Skip to content

Madarak 3 – búvár zsebkönyvek Móra

Találatok: 64

27

VI. tábla

  1. Nagy békászó sas (Aquila clanga). Fészkelő’hazája Eurázsia lomboserdő’- és tajgazónájában húzódik Lengyelországtól Kamcsatkáig. Költésre elő’nyben részesíti a nagy kiterjedésű, ligetes, tavakkal váltakozó erdőiket. Folyóártereken és ritkábban kisebb facsoportokban is megtelepszik. Tápláléka főiként emlő’sökbőil és madarakból áll, kisebb részben békát, ső’t halat is fogyaszt. Egyes helyeken a madártelepek rendszeres fosztogatója, de felkapja a szárcsát a vízrő’l, és elfogja a díszes tollazatú szalakótát is. Vonuló madár, a telet Afrikában és Dél- Ázsiában tölti. Hazánkat vonuláson érik el egyes példányok, főiként áprilisban és októberben. Védett.
  2. Kis békászósas (Aquila pomarina). Az elő’ző fajhoz hasonló, de rendszerint világosabb földbarna színezetű, valamivel kisebb termetű madár. Csupán Európa északkeleti részén és Kis-Ázsiában fészkel. Vonuló madár, a telet kelet-afrikai szavannákon tölti. Magyarországon egyes ártéri és középhegységi erdeinkben rendszeresen költ. Fészekalja általában 2 tojásból áll, és ki is kelti mindkét fiókát, de közülük csak az egyik nő fel. Ennek az az oka, hogy a fiókák hathetes korukig rendkívül agresszívek minden közelükben mozgó lénnyel szemben, így az erő’sebb testvér már az első két héten agyonveri a gyengébbet. Táplálékában nagyobb számban szerepelnek békák, de túlnyomórészt emlősöket fogyaszt. Fokozottan védett.
  3. Barátkeselyű (Aegypius monachus). Kontinensünk egyik legveszélyeztetettebb ragadozó madara. Maradék állományát a Balkán­félszigeten a kipusztulás fenyegeti. Dögevő, de nagy ritkán kisebb élő állatokat is elfog. Hazánkban kóborlása során jelenik meg elvétve, főként májusban és júniusban. Védett.

14

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Lap tetejére!