Skip to content

Madarak 3 – búvár zsebkönyvek Móra

Találatok: 64

27

  1. Nagy halfarkas (Stercorarius skua). Az északi és a déli félgömb hideg égövi tengerein egyaránt előfordul. Helyenként a madártelepek fosztogatója – levágja a fészekre hazaérkező’ kisebb tengeri madarakat. Az év nagy részében azonban egyéb tengeri állatokat, halakat, rákokat fogyaszt. Növekedő’ létszámú faj, Skócia északi részein vannak jelentő’sebb fészkelő’helyei. Ez ideig két esetben észlelték a Dunántúlon. Védett.
  2. Szélesfarkú halfarkas (Stercorarius pomarinus). Közel ezüstsirály nagyságú, sötétbarna színezetű madár. Nevét két középső’, lapát alakúan kiszélesedő’, meghosszabbodott faroktolláról kapta. Igazi sarkvidéki faj, hozzánk legközelebb a Novaja Zemlja szigeten költ. Az onnan ritkán hazánkba látogató fiatal egyedek rendkívül szelídek, néhány méterre bevárják az embert, hiszen nem ismerik. A telet az Atlanti-óceánon töltik. A hazánkon átvonuló egyedek a megfigyelések szerint hal- és sirálydöggel táplálkoztak. Védett.
  3. Ékfarkú halfarkas (Stercorarius parasiticus). Viharsirály nagyságú. Két középső’ faroktolla ék alakúan meghosszabbodott. A négy halfarkasfaj közül ez a leggyakoribb vendég Magyarországon. Főként szeptemberben és október elején mutatkoznak átvonuló egyedei. Más vízimadarakat, sirályokat, cséreket fenn a levegőben addig zaklat, amíg azok el nem engedik a náluk lévő’ zsákmányt. Az elejtett halat azután a halfarkas ügyes bukórepüléssel még a levegőben elkapja. Védett.
  4. Nyílfarkú halfarkas (Stercorarius longicaudus). Kis termetű, karcsú rablósirály. Két középső’ kormánytolla erősen meghosszabbodott, elvékonyodó. Skandináviai fészkelőhazájában a lemming a fő’ tápláléka. Nálunk ritka átvonuló. Védett.

4.

42

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Lap tetejére!