Skip to content

Poór István – Harckocsik ​és páncélozott járművek típuskönyve

Találatok: 27

333

csapatok alkalmazása élenjáró elméletéhez és gyakorlatához, sőt azok további fejlesztése is megkezdődött.

Az angolok és a franciák a második világháború kitöréséig csak ritkán változtattak az addig kialakult nézeteiken.

Az angolok a nemzetközi feszültség hatására fokozták a páncélos jár­műveik fejlesztését. A harmincas évek második felében a gyalogság köz­vetlen támogatására új harckocsitípusokat alakítottak ki. Kipróbálá­sukra azonban csak 1938-ban, az első páncéloshadosztályok megszerve­zése után került sor. Ez azt jelentette, hogy az angol páncéioscsapatokat lényegében csak a gyalogság közvetlen támogatására készítették fel.

A francia legfelsőbb katonai vezetés 1938 végén elhatározta két pán­céloshadosztály felállítását, ezek azonban csak 1940 elején alakultak meg. Rendeltetésük nem hadműveleti támadó feladatok végrehajtása volt, hanem hogy a jól megerődített védőállások áttörésekor a lövészhadosz­tályok részére utat törjenek. A páncélos- és a gépesített magasabbegy- ségek önálló alkalmazásával csupán az 1938 decemberében, majd 1939. február végén megjelent intézkedéseikben foglalkoztak.

így második világháború, illetve a Nagy Honvédő Háború kezdetére a páncéloscsapatok alkalmazásának három, különböző alapkoncepciója alakult ki:

  • a franciák nézetei szerint a páncéloscsapatokat kizárólag a gyalog­ság támogatására kell felhasználni: nem ismerték fel, hogy a páncélos- magasabbegységek önálló hadműveleti feladatok megoldására is képe­sek;
  • a németek szerint a páncéloscsapatokat szoros együttműködésben a légierővel csaknem kizárólag önálló hadműveleti feladatokra kell alkal­mazni, a gyalogsággal csupán laza együttműködésben, mivel ez utóbbi fékezi a tevékenységük ütemét és korlátozza manőverezőképességüket;
  • a szovjet alapelvek szerint a páncéloscsapatok egyaránt alkalmaz­hatóak a gyalogság közvetlen támogatására és önálló hadműveleti fel­adatok megoldására, a mély támadó hadművelet keretei között.

Angliában a páncéloscsapatok hadműveleti és harcászati alkalmazásá­nak elvét elismerték és meg is fogalmazták, de gyakorlati megvalósítása érdekében alig tettek valamit.

A páncéloscsapatok szervezési és alkalmazási elveinek vizsgálata után a technikai fejlődés, fejlesztés kérdéseivel és eredményeivel foglalkozunk.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Lap tetejére!