Skip to content

Madarak 3 – búvár zsebkönyvek Móra

Találatok: 64

27

X. tábla

  1. Fácán (Phasianus colchicus). Madárvilágunkban ez az egyedüli, ember által telepített faj. Még az ókorban a görögök és a rómaiak közvetítésével terjedt el Európában. A Kaukázustól Kínáig és Japánig terjedő hatalmas területen ő’shonos. Eredetileg a ligetes bokorerdő’k madara. Hazánkban nagy számban él, főként az Alföld és Dunántúl erdőkkel, fasorokkal, nádas mocsarakkal váltakozó mezőgazdasági területein. Úgynevezett poligám madár, egy kakashoz 3-5 tyúk tartozik. A csibék vezetésében csak a tyúk vesz részt. Vadászható faj.
  2. Guvat (Rallus aquaticus). Nádasaink rejtett életmódot folytató madara, csak hangja árulja el jelenlétét. Leggyakrabban alkonyatkor figyelhető meg, amikor a nádas szélére is kijön táplálkozni. Fészkét zsombékra építi, kikelő fekete pelyhes fiókái fészekhagyók. A vízicsibéktől első pillantásra hosszú csőre különbözteti meg. Vonuló madár. A telet a Földközi-tenger partvidékén tölti. Mocsaraink be nem fagyó forrásainál egyes példányok át is telelhetnek. Védett.
  3. Haris (Crex crex). Egyre ritkuló fészkelő’ madarunk. A kiterjedt vizenyős rétek, nedves kaszálók, ritkábban az ezekkel határos gabonaföldek az élőhelyei. A fű között hallatja jellegzetes, kéttagú „harsogó” hangját. Május végén kezd költeni, száraz fűből, mohából készített fészkébe 6-12 tojást rak. Csak a tojó kotlik. Fiókái 19 nap múlva kelnek ki, és felszáradásuk után néhány óra múlva már elhagyják a fészket. Vonuló madár, szeptemberben indul Afrikába. A nedves talajon élő’ rovarokkal, csigákkal, gilisztákkal táplálkozik. A kaszálás gépesítése, majd élőhelyeinek átalakítása okozta jelentősebb állománycsökkenéseit. 1961 óta védett, jelenleg fokozott védelemre javasolt faj.

22

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Lap tetejére!