Találatok: 16
147
ADALÉKANYAG
dolgozzák meg, az elemeket ácskötésekkel (lapolással, beeresztéssel, csapkötéssel) erősítik össze.
ADALÉKANYAG: kiegészítő anyag, amelyet az alapanyaghoz v. keverékhez adagolnak, hogy azt a felhasználásra alkalmasabbá tegyék.
ADAM-STÍLUS: az a. Adam építészcsalád, főleg Róbert (1728—1792) stílusa. Az antik tagozatok dekoratív alkalmazásával, a mennyezetek lapos, könnyű elemeivel, a falak antik témájú, domborművű v. festett díszítményeivel elsősorban az a. belsőépítészetre gyakorolt nagy hatást.
ADOSSZÉ: 1. általában 2, egymáshoz háttal támaszkodó szerkezeti elem; 2. olyan szerkezeti elem, amelyet egy másik, fontosabb épületszerkezet tart.
ADYTON, abaton (gör. ’a megközelíthetetlen’): az ókori gör. templom hajójából (->naosz) nyíló kisebb belső szentélytér. Az általában emelt padlószintű helyiségbe, amely a kultusztárgy elhelyezésére szolgált, csak a papok léphettek be. Az ~os elrendezés a szicíliai dór templomépítészet jellemzője. (->még opiszthodomosz)
AEDICULA (lat. aedes = ház, templom szóból): 1. kisméretű ókori ->szentély; 2. oszlopokkal, pillérekkel közrefogott, keretezett, szemöldökpárkánnyal v. háromszögű, ill. íves orommezővel (-^timpanon) lezárt fülke v. azt utánzó nyíláskeretelés. Önállóan lehet síremlék, egyébként falfelületek díszítő, tagoló eleme.
AEOL (aiol, eol) FEJEZET: a kisázsiai archaikus gör. építészetben megjelenő ritka fejezettípus, amely nem alakult önálló oszloprenddé. Jellemzője az oszlopnyak leveles díszítése és a tartószerep nélküli, palmettákkal díszített erősen kiugró 2 -+voluta. [5]
AETOS, aétós (gör. ‘sas’): a kiterjesztett szárnyú sashoz való hasonlóság alapján a gör. templomok háromszögű oromzatának egyik el
nevezése. Az ókori gör. építészetben különösen a nyeregtetős templomok véghomlokzatán általános.
ÁGASFA: felül 2 ágban végződő faoszlop. Az ágasfás ház tetőzetében a szarugerendákat tartó csúcsszelemen a gerincig nyúló ágasfák villájában nyugszik.
AGORA (gör. ‘piac’): az ókori gör. város főtere, piaca, a népgyúlés helye; a közigazgatás, a kereskedelmi és a társadalmi élet központja. Kezdetben formátlan térség, később a főútvonalhoz kapcsolódó, általában téglány alakú városi tér. Gyakran szegélyezi oszlopcsarnok {-tsztoa).
AGRAFE: 1. nyíláskeret maszk, konzol v. medaillon formájú záróköve, amely a nyílást összekapcsolja a felette futó párkánnyal. A ren. és b. homlokzatok gyakran alkalmazott díszítménye; 2. ->yonóvas
ÁGYÚÁLLÁS, ágyúpad: a várfalak belső oldalához támaszkodó földfeltöltés az ágyúk elhelyezésére
ÁGYŰLŐRÉS: a várak, erődítések védőfalain és bástyáin kialakított nagyméretű ->lőrés. Rendszerint széles, alacsony, ki- és befelé táguló, a falvastagság közepe táján kőkerettel ellá
ALAKOS FEJEZET
9
tott nyílás, amely a falon belül elhelyezett ágyúnak csak a torkát hagyta szabadon, így az ágyút tüzelés közben is védte.
ÁGYÚPAD: -> ágyúállás
AJIMEZ (ar.): kettős ablak (-tikerablak) elnevezése az ar.—mór, ill. a sp. építészetben
AJTÓ: épületek, ill. helyiségek bejárati falnyílása, amely fából v. fémből készült nyílásszárnyakkal elzárható. (-> még kapu)
AJTÓKERET: az ajtónyílás rendszerint kőből v. vakolatból, az épület belsejében fából készült, plasztikusan kiképzett, hangsúlyozott keretelése
AJTÓSZÁRNY: az ajtónak csuklós pántokkal a tokra akasztott nyitható-csukható része. Az ajtónyílás elzárására szolgáló, általában tömör, esetenként üvegezett, fából v. fémlemezből készült lapot pántokkal elfordíthatóan kapcsolják az ajtókeretre v. -tokra.
AJTÓTOK: az ajtónyílásba épített, az ajtószárnyakat tartó fa-, fém- v. beton keret
AKADÉMIA: a tudományok v. művészetek, ill. ezek egyes ágainak művelésére, gyakran kifejezetten oktatására létrejött tudós társaság, intézmény. Az Európában antik mintára a 15. sz.-tól újraéledő ~k k. szép számmal találhatók képzőművészeti és építészeti ~k is. A 18. sz.-ban Európa-szerte a kisebb városokban is megalakuló ~k elsősorban felsőfokú rajziskolák voltak.
AKADÉMIZMUS: a 17—18. sz.-i akadémiák szemléletéhez mereven ragaszkodó irányzat; általánosabb értelemben valamely stílus v. művészeti törekvés önmagát túlélt, megmerevedett, de — elsősorban az oktatás révén — továbbélő, hivatalos változata. Az építészetben többnyire az akadémiákkal ténylegesen összefüggő, ott oktatott művészeti irányt jelenti.
AKANTUSZ, akanthus: a ->korinthoszi oszlopfő és különböző építészeti tagozatok jellegzetes növényi (levél) díszítménye. A medvetalp nevű növényről mintázott stilizált v. természethű díszítőelem az i. e. 5. sz. közepétől jelent meg az ókori gör. építészetben. A ren. és a b. építészet a róm. emlékek nyomán elevenítette fel.
AKROPOLISZ (gör. ’felsőváros’): az ókori gör. város fellegvára. Eleinte az uralkodó erődített székhelye, később általában a városállam vallási, ritkábban politikai központja. A leghíresebb görög ~ az athéni, amely az i. e. 7. sz. elején a kultuszélet színtere lett. Legjelentősebb épületei (Propülaia, Parthenón stb.) az i. e. 5. sz. II. f.-ben épültek. A görög ~hoz hasonló központok az itáliai városokban is kiépültek.
AKROTÉRION (gör. ‘legmagasabb rész’): az ókori gör. és róm. templomok oromzatának csúcsát és 2 szélét (csúcs- és sarok~) koronázó elem; eleinte egyszerű fatárcsa, később agyagból, fémből és főként kőből formált növényi motívumot v. mitológiai lényt ábrázoló dísz.
ALA (lat. ‘szárny’): 1. általában -»épületszárny; 2. az etruszk templom szentélye mellett húzódó oldalcsarnok; 3.az itáliai antik róm. lakóházakban a ->tablinum 2 oldalát szegélyező folyosó
ALAGSOR: az épületek földszintje alatt kialakított helyiségek, amelyek általában természetes megvilágítást is kaphatnak.
ÁLAJTÓ, vakajtó: ajtóval azonos formájú és keretelésű falmélyedés, fülke, amely (a ->vakablakhoz hasonlóan) mint tagoló- és díszítőelem a homlokzat nyílásritmusát biztosítja.
ALAKOS FEJEZET, figurális oszlopfő: állat- v. emberalakokkal, gyakran jelenetekkel díszített oszlop- v. pillérfő. Alkalmazásának virágkora a r. építészet.
10
ALAKTAN
ALAKTAN, morfológia: az építészettörténet segédtudománya, amely az egyes korok jellegzetes építészeti alakzatainak, tagolóelemeinek sajátosságait, együttes szereplésük törvényszerűségeit tanulmányozza. Mindezzel segítséget ad stíluskritikai vizsgálatokhoz, és megteremti az épületek leírásának egzakt módszerét. Az építészettörténetnek — a művészettörténet más ágaival ellentétben — kronológiailag rendszerezett ~a van.
ALÁMETSZÉS, vízorr: vízszintes, kiülő homlokzati tagozatok, párkányok, fedókövek alsó felületén lévő horony. A párkányra hulló esővizet a homlokzatsík előtt csepegteti le.
ALAP, fundamentum (lat.): az épület súlyát a teherhordó altalajrétegnek átadó, terepszint alatti szerkezet. Síkalapozást (alapfalak, pilléralapok, lemezalapok) készítenek, ha a teherbíró altalaj viszonylag kis mélységben helyezkedik el. Rossz altalajviszonyoknál mélyalapozás (cölöp- és kútalapozás) szükséges. Különösen rossz teherbírású altalajok esetén, történeti épületeknél előfordulnak föld alatti teherhárító ívek v. boltozatok, amelyek tetőpontjukkal lefelé irányulnak, és a terhelés egyenletes elosztására szolgálnak. (->még alapozás’)
ALAPANYAG: -> építőanyagok
ALAPFAL: körülfutó falakkal történő síkalapozás esetén az épület talajszint alatt levő falszakasza
ALAPÍTVÁNYI TEMPLOM: a közép- és újkorban személyek v. testületek által tett alapítványból, meghatározott rendeltetéssel v. féladatkörrel épült templom. Kialakítása ennek megfelelően esetenként eltér az általános templomtípusétól.
ALAPKŐ: jelképes első kő, amelyet az építkezés megkezdésekor az építtető személyére és az építés idejére utaló okiratokkal, pénzekkel együtt gyakran ünnepélyesen helyeznek el. Többnyire befalazzák az alapba, de néha terepszint fölött v. más látható helyen építik be.
ALAPOZÁS: olyan altalajréteg kiválasztása és jellemző tulajdonságainak megállapítása, ami elbírja az épület súlyát. Erre a kiválasztott rétegre rakják le az alapokat úgy, hogy a rájuk nehezedő súly az ~ minimális és egyenletes süllyedését váltsa ki.
