Skip to content

Tarján Gábor – Mindennapi hagyomány

Találatok: 164

365

nek, nem palántáznak. A májusi fagyok a gyümölcsösökben, a vete- ményben sokszor nagy pusztítással járnak, ezért tűzgyújtással, füstö­léssel védekeznek ellenük.

  1. Zsófia. Erre a napra esőt jósolnak.
  2. János.. Nepomuki, vagy népiesen „ne-

szepuszi” János a vízenjárók patró- nusa. Hajósok, halászok, vízimol­nárok ezen a napon tüzijátékos fel­vonulást tartanak.

  1. Orbán. Ekkor kezdenek a méhek raj- zani. ezért a méhek „Orbán boga­rai”. Donát mellett a vincellérek, szőlősgazdák védöszentje, szobra gyakran megtalálható a szőlőhe­gyeken. Ha Orbán jó időt hoz, ak­kor szobrát felvirágozzák, ha rosz-

szat, akkor besározzák. Sok helyen az utolsó fagyosszentnek tartják. Ha „kiseprűzik” Orbánt, nem lesz már hideg.

Pünkösd. Neve arra utal (pentekoszt = ötven), hogy húsvét után ötven nappal következik. A nyárkezdet ünnepén a különféle versenyek, sportjátékok győztesét rövid ideig uralkodó „pünkösdi királynak” vá­lasztják.

Kislányok ezen a napon tartják a pünkösdikirálynő-járást, a pün- kösdölést. A legkisebb leányt pün­kösdi rózsával, zöld ágakkal díszít­ve királynőnek öltöztetik, és rózsa­szirmot hullajtva házról házra jár­nak köszönteni.

Szent Iván hava

Június

Nyárelő hó

Rák

(VE 21.-VII. 20.)

8. Medárd. Elsősorban az idöjóslásról ne­vezetes. Ezen a napon erős lehűlés várható. Ha esővel köszönt be, ak­kor ez több hétig is eltarthat: „ha Medárdkor esik, negyven napon esik”.

  1. Margit. A retek-, a káposzta-, a lenve­

tés ideje.

  1. Barnabás. Sok helyen szénakaszáló

nap. de ekkor érdemes bizonyos gyógyfüveket is gyűjteni.

  1. Antal. Páduai Szent Antal a szembe­tegek. a gyulladásban szenvedők oltalmazója. Baranyában e napon gyújtják ősi módon a gyógyító erejű „Szent Antal tüzét”.
  2. Vida. A nyarat jelenti: a szántóföldi növények befejezték növekedésüket

és az érés időszaka következik. A rákok és a halak is már teljesen kifejlődtek.

  1. János. Virágos Szent János vagy Szent Iván a nyári napforduló ünnepe. Az év legrövidebb éjszakáját Európa nagy részén ősi rítusokkal ünnepe­lik. Nálunk a fiatalok tüzugrását és szentiváni énekeit említhetjük. Sok helyen a tűzbe – gonoszűzés céljá­ból – gyógyfüveket, gyümölcsöt, egyebet dobnak. Számtalan hiede­lem, babonás szokás fűződik ehhez a naphoz.

Szent Ivánkor már megszakad a búza töve, nemsokára elkezdődhet az aratás. Az őszi répa és a retek vetönapjaként is említik.

178

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Lap tetejére!