Találatok: 3
33
)Ia
- Vörös szirtimadár (Rupicola peruviana). 30-35 cm nagyságú, a tojó vörösesbarna színű, bóbitája kisebb, mint a hímé. Venezuela, Kolumbia, Ecuador, Peru, Bolívia meredek sziklás, szaka- dékos, erdős területein cl. Gyümölcsöket, rovarokat fogyaszt. Főleg a talajon tartózkodik. A közös násztáncot járó hímek bóbitájukat felmeresztve adják elő táncukat az összegyűlt, őket szemlélő tojók előtt. A tojó épít fészket sziklára, üregbe, repedésbe sárból, agyagból, fűből, mohából, és erősíti meg ágakkal, levelekkel. Egyedül költi ki 2 sötét foltos tojásából a fiókákat, s egyedül is neveli fel őket. 1866-ban már bemutatták ezt a fajt a londoni állatkertben.
- Búbos álszajkó (Garrulax leucolophus). 28-30 cm nagyságú, a tojó bóbitája valamivel kisebb cs szürkésfehér színű. Hazája: a Himalája, Hátsó-India, Szumátra. Erdők sűrű aljnövényzetében, bokros területeken, kisebb csoportokban él. Rovarokat, férgeket, apró gerinceseket, bogyókat, gyümölcsöket fogyaszt. Fészkét füvekből, levelekből, faágacskákból építi kisebb fára, bokorra. 5-6 fehér tojásából a hím cs a tojó 14 nap alatt kelti ki a fiókákat, melyeket ugyancsak közösen nevelnek fel. 1876-ban került ez a faj először Európába, a londoni és az amszterdami állatkertbe.
- Ezüstfülű napmadár (Leiothrix argentauris). 17 cm nagyságú, a tojó tompább színű, felső farkfedő tollai cs farcsíkja narancssárga. A Himalája, Hátsó-India, Szumátra hegyes területein, az erdők alacsonyabb fáin, aljnövényzetében csapatokban él, de megtalálható a bozótos, füves területeken is. Magvakat, gyümölcsöket, rovarokat fogyaszt. Csésze alakú fészkét levelekből, gyökerekből, mohából fára építi. A fészkelési időben párban él. 3-4 piszkosfehér alapszínű, rozsdabarna foltos tojásából a tojó 14 nap alatt kelti ki a fiókákat, melyeket a szülők mindketten etetnek. A fiókák kb. kéthetes korukban hagyják el a fészket. 1903-ban már gyakori madár volt Európa állatkertjeiben.
56
XXVII. tábla