ALAPRAJZ: az épületet, III. egyes szintjeit az ablakkönyöklők fölötti magasságban vízszintes síkkal elmetszve, felülnézetben szemléltető, kívánt méretarányban (léptékben) kicsinyített műszaki ábrázolás. Az ~on az átmetszett függőleges szerkezetek (falak, pillérek stb.) metszetben, a metszősík alatti részek (padlóburkolatok, lépcsők, esetleg bútorzat) felülnézetben láthatók. (-*még terv) [59]
ALAPTERÜLET: az épület külső falaival körülzárt terület nagysága, általában m2-ben. Ezzel az ún. teljes alapterülettet szemben a falak, pillérek alapterületének levonásával kapott érték a hasznos alapterület.
ÁLBAZILIKÁLIS ELRENDEZÉS, pszeudobazi- lika: többhajós tér, a bazilikális elrendezésnek megfelelő kiemelkedő középhajóval, amely — annak következtében, hogy a mellékhajók fölé emelkedő hosszfalain nincsenek ablakok — nem kap közvetlen megvilágítást. (->bazilikális elrendezés) [6]
ÁLTRIFÓRIUM
11
ÁLBOLTOZAT: formailag a boltozathoz hasonló térlefedés, amely vízszintes rétegekben rakott, konzolosan előreugratott kősorokból áll.
ALEIPTÉRION, alipterium: az ókori gör. és róm. -> palaestrákban és fürdőkben (-» thermae) a test beolajozására szolgáló helyiség
ALÉPÍTMÉNY: épületek kiemelésére terepadottságok v. esztétikai igények miatt épített, falazott emelvény; erre helyezik a tulajdonképpeni épületet, a felépítményt. (->még krepidó- ma)
ALKAZÁR, alcazar, alcasar (ar. ‘palota’): ar.- mór eredetű fellegvárak elnevezése Spanyolországban. Tágabb értelemben használják a kifejezést sp. várkastélyok, paloták megjelölésére akkor is, ha az épület nem ar.-mór eredetű.
ÁLKERESZTHAJÓ: többhajós templomokban a hosszhajóra merőleges olyan ->kereszthajó, amely nem nyúlik túl az oldalhajók szélességén.
ALKÓV (ar.): 1. nagyobb helyiséghez szabad nyílással, ajtó nélkül kapcsolódó, ablaktalan, kisebb tér, szoba v. fülke. Az ar. házakban az ágy helye; 2. újabban hálófülke
ÁLLAGMEGÓVÁS: az építmények használatát zavaró, gátló esztétikai, szerkezeti, működési stb. károsodások ideiglenes megszüntetése, ill. az épület megvédése a pusztulást kiváltó tényezőktől
ÁLLATALAKOS FRÍZ: álló, vonuló v. egymással küzdő állatokat ábrázoló, stilizált reliefekkel borított díszítőszalag. Főleg a r. építészetben használatos.
ALLÉ, alléé (ír.): út mentén, 2 v. több sorban ültetett, párhuzamos fasor. Szerepe részben gyakorlati (az út jelzése, az árnyék biztosítása), részben esztétikai. A beültetés távolságától függően a fák érvényesülhetnek külön-külön, v. sövényszerű falat alkothatnak.
ÁLLÓKONZOL: olyan -^konzol, amelynek a falsíkra merőleges mérete jóval csekélyebb, mint a magassága, v. gyámkő, amelynek magassága jelentősen nagyobb, mint a kiülése.
ÁLLÓ TAGOZAT: olyan -^építészeti tagozat, amelynek magassága jelentékenyen meghaladja vízszintes méreteit.
ÁLLVÁNYZAT: építési munkák végzéséhez szükséges ideiglenes építmény szálfákból, gerendákból, létrákból v. fémelemekből, ill. csőszerelvényekből. Rendeltetése szerint lehet munka-, falazó-, vakoló-kőelhelyező, alátámasztó, védő-, anyagfelvonó és -beemelő ~.
ÁLMENNYEZET: esztétikai, optikai, akusztikai, hőtechnikai v. egyéb okokból a teherhordó födém alá felfüggesztett, teherhordó szerep nélküli -^mennyezet, amely a rendeltetésének megfelelő módon és anyagokból alakítható ki.
ALTALAJ: -talap
ALTEMPLOM: a kk.-i templomok megemelt szentélye alatt elhelyezkedő egy- v. többhajós -tkápolna, amely eredetileg föld alatti sír- v. ereklyekápolnából alakult ki. (-^kripta) [7]
ÁLTRIFÓRIUM: vakárkádsor -tbazilikális elrendezésű templomok főhajófalainak belső ol
12
ALVÓVÁROS
dalán az árkádok, ill. az empóriumnyílások és a felső ablakövezet k. Mögötte, a -*trifórium- mal ellentétben, nincs járható folyosó.
ALVÓVÁROS, bolygóváros: modern nagyváros környezetében épült település, ahol nincsenek ipari munkahelyek, és csupán lakóhelye a nagyvárosban dolgozóknak.
AMBIENTE: az épületet körülvevő természetes v. mesterséges környezet, amelyet a tervezésnél döntő befolyásoló tényezőként vesznek figyelembe.
ÁMBITUS (lat. ‘körüljárás’): 1. eredetileg a templomok fallal bekerített körzete; 2. később épületszárnyakkal körülfogott udvart övező folyosó; 3. újabban zárt épülettömeg előtt húzódó, kifelé nyitott folyosó, amely az építmény helyiségeit összekötő fedett közlekedőtérként is szolgál. (->tornác)
AMBO: a ->szószék egyik fajtájának a 4. sz. óta használatos, valószínűleg gör. eredetű megjelölése. Néhány lépcsőfokon — rendszerint két- felól — megközelíthető, általában 2 irányban mellvéddel ellátott emelvény, amely egyaránt szolgált a bibliai szövegek felolvasására és pré-
dikálásra. Legtöbbször a -»kórusrekesztőhöz v. a -»szentély rekesztőhöz kapcsolódott. Két ~ esetén a jobb oldali (a D-i) az epistolák, a bal oldali (az É-i) az evangéliumok olvasására szolgált; az utóbbi gyakran gazdagabb kiképzésű volt. [8, 16/c]
AMFITEÁTRUM, amphitheatrum (gör.): tömegszórakoztatást (gladiátorjátékok, állatviadalok, hajóscsaták stb.) szolgáló ókori róm. épülettípus. Elliptikus küzdőtérből (->aréna) és azt körülvevő, lépcsősen emelkedő üléssorokból alakított nézőtérből (cavea) áll, amelyet az ugyancsak elliptikus alaprajzú homlokzati fal határol. A homlokzati falat többszintes árkádok tagolják.
AMPHIANTIS (gör. kettős ante templom): ókori gör. templomtípus, a cella mindkét végén falnyúlványokkal, antepillérekkel közrefogott előtérrel. A pillérek között gyakran 1 v. 2 oszlop állt.
AMPHIPROSTYLOS (gör.): 2 keskenyebb oldalán oszlopcsarnokkal ellátott ókori gör. templomtípus
ANASTYLOSIS (gör.): romba dőlt épület hiteles rekonstrukciója, eredeti helyszínén, túlnyomórészt a ledőlt eredeti elemek v. töredékek visz- szahelyezésével (-►még helyreállítás)
ANDRÓN (gör.): 1. legtágabb értelemben a lakóházban a férfiak helyiségének, ill. a gör. kel. templomban a férfiak részére fenntartott helynek gör. eredetű elnevezése; 2. az ókori gör. lakóház lakomák rendezésére szolgáló díszterme; 3. a róm. lakóházban az -^átriumot a ->pe- ristyliumma\ összekötő folyosó v. átjáró
ANGOLKERT, tájkert: a 18. sz. folyamán Angliában kialakult, majd egész Európában meghonosodott kerttípus. A geometrikus b. -ófranciakerttel ellentétben természetes, kötetlen elrendezésű alaprajzot mutat, minden egyenes vonalat, szimmetrikus rendet kerül. Általában kanyargós patak szeli át; ösvényei is kanyargóak, a fák kötetlenül, csoportokban állnak, a pázsit’
APSZIS
13
minden szabad teret kitölt. A festői, szabad együttesben kisebb, dekoratív kerti építmények (pagodák, mecsetek, templomok, műromok) is helyet kaptak. A szentimentalizmus alapelveivel rokon alakítási módja miatt szokásos a szentimentális kert elnevezés is.
ANIZOMETRIKUS ÁBRÁZOLÁS: olyan ->axo- nometrikus ábrázolás, ahol a 3 tengelyen az egységnyi méret nem azonos
ANNA-STÍLUS, Queen Anne style: a 18. sz. első évtizedeinek érett b. művészete Angliában, amelyet Anna királynőről (1702—1714) neveztek el. Egyszerűbb, klasszicizálóbb, mint a fr. v. ol. b.
ANNULI: -^gyűrűk
ANTEFIX (lat.): az ókori gör. és róm. épületek ereszén, a szomszédos lapos cserepeket (tegu- la) átfedő kúpcserép (imbrex) sarokvégződését díszítő terrakotta v. márványlap. Festett v. domborműves palmettamintával, isten-, gorgó-, szatírarccal, ritkábban alakos jelenettel díszítették.
ANTEPILLÉR: az oldalfalnak a portikusz felé eső, pillérszerű végződése [63/20]
ANTE TEMPLOM: ->in antis
ANTHÉMION (a gör. anthos ‘virág’ szóból): építészeti tagozatokat, frízeket, oszlopnyakat díszítő, indákkal összekapcsolt virágmintasor
ANTIK (a lat. antiquus ’régi’ szóból): a gör.- róm. ókor emlékeinek megjelölése. A műkereskedelem a szó gyakran megtévesztő „régi” értelmét is meghonosította (~ bútor, ~ porcelán).
