Skip to content

Madarak 3 – búvár zsebkönyvek Móra

Találatok: 64

27

  1. Havasi csóka (Pyrrhocorax graculus). Fekete tollazatú, sárga cső’rű, piros lábú madár. Az Alpokban 2000 m felett mindenfelé gyakori, felkeresi a turisták által látogatott helyeket, néha hulladékeltakarító szerepet tölt be. Dallamos hangja messzire hangzik. Alkalmilag Magyarországra is elvető’dhet hidegebb teleken. Védett.
  2. Kormosfejű cinege (parus montanus). Közép-Európában a magas hegyifenyő’-régió madara, azonban kivételesen alacsonyabb fekvésű területeken is megtelepszik. A hozzá nagyon hasonló barátcinegétől hangja, továbbá a szárnyán lévő fakó szürkés tükör különíti el. Az Alpok alján, Aggtelek környékén él, a Zemplénben rendszeres fészkelő. Télen más cinegefajokkal vegyes csapatokat alkotva járja az erdőt. Rovarokkal és pókokkal táplálkozik. Védett.
  3. Hegyi fakusz (Certhia familiaris). Nálunk a magasabban fekvő erdőövek madara. A rövidkarmú fakusszal (Certhia brachydactyla) szemben a simább kérgű fákat részesíti előnyben, főként a bükköt és a lucfenyőt. Fészkét gyakran építi a fatörzs széltörés által keletkezett repedésébe vagy elváló kéreg mögé. Télen az alföldi erdőkben is találkozhatunk kóborló egyedeivel. Védett.
  4. Hajnalmadár (Tichodroma muraria). Eurázsia mérsékelt övön húzódó magashegységeinek a madara, a Pireneusoktól a mongóliai Hangájig. Az árnyas sziklafalakat, sziklás szurdokokat kedveli. Fészke magasan a sziklafalon, valamely repedésben található. A hím és a tojó felváltva hordja a sziklafalon összeszedett rovartáplálékot a fiókáknak. Télen alacsonyabban fekvő’ tájakra húzódik. Magyarországon novem­berben és februárban kerül legtöbbször szem elé, mészkő’ vagy dolomit sziklafalon, esetleg épületen. Védett.

54

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Lap tetejére!