Skip to content

Madarak 3 – búvár zsebkönyvek Móra

Találatok: 58

27

  1. Füstös réce (Melanitta fusca). Tengeriréce-faj, amely kagylókból, csigákból, rákokból álló táplálékát a 3-5 méter mély parti vizekben alábukással szerzi. Nálunk főként a Balatonon és a Dunán mutatkozik novembertől márciusig. Védett.
  2. Nagy bukó (Mergus merganser). A Dunán rendszeres téli vendég. Ezek a madarak októberben érkeznek észak-európai fészkelő- területeikrő’l, és márciusig maradnak nálunk. A récék közeli rokona, bár test- és csőralkata némileg eltér azokétól. Kampós és fogazott csőre kiválóan alkalmas a halak megragadására, amelyeket a víz alá bukva fog el. Védett.
  3. Örvös bukó (Mergus serrator). Vizeinken jóval ritkább az előző fajnál, átvonulóban mutatkozik csak nálunk. A Balatonon őszi vonuláskor viszonylag rendszeres, de felbukkanhat szikes tavainkon és a Dunán is. A hím rozsdabarna begyével jól megkülönböztethető’ az előző fajtól. Az örvös bukó tojójánál a fej vörösbarna árnyalata a nyakon fokozatosan megy át a test szürkés színezetébe. Tápláléka elsősorban hal, melyet az előző fajhoz hasonlóan víz alá bukva szerez. Védett.
  4. Vörös kánya (Milvus milvus). E karcsú ragadozó madarat nagyobb termete, rozsdavörös farka és annak mélyebb, csaknem villás kimetszése különbözteti meg közeli rokonától, a barna kányától. A közelmúltban még kis számban rendszeresen költő’ madár napjainkra Magyarországon már csaknem kipusztult. Elterjedési területe máshol is zsugorodik. Ezzel szemben jelenleg Németország keleti területén ma is mintegy ezer pár fészkel, ott található világállományuknak közel a fele. Márciusban tér vissza európai fészkelőhelyeire, és szeptemberben indul afrikai téli szállására. Fokozottan védett.

8

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Lap tetejére!