ANTIKIZÁLÁS: az antik (ókori gör. és róm.) építészet utánzása
ANYAG: a természetesen keletkezett v. mesterségesen előállított javaknak az a fajtája, amiből valami készül, v. valaminek az állománya (pl. kő, fa, beton, acél). -♦ még építőanyagok
ANYAGSZERÜSÉG: a felhasznált nyersanyag természetes tulajdonságainak megfelelő alkalmazása, megdolgozása, bemutatása
APÁTSÁG: ->kolostor, amelynek élén apát v. apátnő áll. E tisztség főként a bencés alapítású és bencés regulájú rendeknél (pl. a cisztercieknél) fordul elő. Az elnevezés az intézményre és a kolostori épületek együttesére egyaránt vonatkoztatható.
APODYTERIUM (gör.-lat.): az ókori róm. fürdőépület (-tthermae) vetkőzőhelyisége
APOFÍZIS, apophysis (gör.): az oszloptörzs karcsúsodásának gör. elnevezése (-♦még su- darasodás)
APOSTOLGERENDA: a kk.-i templomokban a -> szentélyt a ->/?a/ótól elválasztó, a diadalív alatt elhelyezett fa kálváriacsoport vízszintes tartógerendája, ha azon az apostolok alakja v. szimbóluma látható.
APSZIDIOL(A): kis apszis; igen gyakran csak a belső térből érzékelhető, íves alaprajzú, fülkeszerű mélyedés a falban
APSZIS (gör. ’kiöblösödés’, ‘ív’): a késő róm. építészetben kialakult, félkupolával fedett félköríves térrész, általában egy nagyobb tér keskenyebbik végének lezárása. Főként vásárcsarnokoknál, thermáknál, császári palotáknál alkalmazták. A kér. építészetben a templom egyik legfontosabb része, amely közvetlenül v. más épületrész (négyezet) közbeiktatásával kapcsolódik a hossz- v. kereszthajókhoz. Alaprajza szerint lehet félköríves, négyszögű v. sokszögű ~. A templomnak ebben a kívül (vakárkádokkal, fülkékkel, féloszlopokkal stb.) és belül (mozaikokkal v. freskókkal) gazdagon díszített terében van a püspök trónja és a papság ülőhelye. A fr. g.-ban az ~t gyakran körüljáró v. kápolnakoszorú veszi körül. (->még concha, exedra) [9, 16/e]
14
APTEROSZ
APTEROSZ (gör.): ritkán használt elnevezés a -tcellát körülvevő oszlopos folyosók (pteron) nélküli ókori gör. templomtípus megjelölésére, szemben az oszlopsorral körülvett ->peripte- rosszal.
AQUAEDUCTUS (lat. ‘vízvezeték’): ókori róm. vízvezeték-építmény, amelynek segítségével a szűkebb v. távolabbi környék hegyi forrásaiból vízzel látták el a városokat is. Általában pilléres ívekre helyezett kőcsatorna, amelyben a vizet természetes eséssel vezették.
ARABESZK: növényi elemekből kialakított díszítmény. A levelek, virágok és indák szövevénye szigorú szimmetriával, egyenletesen tölti ki az alapot. Az elnevezés ellenére nem az araboknál, hanem a hellénizmus művészetében alakult ki. A ren. idején újra felelevenítették; formáira ekkor már az iszlám művészet is hatott. [10]
ARÁNY, proporció, proportio: az épület különböző irányú méreteinek, részeinek egymáshoz, ill. az egészhez való viszonya, amelyet gyakran arányos viszonyszámokban adnak meg. Az ~ mindig mérhető nagyságokon keresztül, matematikai-geometriai formákban érvényesül. Az építészeti ~nak gyakran (pl. a ren. művészetben) az emberi test arányai szolgáltak modellül. (->még emberi arány, harmonikus arányok, aranymetszés)
ARÁNYELMÉLET: az építészetelméleti rendszereknek az a legelvontabb és legáltalánosabb része, amely az elmélet szintjén megfogalmazza az arányokon alapuló fő kompozíciós elveket. Definiálásuk eszmei és esztétikai alapelvekre épül.
ARANYKAPU: a kk.-i székesegyházak különösen díszes kiképzésű kapuzata, rendszerint a főhomlokzat középső kapuja
ARANYMETSZÉS, aurea sectio (lat.): adott távolság felosztása 2 olyan részre, amelyek közül a kisebbik úgy aránylik a nagyobbikhoz, mint a nagyobbik az egészhez. Az ókori gör.-ök ezt ideális aránynak tartották, mert a felosztandó az arányviszony egyik tagja maradt. Az ~ t mint építészeti arányosságot a gör.-ök után a ren.- ban használták fel, sőt a modern építészetben is alkalmazzák (->modulor).
ÁRKÁDSOR
15
ARCHITEKTONIKA (gör.-lat.): általában az építészet, -★építőművészet jelentésével megegyező kifejezés, ritkábban az építészetelméletet, az építészettudományt is jelenti.
ARCHITEKTONIKUS (gör.-lat.): az építészet elméletében felismert és kidolgozott törvényszerűségeknek megfelelően kialakított — mind technikailag, mind formailag művészi egységet képező — építészeti mű jellemzője. A kifejezést „építészeti”, „építőmúvészeti”, „az építészet törvényeinek megfelelő” értelemben is használják.
ARCHITEKTONIKUS FEJEZET: kizárólag tagolással díszített, tehát növényi v. más ornamentika nélküli pillér-, ill. oszlopfő
ARCHITEKTÚRA: építészet, építőművészet. A gör. arkhi (fő) + tektón (mesterember) összetételből, lat. képzővel. A kifejezés az építés szellemi, esztétikai és művészi jellegét hangsúlyozza. Átvitt értelemben, gyűjtőnévként jelentheti az építészeti alkotásokat, azok művészi megoldásainak összességét is.
ARCHITEKTÚRAFESTÉSZET: 1. festészeti műfaj, amely témájául városképeket, épületeket, épületbelsőket v. építészeti részleteket választ, kizárólag a motívum iránti érdeklődésből és nem háttérdíszként; 2. festett építészeti elemek szerepeltetése az épületbelsőben (látszatarchitektúra). Célja a térillúzió növelése (illuzioniszti- kus architektúrafestészet) v. a költségesebb, kőből faragott részletek helyettesítése olcsóbb kivitelű festéssel (-»még látszati tér).
ARCHITRÁV, epistylion: gerendázat, a gör. templomok homlokzatképzésénél kialakult oszlopos-gerendázatos rendszer áthidaló, kiváltó eleme, amely a födém- és tetőgerendáza- tot hordja, és ezek terhelését átadja az oszlopoknak. A -tteljes párkány alsó eleme közvetlenül az oszlopfő abakuszán nyugszik. A dór oszloprend ~ja egyszerű, díszítetlen, az iónét és a korinthosziét lépcsősen kiugró sávokkal tagolták. [37/d]
ARCHIVOLT: a nyílást, oszlopközöket áthidaló -★boltív tagozott homlokfelülete. Az ókori róm. építészetben, majd az ennek formai megoldásait követő későbbi stílusokban az architráv profiljának megfelelően tagozták. [60/5]
ARCOSOLIUM (lat. arcus ’ív’ + solium ’kőko- porsó’): óker. sírforma. A katakombák falába vájt íves lezárású fülke, hátfalában v. alján a kőlappal lezárt sírfülke. A r.-ban templomok szentélyfalában is készültek ~ok.
ARÉNA: -»amfiteátrumok, -★circusokés -^stadionok homokkal felszórt küzdőtere, a versenyjátékok, küzdelmek színtere. Az elnevezést ma az egész épületre alkalmazzák.
ÁRKÁD: támaszokon (pilléreken v. oszlopokon) nyugvó ívállás. Az antik róm. építészetben általánosan alkalmazták épületek, aquaeduc- tusok, városkapuk stb. építésénél, mivel az ék alakú kövekből v. téglákból összeillesztett körívek nagyobb teherbírásúak és nagyobb távolságot tudnak áthidalni, mint a fa- v. kőgerenda (-★architráv). Az indiai és az iszlám építészetben is jelentős szerep jutott az ~ oknak, legfontosabb mégis az óker. és kk.-i templomépítészetben volt. Terek kapcsolására, centrális épületeknél a központi tér és a körüljárók, bazilikáknál a főhajó és a mellékhajók elválasztására alkalmazták. ~okat egymás felett, több szinten is építettek, ilyenkor a támaszközöket a felső, alacsonyabb szinteken általában csökkentették. (->még vakárkád, törpeárkád)
ÁRKÁDÍV: az árkád gyakori, de tulajdonképpen helytelen elnevezése, mivel az árkád szó az ívet is magába foglalja. Jelentése korlátozódhat a támaszokon nyugvó ívre.
ÁRKÁDOS FOLYOSÓ: nyitott folyosó, amelynek egyik hosszoldalát általában tömör fal, a másikat árkádsor határolja. Ilyen pl. a -★kerengő.
ÁRKÁDSOR, arkatúra: az ívállások folytatólagos egymás mellé sorolása
16
ARKATÚRA
ARKATÚRA: 1. ->árkádsor; 2. általában vakárkádsort, árkádsort utánzó, imitált külső v. belső faltagolás
ARMÍROZÁS: 1. épületek terméskő v. téglasarkainak erősítése, egyben díszítése nagyobb méretű, szabályos alakú, faragott kövekkel, ->kvácterkövekkel, amelyeket kötésben, azaz soronként váltakozva hosszú, ill. rövid oldalukkal fordítanak az egyik, ill. másik falsíkba (->sa- rokarmírozás). Az armírozó köveket a falazattal együtt gyakran bevakolták és a g.-ban, ren.- ban a vakolatra festették az ~t. 2. a vasbetonba beépített vasszerelés nálunk ritkán használt elnevezése
ÁROK: 1. várárok: erődítések (vár- és városfalak) előtt a terepben védelmi céllal létesített hosszanti mélyedés. Többnyire a kihányt földből emelt -> sánccal együtt alkalmazták (sáncárok). Síkvidéki váraknál általában vízzel töltötték meg (vizesárok), hogy ezzel is nehezítsék a várfalak megközelítését. Ahol a természeti viszonyok nem tették lehetővé a folyamatos vízellátást, a várat szárazárokkal vették körül. Az árkok meredek földpartját omlás ellen kő- v. téglafallal, bélésfallal támasztották meg. 2. -^kutatóárok
ARTES LIBERALES (lat. ‘szabad művészetek’): a kk.-i kultúra ún. mesterségei, amelyekben való jártasság a szabad emberi személyiséget formálta. Részei a trivium, amelybe a grammatika, dialektika, retorika és a quadrivium, amelybe az aritmetika, geometria, asztronómia és az egyházi zene tartozott.
