Skip to content

Madarak 3 – búvár zsebkönyvek Móra

Találatok: 64

27

  1. Keleti gerle (Streptopelia orientalis). A vadgerlénkhez hasonló tollruhát viselő, de nagyobb termetű galambfé1e. Kifejezetten költöző’ madár, a telet Dél-Ázsiában tölti. Nyugat-szibériai fészkelő’területeirő’l azonban egyes példányok nem déli, hanem nyugati irányba vándorolnak, főként késő ősszel. Hazánkban ez ideig egy alkalommal figyelték meg, balkáni gerlék között táplálkozott Szeged egyik külvárosi udvarán, 1985 decemberében. A kontinensünkön felbukkanó példányok első’sorban fiatalok, barnás márványzatú tollazatuk alapján különböztethetők meg a balkáni gerlétől, amelynél egyébként egy árnyalattal nagyobbak is.
  2. Karvalybagoly (Surnia ulula). Ez a középtermetű, hosszú farkú bagoly az eurázsiai tajgaövezet madara, helyenként az erdős tundrába is felhatol. Nevét karvalyszerűen mintázott, „harántcsíkozott” alsótestéről kapta. Fészkelőhazájában a ligetes nyírfaerdőket és fenyveseket kedveli. Odvas fákban, főként elhagyott harkályodúkban költ. Kisemlősöket és gyakran madarakat zsákmányol. Magyarországon csupán néhány alkalommal figyelték meg, főként az őszi hónapokban. Védett.
  3. Uráli bagoly (Strix uralensis). A macskabagolyhoz hasonló, de annál nagyobb testű és hosszabb farkú faj. Biztos megkülönböztető’ jegye alsótestének hosszanti csíkozása. Nálunk az Aggteleki Nemzeti Parkban, a Bükkben és a Zempléni hegységben költ.
  4. Fehérhátú fakopáncs (Dendrocopos leucotos). Legritkább harkályunk. A két fehér vállfolt ennél a fajnál hiányzik, ehelyett a háta közepe fehér, erről kapta a nevét is. Első’sorban a bükkösök madara. Az odvas és korhadó fákban gazdag öreg erdőket kedveli. 1986-ban az Aggteleki Nemzeti Parkban is előkerült. Védett.

50

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Lap tetejére!