Találatok: 3
33
- Kék fülesfácán (Crossoptilon auritum). 95 cm nagyságú, a tyúk valamivel kisebb, mint a kakas, sarkantyúja is rövidebb, sőt hiányozhat is. Tibet keleti részén. Közép-Mongóliában, Nyugat- és Közép-Kína hegyes vidékein az erdők, cserjés, bokros területek lakója. Előfordul a kopár sziklás területeken is. Gumókkal, gyökerekkel, rügyekkel, hajtásokkal, férgekkel, rovarokkal, csigákkal, magvakkal táplálkozik. 8-15 sárgásfehér tojásából a tyúk 26-28 nap alatt egyedül kelti ki a csibéket, miközben a kakas a fészek közelében őrködik. Az első példányok 1929-ben érkeztek Európába.
- Gyémánt- vagy Lady Amherst fácán (Chrysolophus amherstiae). A kakas 130-140, a tyúk 65-70 cm nagyságú, barnássárga színű, torka és hasa piszkosfehér, pofája ezüstszürke. Hazája: Délnyu- gat-Kína, Északkelet- és Kelet-Burma. A sűrű erdőben, bozótosban, a sziklás hegyek lejtőjén tavasszal és nyáron párban vagy családban él, télen kisebb csapatokban vándorol. Hajtásokat, lágy szárú növényeket, férgeket, csigákat, rovarokat fogyaszt. 6-12 sárgás színű tojásából a tyúk 23-24 nap alatt kelti ki a csibéket. 1828-ban került először Európába, az egykori indiai angol főkormányzó feleségéről nevezték cl.
- Aranyfácán (Chrysolophus pictus). A kakas 100 cm, a tyúk 60-70 cm nagyságú, s ez utóbbi barnásszürke színű, valamivel sötétebb, mint a gyémántfácán tyúkja. Tollai fekete fokosak, sávos mintázatúak. Közép-Kínában a sziklás hegyek bambuszos és bozótos területein él párban vagy családban, de gyakran magányosan is. Zsenge füvekkel, rügyekkel, magvakkal, alkalmanként rovarokkal, férgekkel, csigákkal táplálkozik. Fészkét a talajra, a sűrű aljnövényzet közé építi, 6-12 sárgás színű tojásából a tyúk 22 nap alatt kelti ki a csibéket. Kínában már időszámításunk előtt is tartották mint díszmadarat, 1740-ben pedig már behozták Európába – Angliába – is.
38