ÁSATÁS: a régészeti -»feltárás válfaja. Az idők folyamán feltöltődött talajt egy adott területről történeti emlékek, jelenségek felkutatása céljából eltávolítják. Az építészettörténeti vonatkozású ~ok célja lehet pusztán a falmaradványok szabaddá tétele, a modern régészet követelményeinek azonban az ~ csak akkor felel meg, ha a talaj történeti szerkezetének alapos vizsgálatával jár együtt.
ASTRAGALOS (gör.): félkörös keresztmetszetű, pálcaszerű, vízszintes tagozat az antik építészetben. Gyakori az oszlop lábazatán, -^gyöngysorrá kifaragva elsősorban az oszlopfőn és a főpárkányon jelenik meg, de a róm. és a ren. építészet önálló díszítményként is felhasználta.
ASZIMMETRIA: az építészetben általánosan alkalmazott kompozíciós (szerkesztési) elv, amely fogalmilag a -^szimmetria ellentéte. Lényege, hogy a kompozíció egyensúlyát nem az épületrészeknek egy központi tengelyhez viszonyított tükörképszerű elosztásával, hanem azok kötetlen elrendezésével teremti meg.
ÁTHIDALÓ GERENDA: függőleges támaszok v. falnyílás fölött elhelyezett vízszintes teherhordó elem fából, kőből, vasból, vasbetonból
ATLASZ, atlant: ember alakú támasz, amelyet antik előképek nyomán általában b. és eklektikus épületek homlokzatán alkalmaztak, többnyire erkély hordására. Támasztó szerepe mellett különösen az eklektikában díszítő funkciója is van.
ÁTLÓS BORDA: a bordás keresztboltozat vázának átlós eleme (-^bordás boltozat)
ÁTMENETI STÍLUS: olyan stílus, történeti szakasz, amely a rákövetkező stílus némely vonását már mutatja anélkül, hogy az előző jellegzetességeit teljesen elhagyná.
ÁTRIUM (lat.): 1. az etruszk eredetű ókori róm. lakóház központi helyisége, amelynek alaprajza 2 kis oldalszárnnyal bővült téglalap. Meny- nyezetén a füst elvezetését szolgáló, egyben a csapadékot is bebocsátó nyílás (->compluvi- um), padlójában vízgyűjtő medence (-dmpluvi- um) volt. Eredetileg az ~ban állott a családi tűzhely; később összejövetelek színhelye lett. 2. az óker. bazilika előudvara; 3. fedett belső udvar szállodák és más közösségi épületek belsejében. (->még aula)
AXONOMETRIKUS ÁBRÁZOLÁS
17
ATTICIZMUS: a gör. művészetben a róm. hódítás (i. e. 146) után kibontakozó irányzat, amely Rómára is gyorsan átterjedt. Lényege a „régiekhez” való visszatérés, azaz az i. e. 5-4. sz.-i, főleg klasszikus formák felélesztése, ill. utánzása volt.
ATTIKA: az épület főpárkánya feletti mellvédszerű fal, amely lehet tömör v. áttört, architekto- nikus v. díszítőelemszerű. Alkalmazták a tető elfedésére, a homlokzat magasítására, emeletsor kialakítására (attikaemelet), domborművek, feliratok elhelyezésére. Gyakori a róm. építészetben (pl. -•■diadalíveken’), de kedvelte a ren. és a ki. is.
ATTIKAEMELET: -•attika
ATTIKAI LÁBAZAT: az ión oszlop Attikában kifejlesztett lábazata (->ión oszloprend), amely egy nagyobb alsó és egy kisebb felső félköríves profilú korongból, köztük szalaggal szegélyezett homorú gyűrűből áll.
ATTIKAI OSZLOPFÖ: az ión oszlop Attikában kifejlesztett fejezete (-•ión oszloprend). A gazdag tagolású, csigadíszes (-tvoluta) ~t a törzstől palmettás díszítésű nyakszalag választja el.
AUDITÓRIUM (lat.): iskolák, főiskolák, egyetemek nagyobb méretű előadóterme
AULA (gör.-lat. .’udvar’): 1. az ókori gör. építészetben oszlopokkal körülvett udvar a lakóház előtt v. annak belsejében (ez utóbbi a róm. lakóház -> átriumának felel meg); 2. az óker. bazilikák Ny-i bejárata előtt oszlopokkal körülvett udvar, ill. a bazilika középhajója; 3. az építészeti megoldástól többé-kevésbé függetlenül használják a római császári palota, a kk.-i fejedelmi udvar, ill. az újkorban az uralkodó v. egyházfői udvari intézmény neveként; 4. általában főiskolák, egyetemek, középületek dísztermének elnevezése
AUREA SECTIO: -•aranymetszés
AVANT CORPS (fr.): az épület homloksíkja előtt álló v. abból elóreugró építészeti tömegek, ill. motívumok. Az elnevezés vonatkozik a faltagoló elemekre (pl. falpillér, falsáv) is, ha 8 cm-nél nagyobb kiülésűek.
AXIÁLIS (lat. ‘tengelyes, tengely irányú’): az építészetben ~ elrendezés az ugyanazon tengelyhez fűződő terek összekapcsolódása.
AXIÁLIS SZIMMETRIA, tengelyes szimmetria: olyan elrendezés, amelyben a szimmetriatengely mindkét oldalán csak egymásnak megfelelő elemek szerepelnek.
AXIS: -•tengely
AXONOMETRIKUS ÁBRÁZOLÁS: háromdimenziós tárgyak olyan paralel projekciós szemléletű ábrázolási módja, amely egy meghatározott szögben ferdén, de torzulásmentesen megrajzolt alaprajzból indul ki. Valamennyi oldalnézet méretarányos marad, de átlós és görbe vonalaik torzulnak. Elterjedése a -•perspektíva
18
AXONOMETRIKUS PROJEKCIÓ
fejlődésének fontos korai fázisát jelenti. Az épületek komplex ábrázolásának gyakori módszere. [11 a-b]
AXONOMETRIKUS PROJEKCIÓ: háromdimenziós tárgyak olyan ábrázolásmódja, amely az ábrázolandó testet egy háromtengelyű, derékszögű térbeli koordináta rendszerre vonatkoztatja, és az egyes pontok képét párhuza
mos, derék- v. ferdeszögű vetítéssel a test pontjainak koordinátáiból határozza meg. A párhuzamos vetítéssel az egymással párhuzamos egyenes darabok egyenlő arányban rövidülnek meg. Ha mind a 3 tengelyen azonos az egységnyi méret, az ábrázolás izometrikus, különben anizometrikus.
BABILON: a 18. sz.-i m. kastélyépítészetben a középső tetőkupolás tömbre használt kifejezés. A szó a fr. „pavilon” félreértéséből származik, amit a babiloni toronyra való szimbolikus utalás motivál.
BÁBOS KORLÁT, balusztrád (kóbáb, ol.—fr.): fedő- s talppárkány között elhelyezett, változatosan kialakított, ritmikusan váltakozó ->kor- /átbábokból álló, esetenként posztamensekkel váltakozó fa- v. kőkorlát, ill. mellvéd. Alkalmazása szerint lehet lépcső, loggia korlátja, ablak mellvédje v. attika tartozéka. [12]
12. bábos korlát
BALDACHIN: 1. szobrok, egyházi és világi méltóságok felett hordozható védőtető Baldac- Bagdad városából származó, drága selyemszövetből; 2. az építészetben szobrok, kutak, oltárok, szószékek felett elhelyezett, oszlopokon v. gyámköveken nyugvó díszes tető kőből, márványból v. bronzból. A leggyakoribb a g. építészetben (kősátor). [60/16]
BALKON: fedetlen födémkiugrás, kilépő, amelyet korlát v. balusztrád határol. A kk.-ban aránylag kicsi, fából v. kőből készült, csak a ren. építészetben lett nagyobb méretű. Még jelentősebbé vált a b.-ban, dekoratív elemként a homlokzatokon (kapuk felett) v. lépcsőházak kialakításában. (->még erkély)
BAZILIKÁLIS ABLAKSOR
19
BALUSZTER: -tkorlátbáb
BALUSZTRÁD: -rbábos korlát
BANQUET: -»ablakmellvéd
BAPTISTERIUM: ->keresztelőkápolna
BARÁT-APÁCAFEDÉS: félkör keresztmetszetű, kónikus öblös v. kúpcserepekből készült tetőforma. A kúpcserepeket ellentétesen illesztik egymásra, ill. egymásba.
BARBAKÁN: ->elővár
BAROKK ÉPÍTÉSZET: Általában kb. 1600— 1750 között virágzott, korszakhatárai azonban országonként eltérőek. Mind egyházi, mind világi építészetében nagy szerepet kapott a reprezentáció. A tereket nem elkülönülten, hanem sorbafűzve, egyre fokozódó hatást kifejtve alakította. A dinamikus, mozgással teli formákat kedvelte, ezért a b. alaprajz gyakran ovális, a falfelület hullámzó, az oszlopok csavartak. A hatás kedvéért a méretek fokozódnak, és az összes művészeti műfaj egységre lép, hogy dekoratív, festői fény-árnyékhatású, meglepetést v. eksztatikus elragadtatást keltő épületet, belső teret teremtsen (->architektúrafestészet).
