Skip to content

Poór István – Harckocsik ​és páncélozott járművek típuskönyve

Találatok: 26

333

társaikat, a szárazföldi csapatok harcában várhatóan átveszik a páncélos­csapatok feladatainak egy részét.

A páncélos harceszközök ilyen gyors ütemű fejlődése több tényező hatásának tudható be. A leglényegesebbek — a tudomány, a technika, a gazdaság nagy ütemű fejlődése mellett — a fegyveres küzdelemnek, a haditevékenységnek rendkívül határozott célkitűzései. Ezek megvaló­sításához a páncélosok és a repülők bizonyultak a legalkalmasabbnak. Fejlődésüket sürgette továbbá a páncélosokkal csaknem párhuzamosan erősödő páncélelhárítás, valamint a korszerű tömegpusztító fegyverek, elsősorban az atomfegyverek újabb pusztító hatásai elleni védekezés keresése.

A páncélosok fejlesztésében — annak célkitűzései alapján — két időszak különböztethető meg. Az első a harckocsik megjelenésével vette kezde­tét, majd lendületet kapva, a második világháborút követő években fe­jeződött be; a második az atomfegyverek tömeges elterjedésével kez­dődött, és napjainkban is folytatódik.

Az első Időszak alapvető célkitűzése a páncélos- és gépesített csapatok létrehozása. Ennek érdekében olyan páncélos harc- és egyéb rendelte­tésű eszközök kifejlesztésére, valamint rendszerbe állítására töreked­tek, amelyek elősegítik a harckocsik tulajdonságainak, lehetőségeinek minél teljesebb kifejtését és érvényesülését. Sorra jelentek meg a külön­böző rendeltetésű páncélos harceszközök, amelyek egymás hatását ki­egészítve tömegesen kerültek a hadseregek fegyverzetébe. A megjele­nés sorrendjében az első a páncélvonat és a páncélgépkocsi, majd az első világháború utolsó éveiben, a hadművészet követelményei alapján meg­alkották a páncélos harceszközök korunkra legjellemzőbb és a harctevé­kenységek megvívásában legdöntőbb szerepet betöltő harckocsit. A harckocsik tökéletesedése bővítette az alkalmazás lehetőségeit, és ez más páncélos harceszközök életrehívását követelte. Létrehozták a harc­kocsik mozgékonyságához igazodó, megfelelő védettségű tűztámogató eszközöket — köztük a rohamlövegeket — és a harckocsik által elért eredményeket biztosító lövészpáncélos járműveket. Ezzel párhuzamo­san fejlődtek a páncélosok csapatnemei, szakcsapatai és ellátó szervei működéséhez szükséges páncélos járművek.

10

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Lap tetejére!