Skip to content

Madarak 3 – búvár zsebkönyvek Móra

Találatok: 64

27

XII. tábla

  1. Kék fu (Porphyrio porphyrio). A meleg szubtrópusi vizek lakója. A hínámövényzetben gazdag mocsarak képéhez hozzátartoznak ezek a kék tollazatú, piros lábú, dekoratív madarak, amint laza csoportokban szedegetnek a víz tetejét borító leveleken járkálva. Magyarországon egy esetben, 1967-ben észlelték a Velencei-tónál. Védett.
  2. Reznek (Tetrax tetrax). Ez az alig tyúk nagyságú, kis termetű túzokfaj egykor rendszeres fészkelő madár volt az alföldi pusztákon. 1952-ben Cserebökény határában találták utolsó hazai fészkét, amelyet késő’bb sajnos tojásgyűjtők kifosztottak. Ma a magyar Vörös könyvben már a kipusztult fajok sorában szerepel. Délnyugat-Európában helyenként még szép számmal él. A hímek komikus szólótánccal hívják fel magukra a figyelmet, adják tudtul a szomszédos kakasoknak dürgőhelyeik határait. Ahol sok a reznek, ott a hímek kb. l hektárnyi dürgőhelyet foglalnak le maguknak. A kakas a dürgő mutatványhoz kopár földfelszínt választ, itt megállva egyre gyorsuló taposó mozdulatokat végez, toporzékol, majd a gyorsulás csúcspontjára érve fejét hirtelen behúzza, azután ismét előrevetve nazális „prrt” hangot hallat, rögtön ezután erőteljesen verdesni kezd szárnyaival, miközben egy másfajta „szi-szi-szi”-nek hangzó hangot bocsát ki. A mozgássorozatot aztán elölről kezdi. Védett faj.
  3. Galléros túzok (Chlamydotis undulata). Elterjedési területe Afrika és Ázsia sivatagi zónáját öleli fel. A köves félsivatagok a fészkelőhelyei. Az arab solymászok kedvelt zsákmánymadara, így sok helyről csaknem kipusztították. Ma intenzív kísérletek folynak több arab országban is mesterséges szaporítására és visszatelepítésére. Európában alkalmi előfordulásai ismeretesek.

26

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Lap tetejére!