[13]
BÁSTYA, bastia (lat): erőd előretolt, önálló védőműve. Használata a kk. végéig szórványos, esetleges; a tűzfegyverek elterjedése után alakult ki jellegzetes, többnyire ék alakban előrenyúló, rendszeresen alkalmazott típusa, (-►még vár)
BÁSTYATORONY: ■> kerek bástya
BATTISTERO: -> keresztelőkápolna
BAUHAUS (n): a modern építészet fontos irányzata. Állami intézményként 1919-ben alakult Weimarban. A kor legjelesebb mestereit egyesítő intézményben nemcsak a korszerű építés megoldásait, hanem a film és a színház, a festészet és a formatervezés minden ágát
művelték és tanították, hogy a 20. sz.-i értelemben alakított összművészetet hozzanak létre.
BAZILIKA (gör. ‘királyi csarnok’): valószínűleg gör. (hellenisztikus?) eredetű épülettípus, amelynek első fennmaradt emlékei Rómában és környékén ismertek. Ezek kereskedelmi és bíráskodási csarnokok, amelyek a ->forumon álltak. Hosszanti, kiemelkedő középterüket alacsonyabb oldalterek, rendszerint oszlopos csarnokok vették körül. Hasonló épülettípus a ren.-ban is előfordul. — Az antik ~ számos vonatkozásban az óker. gyülekezeti templomok prototípusává vált; a 4. sz.-tól kezdve a nevét is átvették a nagyméretű, 3- v. 5hajós kér. kultuszépületek megjelölésére. Eredeti jelentése később elmosódott, a kk.-i szóhasználatban mindenféle speciális jelentőségű templomra vonatkoztatták, elsősorban olyanokra, amelyek különleges ereklyékkel rendelkeztek, v. kivételes funkciókat láttak el. A modernebb szóhasználatban nagyméretű, rangos templomot jelent. Építészettörténeti szakszóként a -tfőhajó és a -*mellékhajók meghatározott viszonyára utal. (~>még bazilikális elrendezés)
BAZILIKÁLIS ABLAKSOR: bazilikális elrendezésű épületek főhajójának falán, a mellékhajók tetőzete fölött nyíló ablaksor, amely a főhajó közvetlen megvilágítására szolgál (~+gádorfal)
BAZILIKÁLIS ELRENDEZÉS
21
- barokk templom homlokzata (a barokk építészet címszóhoz)
- oldalbejárat
- főbejárat
- lábazat
- falpillér
- supraporta
- koronázópárkány
- oromzat
- voluta
- timpanon
- kupoladob
- attika
- sarokyoluta
- ablak a kupolán
- kupola
- toronysisak
- toronygomb
- lanterna
- a lanternát lezáró kupola
BAZILIKÁLIS ELRENDEZÉS: legalább 3 hajós épületek meghatározott tér- és tömegkapcsolása. A -tfőhajó magasabb a -tmellékhajók- nál, és a fény a főhajó ablakain át jut az épületbe. Az ablakok a főhajónak a mellékhajók fölé emelkedő falsíkján helyezkednek el. (->még bazilikális ablaksor) [15,16]
16. bazilikális elrendezés
a: főhajó
b: mellékhajó
c: ambo
d: kereszthajó e: apszis f: oltár
g: peristylium
22
BÁZIS
BÁZIS (gör. ‘lábazat’): főként oszlop és pillér lábrésze, közvetítő tag a függőleges törzs és az alsó, szélesebb talplemez között. Az ión építészet jellegzetessége az -^attikai lábazat, a ko- rinthoszi 2 ->astragalosbó\ és 2 ->■ horonyból áll. A 13. sz.-i g. jellegzetessége a sarokleveles, a késő g.-é a piramisos, prizmás ->sarokátme- nettel kiképzett ~.
BEÉPÍTÉS: a lakóházaknak az utcához való viszonya (pl. előkertes, utcavonalas, sorházas, fűrészfogas ~)
BEERESZTÉS: -> ácskötés
BÉLÉSFAL: a kiásott földmennyiség, ill. a rézsűk csökkentésére betonból v. téglából épített falazat, amely az önmagában nem állékony földrézsút szilárdítja.
BELÉTAGE: -> főemelet
BÉLLET: kapu, ablak befelé szűkülő, egész v. féloszlopokkal díszített, egyenes, lépcsőzetes kerete [17, 60/4]
BELFRIED (fr.): magas, karcsú városháztorony (-»még városháza) v. szabadon álló torony a flandriai és ÉNY-fr. késő kk.-i városokban
BELSŐÉPÍTÉSZET: az épületek belső tereinek formálásával és berendezésével foglalkozó építészeti ágazat
BELSÖTORNYOS VÁR: kk.-i vártípus, amelynél a falakat erősítő tornyok teste a falakon belül áll. Alaprajzi elrendezés szerint szabályos (síkságon v. fennsíkon épült) és szabálytalan alaprajzú (hegyvidéki) ~akat különböztethetünk meg. [18]
BELSŐ UDVAR: általában teljesen körülzárt udvar. K-en és a D-i országokban régóta a lakóépület építészeti eszközökkel kialakított magja (->még átrium). A modern építészetben is gyakran feltűnik az építészeti és kertészeti eszközökkel változatosan kialakított ~ egyes épületekben v. épülettömbök által körülzártan.
BELVEDERE (ol. ‘szép kilátás’): 1. kilátóterasz paloták, kastélyok, villák tetőszintjén; 2. parkegyüttesek építészetileg kialakított kilátópontja v. szép fekvésű kerti építmény elnevezése a ren.-ban és a b.-ban.
BÉMA (gör. ‘lépcsőfok’): emelvény; 1. az óker. templomban a püspöki trón helye; 2. a g. k. templom szentélye; 3. zsinagógában a tóra felolvasásának a helye
BIZÁNCI FEJEZET
23
BERGFRIED, berchfrit (n.): a kk.-i várak mag- vát alkotó négyszögletes, kör v. sokszög alaprajzú, magas, vastag falú torony. Megfigyelőállásul és utolsó menedékül szolgált a vár lakóinak. Nem rendezték be állandó lakóhelynek, mint a ->donzsont, de a felső szinteket gyakran kandallókkal lehetett fűteni. A bejárat a talajszint felett több méterre nyílt, és könnyen eltávolítható létrával, falépcsővel közelítették meg. A boltozatos v. fafödémes szinteket általában fa-, ritkán kőlépcsők kötötték össze. Védekezni többnyire a pártázattal körülvett, sík tetőről lehetett, a védőerkélyek és a kiugró védőemelet csak a késői kk.-tól terjedtek el.
BETON: öntött falazat, amelyet már a róm.-ak is készítettek 2 falréteg közé v. zsaluzatba (mintadeszkákba) bedolgozva (-/-opus caementici- um). A múlt sz. közepe óta alkalmazott ~ adalékanyagból (homokos kavics) és hidraulikus kötőanyagból (portland- v. bauxitcement) készül víz hozzáadásával. A kötőanyagban végbemenő kémiai folyamat (kötés) során a ~ megszilárdul. Az adalékanyag és a kötőanyag minősége és mennyisége szerint különböző ~fajtákat különböztetünk meg: könnyű- és ne- héz~, salak~, sejt~, kavics~ stb. A ~t helyszínen, az épületrészeknek megfelelő formájú mintadeszkázatba (-/zsaluzás) öntve készítik monolit szerkezetként. A ~ megszilárdulása után a zsaluzatot eltávolítják. A felhasználás másik módja az előregyártott ~ panelek (nagyméretű fal- és födémelemek) és más épületrészek alkalmazása, amelyeket a ~ megszilárdulása után elszállítanak, és az építkezés helyszínén építenek össze.
BIEDERMEIER ÉPÍTÉSZET: Németország, Ausztria és a velük szomszédos területek művészeti irányzata kb. 1815—1830 között, a polgári ízlés megtestesítése. Elsősorban az iparművészeiben érvényesült. Építészeti részletei a ki. és az empire eszköztárából valók.
BIFÓRIUM, bitóra (lat. ’kétszárnyú’): főként kk.-i, kettős, 2osztatú nyílás (pl. -/ikerablak) v. vakfülke, középen közös pillérrel v. oszloppal,
amely a közös áthidaló nyílást v. a 2 nyílás fölötti boltíveket támasztja alá (oszlop, pillér, ablakosztó stb.).
BIMBÖS FEJEZET: a -> kehely fejezet válfaja; az É-fr. kora g. terméke, amelyet kb. a 12. sz. végétől a 13. sz. végéig alkalmaztak. A fejezet testét 1 v. 2 sorban erősen stilizált, legtöbbször csak hosszanti vájatolással tagolt levelek borítják, amelyek felül gömbölyded, számos esetben növényi formákkal borított, visszahajló elemben (bimbóban) végződnek. [19]
BIZÁNCI ÉPÍTÉSZET: gör., róm. és kisázsiai elemek szerves ötvöződéséből, az óker. művészet folytatásaként kialakult építészet, amelynek első korszaka a 4. sz.-tól a képrombolásig (725—843), második a 13. sz. elejéig, a harmadik pedig Konstantinápoly török elfoglalásáig (1453) tartott. Jellegzetes épületformái a -+bazilika és a kupolával fedett centrális templom (-/-centrális épület). Az általában egyszerű külsejű épületeket gazdag faragványok (-/bizánci fejezet) és mozaikok, később inkább freskók díszítették. A ~ Európa ortodox kér. területein egészen a 19. sz.-ig élt tovább. Nagy hatást gyakorolt a Ny-i kér. művészet alakulására is.
BIZÁNCI FEJEZET: a kora bizánci építészet új oszlopfőtípusainak gyűjtőneve. Az 5—6. sz.- ban az antik fejezetformák háttérbe szorulásával olyan leegyszerűsített alapformák terjedtek
24
BLOKK
1
el, amelyek korábban ismeretlenek voltak. Az egyik legfontosabb újítás a -tvállpárkány és a -tvállkó alkalmazása; a tömbformák számos típusba sorolhatók (kosár-, trapéz-, üst-, redős fejezetek). A fejezetek felületét rendszerint gazdag, lapos faragású ornamentika borítja: szalagfonat, áttört levéldísz, indamotívumok, figurális elemek. [20, 21]
BLOKK: ipari módszerekkel előregyártott, nagyméretű könnyűbeton tömb, a ~os építési technológiában használt építési elem; v. egész emelet magasságú nagy ~, v. félemelet magasságú közép~
BOISERIE: -^lambéria
BOLTFELÜLET: a boltozatnak a befedett térből látható alsó felülete (intrados), ill. külső felső felülete (extrados)
BOLTHAJTÁS: boltozat
BOLTHÁT, extrados: a -»boltív v. -»boltozat felső, külső, domború felülete
BOLTÍV: kőből v. téglából boltozott szerkezeti nyílás, pillér- v. oszlopköz áthidalására. Alakja szerint félkör, szegmens, ellipszis v. összetett ívű.
BOLTKÖ: a boltívet alkotó, ék alakúra faragott kövek egyike
BOLTMEZÖ: a boltozatnak a bordák v. boltélek, ill. a boltövek k.-i része
BOLTNYOMÁS: ->oldalnyomás
BOLTOZAT, bolthajtás: kőből, téglából stb. épített, íves térlefedő szerkezet. Jellemzői: alaprajza, alakja, a váll v. vállvonal, az ívmagasság, a zárókő. Fajtái: donga-, fiókos és hevederes donga-, kereszt-, kolostor-, teknő-, tükör-, félgömb- (-^kupola), csehsüveg- és poroszsüveg-~
BOLTOZATFIÓK: -» fiókboltozat
BOLTÖV: a boltszakaszokat elválasztó, harántirányú heveder, amely megvastagítva követi a boltozat ívét.
BOLTSÜVEG: a boltozatnak a bordák közé eső része
BOLTSZAKASZ, travée: a boltozat egységnyi darabja, amelyet ->öo/föv (heveder) határol.
BORDATARTÓ
25
BOLTVÁLL: a függőleges térelhatároló és tartóelemek (falazat, pillér, oszlop), valamint az íves keresztmetszetű térlefedő szerkezet csatlakozási felülete, amelynek építészeti kialakítása gyakran hangsúlyos. [22]
BOLYGÓVÁROS: ->alvóváros
BORDA: heveder formájú, később profilozott pálca formájú felülettagoló v. -díszítő elem. Lehet rejtett v. a ->bo/tozatfelületéből kiálló merevítő szerkezet, amely készülhet faragott kőből v. -•■idomtéglából. Kezdetben a bordás keresztboltozatok éleinek hangsúlyozására szolgáló átlós ív, utóbb a késő g. boltozatok plasztikus tagoló eleme. [34/a]
23. bordanyaláb
BORDANYALÁB: a g. -^bordás boltozatok indítása fölötti, fokozatosan szétváló, néhány kősornyi magasságban rendszerint egységes rétegkövekből kifaragott bordaköteg. Különösen gazdag bordakötegek alakultak ki az a. érett g.-ban, ahol az átlós és hevederbordák közé másodlagos bordákat iktattak, így a bordaindítások megsokszorozódtak. [23]
BORDÁS BOLTOZAT: ->boltozat, amelynek felületét rendszerint az éleken kiálló -> bordák tagolják, ill. merevítik. Legegyszerűbb formája az álkeresztboltozatből kifejlődő bordás keresztboltozat, amely a 11. sz. végén tűnt fel. A 13. sz.-tól kezdve egyre bonyolultabb bordaraj- zú boltozatok (-+csillagboltozat, hálóboltozat, legyezőboltozat) alakultak ki, amelyeket a késő g. végéig alkalmaztak. Ekkor megszűnt a kő- és idomtéglabordák alkalmazása. A boltozatok felületének vakolt bordás tagolása később is előfordul. [24]
BORDATARTÓ: a ->bordás boltozatok bordáinak alátámasztására szolgáló tagozatok ritkán használt gyűjtőneve. A két alapvető forma a padlótól induló tám (-tfalpillér, faloszlop, pil- lérköteg, oszlopköteg), ill. a falból közvetlenül a bordák alatt kiemelkedő -^konzol, -^gyámkő. Átmeneti forma az olyan gyám, amely nem a padlótól, hanem magasabbról indul, és konzolra támaszkodik, v. egyszerűen a falból emelkedik ki. A 14. sz.-tól olyan boltozatmegoldások
26
BORDÁZAT
is elterjedtek, amelyek mellőzték a ~ kát; a bordák közvetlenül a falból indultak ki.
BORDÁZAT: merevítő szerkezet, ill. plasztikus elemekből álló tagolás, díszítés (-►még borda)
BORONAFAL: vízszintesen rakott szálfákból álló fal. A sarkokon a gömbölyű boronákat v. egymásra rakják, „gerezdelik” v. „zsilipelik” oly módon, hogy a sarkokra és az ajtók helyére függőleges gerendákat helyeznek el.
BOULEVARD, bulvár (fr.): 1. -►sánc; 2. körút
BRUTALIZMUS: eredetileg Le Corbusier nyersbeton épületeinek megjelölésére 1954 óta Angliában és Amerikában használt kifejezés. Újabban az amerikai építészet egyik új irányzatára alkalmazzák.
BUKRANION (gör. ’ökörkoponya’): ökörkoponyát ábrázoló, kedvelt ókori díszítőmotívum. Általában épületek párkányfrízén, füzérekkel összekapcsolva, sorozatban _ alkalmazták. A ren.-ban újra használták.
BULEUTÉRION (gör.): tanácsház, az antik gör. városok tanácsa, a bule üléshelye. A hellenizmus korára 2 alaptípusa alakult ki: a szónoklásra hagyott teret a lépcsős padsorok v. félkörben, v. 3 oldalon négyszögben vették körül.
BUNGALÓ, bungalow (a.): 1. kisméretű, veran- dás indiai ház; 2. egyszerű, földszintes nyaraló
BURKOLAT: a falat takaró réteg. Anyaga a külső homlokzaton főleg kő, tégla (nyerstégla, klinkertégla, mázas tégla), kerámia lap, az épület belsejében a padlóburkolaton tégla, mozaik, parketta, terrakotta, belső fal~nál főleg fa (-^faburkolat)
CALDARIUM (lat. ‘meleg’ szóból): a róm. közfürdők (~>thermae) melegvizes medencéket tartalmazó része
CAMPANILE (ol. ’harangtorony’): általában magas, vertikális építmény, felső részén a ha
rangok felfüggesztésére szolgáló kamrával és többnyire nagy hangkibocsátó nyílással. A kér. liturgiában a 6. sz. óta használatosak a harangok; a legkorábbi példák ez időből valók. Itáliában sokáig ragaszkodtak a különálló toronyhoz, ezért a ~ elsősorban ol. módra épített, önálló harangtornyot jelent, (-►még harangtorony)
CAMPO SANTO (ol. ‘megszentelt föld’): az itáliai kér. temetők elnevezése. A kk.-ban általános európai szokás szerint a templomokhoz kapcsolódott, olykor a kolostorok ->kerengőséhez hasonlóan monumentális formában alakították ki.
CANCELLUM, cancellus (lat. ‘rács, korlát’): leggyakrabban a templomok ->kórusrekesztő és -+szentély rekesztő korlátja, mellvédje
CAPITELLUM: -►fe/ezet, -toszlopfő
CAPITOLIUM: Róma dombjainak egyike, rajta az i. e. 6. sz. végétől Jupiter, Juno és Minerva (a ~i triász) temploma, a róm. birodalom vallási központja. A róm. városokban mindenütt megtalálható a ~i triász temploma.
CAPITULUM: -► káptalanterem
CAPO MAESTRO: -»magister operis
CARCER (lat.): kifutóállás a ->c/rcusban
CARDO (lat. ‘választóvonal’): a róm. város É—D irányú főútja
CARTOUCHE: -^kartus
CASCADE: -Maszkád
CASINO: -► kaszinó
CASTELLUM (lat.): 1. a róm.-aknái megerősített hely, állótábor a határon; 2. vár v. kastély jellegű erődített építmény
CHURRIGUERIZMUS
27
CASTRUM (lat. ‘tábor’): a róm. csapatok állótábora. Alaprajza többnyire 2 : 3 oldalirányú négyszög, amelyet sánccal és tornyokkal erősített fallal vettek körül, és a derékszögű főútvonalakkal (->cardo és ->decumanus) párhuzamosan futó utcákkal tömbökre osztották. A tábor közepén állt a ->praetorium, a parancsnokság, vele szemben a Porta Praetoria, a kereszttengely pedig a Porta Dexírától a praetori- um előtt a Porta Sinistraig húzódott. A negyedik oldal kapuja a Porta Decumana volt. A róm. provinciákban a ~ok gyakran későbbi városok magjává váltak, s ezeknek alaprajzán ma is nyomon követhető az eredeti szerkezet.
CÉH: a kézművesség érdekvédelmét, szakmai képzését biztosító, a ~en kívüliek versenyét kizáró feudális szervezet. Az építő ~ek az építőmunka városhoz kötött, a város körzetében monopóliumokkal rendelkező szervezetét alkották, az ->ép/tőpáho/yok viszont nagyobb építészeti feladatok elvégzésére alakultak.
CELLA (lat. ‘kamra, fülke’): 1. ->naosz, pasto- forium: a gör. és róm. templom falakkal határolt belső tere, ahol a kultuszszobor állt. 2. A kér. építészetben a ~ coemeterialis: a föld alatti sírkamrával kapcsolatos föld fölötti kultikus tér; a ~ memóriáé: föld alatti sírkamra. 3. szerzetesek lakása. Egyes szerzetesrendekben, amelyeknek regulái külön kamrát írnak elő a szerzetesek számára, továbbá a késő kk.-tól kezdve, a közös ->dormitórium előírásának megszűnte után más kolostorokban is a szerzetesi lakószoba. 4. börtönökben a rabok kamrája
CELLA TRICHORA (lat.): a cella coemeterialis (-•cella) egyik formája; 3 apszissal bővített, 3 karéjos föld feletti kápolna. [25]
CENTRÁLIS ÉPÜLET, centrális elrendezés, centrális tér: olyan építészeti formálás, amelynek minden eleme egy középponthoz igazodik, és alaprajza középpontosan szimmetrikus (ellentétben a hossztengelyhez igazodó ->hosz- szanti elrendezéssel. Legegyszerűbb alaprajzi formái a kör és a négyzet. Ezen elemek — amelyeket olykor szabályos sokszögek helyet
tesítenek — központosán tükrös kapcsolása változatos és bonyolult megoldásokat teremthet. Sokszor az egyéni (halotti, uralkodói, hősi) kultusz szolgálatában áll. A ~ kedvelt, sőt szinte kizárólagos formája a bizánci templomnak, de a Ny-i kér. építészetében is majd minden korszakban kiváló példáit találjuk. Gyakran előfordul a centrális és a hosszanti elrendezés összekapcsolása is.
CERTOSA: a karthauzi kolostorok ol. elnevezése. Ezek templomon, közös helyiségeken (-•■káptalanterem, ->refektórium) kívül a temetőnek is használt -> kerengő körül csoportosított cellákból állnak.
CHINOISERIE (fr. ’kínaias’): a 17. sz.-ban fellépő, majd a 18. sz.-ban nagyon népszerű díszítőstílus, amelyet kínai és más K-i egzotikus figurák, építészeti részletek alkalmazása jellemez. A kínai művészetből átveszi a szabálytalan, aszimmetrikus elrendezést és a fantáziagazdag formálást. A 18. sz.-i kastélyok ún. kínai szobái, porcelánkabinetjei a díszítésmód elterjedtségét tanúsítják.
CHURRIGUERIZMUS: Jósé Churriguera szobrászról és építészről elnevezett sp. b. építészeti irányzat. A mindent elborító, túlburjánzó díszítmények jellemzik, amelyek sokszor az épület egységének rovására érvényesülnek.
28
CIBÓRIUM
CIBÓRIUM (lat.—gör. a kiborion’ ételtartó’ szóból): eredetileg fedeles tál, a kér. liturgikus gyakorlatban az eucharisztia őrzésére szolgál. Átvitt értelemben ->ba/dach/nszerú, oszloposíves építmény óker. és kk.-i oltárok felett, amelyet gyakran függönyökkel zártak le. (-*még szentségház)
CIKKELYES BOLTOZAT: -> ernyő boltozat
CIKLOPSZFAL: -tküklopikus fal
CINQUECENTO (ol. ‘ötszáz’): az 1500-as évek, a 16. sz. ol. elnevezése; a művészettörténetben az itáliai érett ren. korszakát jelenti.
CINTEREM (a lat. coemeterium ’sírkamra’ szóból): 1. a kk.-i templomok körüli temető elnevezése a régi m. nyelvhasználatban; 2. fallal körülvett templomudvar; 3. protestáns templomokban a halotti szertartás színhelye
CIRCUS (lat. ‘kör’): róm. versenypálya, amelyet eredetileg ló-és kocsiversenyek, majd más „cirkuszi” játékok céljára építettek. 2 hosszoldalán és egyik rövidebb, félkör alaprajzú végén lépcsőzetesen emelkedő ülőhelyek voltak, amelyek az -tarénál vették körül. A pálya hosszú egyenes szakaszait hosszfal (spina) választotta el egymástól. A hosszfal mindkét végén 3 kúpos céloszlop (metae) állt, egyébként obeliszkek és szobrok díszítették. A nézőtérrel el nem zárt oldalon voltak a kifutóállások (carceres), amelyeket mindkét oldalról 1-1 torony (-toppidum) határolt.
CISZTERNA (lat.): sziklába v. földbe vájt, szigetelt falú, gyakran szűrőberendezéssel ellátott esővízgyűjtő, víztároló városok, várak stb. vízellátásának biztosítására. Építészeti kiképzésük változatos; lehet egyszerű akna, de az antik, a bizánci és az ar. építészetben gyakran impozáns méretű, oszlopokkal alátámasztott sík fedésű v. boltozott tér. A technikailag tökéletesebb kivitelű ~k építése a ren.-ban terjedt el.
CITADELLA (ol. fellegvár): a várakon, ill. városokon belül, kiemelkedő helyen létesített önálló erőd v. körben épített, egymást fallal összekötő erődített házak együttese, a város, vár védőinek végső menedékhelye.
COEMETERIUM, cimiterium (lat., a gör. koimé- térion szóból; eredetileg ’nyugvóhely, hálőkam- ra’, később ’sírkamra’): nagyobb sírkamra az óker. katakombákban. A szó származékai a különböző európai nyelvekben temetőt jelentenek. Belőle ered a m. ->cinterem is.
COLONNADE: -^kolonnád
COLOSSEUM-MOTÍVUM: ókori róm. homlokzatalakítási rendszer, amely a római Colosseumról kapta nevét. Lényege a támaszgerendás és az íves rendszer eggyékomponálása boltívvel és a falszakaszokat tagoló áloszlop- rendekkel.
COLUMBARIUM, kolumbárium (lat. ‘galambdúc’): föld alatti temetkezési hely az antik róm.
– kora kér. korszakban, az elhunytak urnába zárt hamvainak elhelyezésére alkalmas félköríves fülkesorokkal. A ->katakomba elődjének tekinthető. Újabban így nevezik a ham- vasztásos temetés urnáinak helyét.
COMPLUVIUM (lat.): 4szögú középső nyílás az ókori róm. lakóházak -»átriumának tetején. Eredetileg az alatta álló tűzhely füstjének elvezetésére, később világításra szolgált.
CONCHA, koncha (gör.—lat. ‘kagyló’): félköríves alaprajzú, -tfélkupolával fedett térbővület, amely a falfülkével ellentétben, minden esetben az alap szintjéről indul. A kér. templomépítészetben a ~ megfelelője az ->apszis.
CONFESSIO (lat. ‘hitvallás’): 1. óker. és korai kk.-i templomokban föld alatti kamra az oltár alatt v. mellett elhelyezkedő mártírsír előtt, ahonnan ráláthattak a sírra. Lehetett a templom padlószintjén is, sírfülkés oltár előtt; 2. az oltáron alkalmazott nyílás, amelyből szűk csa
CSAPKÖTÉS
29
torna vezet le a föld alatti sírkamrába (->még kripta)-, 3. oltárlapban kiképzett ereklyetartó (sepulcrum)
CONTRASCARPA: ->ellenlejtő
COPF FÜZÉR, lombfüzér: zártan kiképzett, szorosan egymáshoz simuló babérlevelekből álló, hajfonatra emlékeztető díszítmény. Enyhén hajr ló vonalú, 2 szélén, esetleg közepén szalagra, rozettára fűzik. A -> copf stílus legáltalánosabb díszítőeleme.
COPF STÍLUS: a klasszicizáló késő b.^stílus- áramlat Közép-K-Európában kialakult változata. Elnevezését legáltalánosabb díszítőeleméről, a copf füzérről kapta. Az egyenes vonalak uralma, síkban maradó részletek alkalmazása, egyszerűség, kevés díszítés jellemzik. A homlokzatokra oszloprendek helyett falsávok és mélyített mezők kerülnek.
CORPS DE LOGIS (fr.): a több épületszárnyból kialakított b. kastélyok középső, fő épületrésze. Itt vannak a reprezentatív terek: a főlépcső, a díszterem, a főúri lakosztályok.
CORTINA: kötőgát
COUR D’HONNEUR (fr. ‘díszudvar’): eredetileg a fr. kastélyok reprezentatív főudvara, amelyet többnyire 3 oldalról, a bejárat felé nyitott U alakban fogtak közre az épületszárnyak. Legnagyszerűbb példái a b. kastélyépítészetből származnak, amikor a ~ Európa-szerte elterjedt és kedvelt elrendezés volt.
CÖLÖPALAPOZÁS: az alapokra nehezedő súlyt a jelentős mélységben lévő teherbíró talajra adja át. Rendeltetésük szerint a cölöpök talajtömörítő, teherközvetítő és teherviselő szerepet tölthetnek be. A készítés módja szerint előre gyártott és bevert v. az alkalmazás helyén beépített (fúrt és sajtolt), valamint a 2 eljárás egyesítésével készült cölöpöket különböztetünk meg. Anyaguk szerint a cölöpök lehetnek fából, vasból, betonból és vasbetonból.
CÖLÖPÉPÍTMÉNY: cölöpökön nyugvó lakóépület, amelyet folyók, tavak partján v. sekélyebb vizű medrében, ill. mocsarak fölé emeltek. A ~ek az újkőkorban és a bronzkorban elsősorban É-ltáliában és Svájcban terjedtek el.
A kora kk.-ból az ír és skóciai ún. crannogok és a szláv mocsárvárak említendők. [26]
CÖLÖPGÁT, palissade: várvédelmi célokra egymás mellé levert cölöpökből v. gerendákból készített védőmű
CRANNOG: —>cölöpépítmény
CROMLECH: ->kromlech
CRYPTOPORTICUS, kriptoportikusz (lat.): általában a föld színe alatt kiépített boltozatos, zárt folyosó, fiókboltozatos v. a boltozatba nyitott bevilágítókkal. Az ókori róm. építészet kedvelt épülettípusa.
CUBICULUM (lat. ‘hálószoba’): !, az ókori róm. lakóház hálószobája; 2. az óker. ->■ katakombákban a mártírok sírkamrája
CURIA: a róm. patríciusok egyik osztálya; később így nevezték azt a térséget v. épületet is, ahol a ~ tagjai összegyűltek (->még kúria).
CSAPKÖTÉS: -> ácskötés
30
CSAPÓHÍD
CSAPÓHÍD: egyik végén felemelhető híd (pl. várárok áthidalására v. hajók áthaladásának biztosítására)
CSAPÓRÁCS: a vár-, város- és erődkapuk gyors elzárására alkalmazott szerkezet. Az alul kihegyezett és megvasalt függőleges gerendákat v. szálfákat erős keresztgerendákkal ácsolták össze ráccsá, és az alján átvetett csörlőre feltekerhető kötéllel v. lánccal függesztették fel. A felvonó csörlő általában a kapuépítmény emeleti szintjén volt (-<■ kaputorony). A ~ a kapukeret mögött 2 oldalon falhoronyban mozgott. A gerendákból készült rács helyett vasrácsot is alkalmaztak; ezt kapurostélynak nevezik.
CSARNOK: tágas, nagy méretű terem v. többnyire egyetlen nagy teret magába foglaló épület (vásár~, kiállítási ~, pályaudvari ~, sport~). Jelent előteret (elő~), félig nyitott épületet (oszlop~) is.
CSARNOKTEMPLOM: a kk.-i építészet egyik, 2 v. több hajóból álló típusa. A bazilikális térrendszerrel ellentétben azonos magasságú, közös tetővel fedett hajókból áll. A megvilágítást egységesen, az oldalhajók ablakain át kapja. Az elrendezés a r. -> kriptákon, valamint a 12. sz.-i DNy-fr„ lombard építészetben gyakori
tértípussá vált. A 14—15. sz.-ban gyakran a -tkóruskörüljárós szentélyek felépítése is alkalmazkodott a hosszház csarnokelrendezéséhez. Gyakori a n. érett g. építészetben. [27]
CSATTRI (szanszkrit ‘négy’): kisebb díszépület különféle rendeltetésű indiai épületek tetején. Kezdetben a ->sztupát utánzó csúcsos tor- nyocska, később -> pavilonszerű építmény
CSAVART TÖRZSŰ OSZLOP: a késő g.-ban és a b.-ban gyakori oszlopforma, amelynél a törzs megcsavart farúdhoz hasonló, v. a törzs vájata csavarmenetszerűen halad. Általában nem az erő, hánem a játékos mozgás kifejezésre alkalmazták. [28]
28. csavart törzsű oszlop
CSEGELY, pendentif (fr. ‘függő’): gömbháromszög alakú boltozott szerkezet, amely elvileg a függőkupolából cseh boltozat) származtatható. Kétoldalt homlokív, felül a kupola alapkörének íve határolja. A négyzetes v. sokszögű tér és a félgömb ->kupola k.-i támasztó, ill. átvezető szerkezetek egyik formája.
CSEGELYES KUPOLA: négyzetes v. sokszögű tér befedésére alkalmazott félgömb -^kupola, amelynek alapköre az alaprajzba beírható lég-
nagyobb kör, és a sarkokba épített csegelye- ken nyugszik. Érett formája a bizánci építészetben alakult ki. [29]
CSEHBOLTOZAT, függőkupola: félgömbből kialakított térlefedő szerkezet. A félgömbből az alap körébe rajzolt legnagyobb négyszög oldalaira állított függőleges síkokon kívül eső részeket lemetszik. Homlokívei félkörűek, felülete a gömbfelület egy darabja. Négyszögú terek átboltozására alkalmas és csak a 4 sarokponton kíván alátámasztást. Főleg a b. építészetben kedvelt térlefedés, mert egymás melletti terek, ill. térszakaszok fölött sorozatosan alkalmazható és mintadeszkázat nélkül megépíthető.
CSEHSÜVEGBOLTOZAT, kupolasüveg-bolto- zat: félgömbből származtatott boltozatforma. A félgömbből lemetszik azokat a részeket, amelyek az alapkörébe beírható tetszőleges méretű négy- v. sokszög oldalaira állított síkokon kívül esnek. A boltozat homlokívei körszeletek, magassága a csehboltozathoz képest csekély. Szabályos és szabálytalan négy- v. sokszögű terek lefedésére alkalmas. A b. építészet általánosan alkalmazott térlefedő szerkezete, mert egymás melletti terek, ill. térszakaszok fölött sorozatosan alkalmazható, mintadeszkázat nélkül építhető. [30]
30. csehsüvegboltozat
CSEMPE: mázas v. mázatlan cseréplap padló és fal borítására. Anyaga általában ónmázas cserép.
CSEPPDÍSZ, guttae: a párkányról lecsüngő, kis kúp v. henger alakú, cseppekhez hasonló elemek sora. Eredetileg a dór oszloprend díszítőeleme, amely a b. és a ki. építészetében is meghonosodott. [37/e, 63/10]
CSEPPKŐD,ÍSZ, függődísz: tobozszerüen kialakított, lecsüngő díszítmény a gerendafödémek v. az alul nyitott fedélszékek gerendakereszteződéseinek alsó síkján, ill. a gerendák lelógó végein.
CSEPPKÖBOLTOZAT, sztalaktitboltozat: az iszlám építészetben használatos boltozatforma a négyzetes tér és a kupola k.-i átmenet kialakítására. Sejtszerűen egymás mellé sorakoztatott kisméretű cellákból áll, a cellákat alkotó ék alakú sztalaktitokat felfelé soronként konzolosan kiemelkedve falazzák. A motívum párkányokon és oszlopfőkön álló formában is előfordul, mint sztalaktitdíszítmény.
32
CSERÉP
CSERÉP: 1. agyagból égetéssel készült szilárd, de porózus anyag (-+még terrakotta)’, 2. tetőcserép: égetett agyagból készült sima, hornyolt v. hullámos lapok, ill. félcsonkakúp alakú elemek, amelyeket lécezésre v. deszkázatra helyezve épületek ferdesíkú tetőinek lefedésére használnak. Díszítő céllal alkalmaznak színes mázzal bevont, ún. mázas cserepet.
CSIGA, csigadísz, csigamotívum: a -+voluta m. elnevezése
CSIGALÉPCSŐ: ék alakú fokokból épített -•■lépcső, amely csavarmenethez hasonlóan emelkedik egy zárt orsó v. a nyitott orsótér körül. Készülhet lebegő és gyámolított megoldással, emelkedő dongaboltozattal alátámasztva. Előfordul 2 v. több ~ közös orsó körül. A ~t gyakran különálló toronyban helyezik el (-•lépcsőtorony), amelyet a homlokzat elé építenek. Alkalmazzák szabadon álló tornyokban (pl. -•minaretekben).
CSILLAGBOLTOZAT: a bordás boltozatnak különösen a késő g.-ban elterjedt, dekoratív változata. Elvileg a -• keresztboltozatbó\ származtatható, az átlós bordák Y alakú szétágaz- tatással társulnak. Az így keletkezett csillag formájú alakzatból később az átlós bordák el is maradhatnak. [31]
CSOMÓZOTT OSZLOP: a r. építészetben alkalmazott forma. A kettős oszlop (-+ikeroszlop) törzsét úgy alakították át, mintha félmagasságban csomóra lennének kötve. A csomó apotro- paikus (rontás ellen védő) jel.
CSONKAKONTYTETÖ: -•kortyolt tető
CSONKA OROMZAT: -•nyitott timpanon
CSONKAPÁRKÁNY: olyan klasszikus->koro- názópárkány, amelyből hiányzik a -•fríz. Az -•architráv fölött közvetlenül a -+geiszon következik.
CSONTHÁZ, ossarium, karner: a templommal egybeépített v. mellette külön álló, rendszerint részben terepszint alá süllyesztett építmény, amely a templom körüli temetőből időszakonként kihantolt csontok összegyűjtésére szolgál. A különálló ~ak alsó tere fölé gyakran kápolna épült (-•kettős kápolna); e csaknem kizárólag centrális alaprajzú épületek főként D-en és osztrák területen terjedtek el a 12—13 sz.- ban. [32/a-b]
CSÚCSÍV: főként a g.-ra jellemző összetett ívforma, amely 2 egymást metsző körszeletből áll. Alapformája az egyenlő oldalú háromszögből szerkeszthető, amelynek vízszintes oldala a vállvonal, a 2 ívet a boltvállakból mint középpontokból a támaszközzel egyező sugárral
CSÚCSÍVES STÍLUS
33
húzzák. Változatai: lapos, nyomott ~ (az ívek középpontjai a boltvállak közötti egyenesre esnek), hegyes ~, -+lándzsaív (az ívek középpontjai a boltvállakon kívül fekszenek). [33]
CSÚCSÍVES DONGABOLTOZAT: csúcsív keresztmetszetű ->dongaboltozat
CSÚCSÍVES KERESZTBOLTOZAT: a bordás ->keresztbo/tozatnak a 13. sz.-ban, a korai g. építészetben kialakult formája. A csúcsív bevezetésére feltehetően azért került sor, hogy lehetővé tegyék a -^zsaluzást megkönnyítő egyenes -»záradékvonal alkalmazását, valamint téglalap alaprajzú terek fölött is az egységes váll- és záradékmagasság kialakítását. Homlokívei, ill. hevederei csúcsívesek, a bordák lehetnek félkörívesek v. csúcsívesek [34]
CSÚCSÍVES STÍLUS: a g. elnevezése a 19. sz.-i szakirodalomban, a francia ’style ogival’ és a német ’Spitzbogenstil’ nyomán. Mivel tartalma meglehetősen korlátozott, stíluskorszak elnevezéseként ma már nem használatos. (->még gótikus építészet)
34
CSUKLÓ
CSUKLÓ: 1. 2 különböző irányú térrész v. épület k.-i összekötő elem; 2. szabadon mozgó összeköttetés 2 különböző épületszerkezet k.
CSÜNGŐ ZÁRÓKŐ: -> függő zárókő
CSŰR: gazdasági épület. Közepén, a szérűben csépelték a gabonát, kétoldalt fiókok szolgáltak a tárolásra.
CSÜRLŐS FRÍZ (a „csörlő” tájszóból): csúcsára állított négyzethez hasonló, 2oldalt lekerekített, másik 2 oldalán ívelt, csúcsokban végződő díszítőforma. Valószínűleg K-i eredetű.
CSÜRLŐS SISAK: háromszögű oromzatokból indított gúla alakú -»toronysisak, amelyet a g. építészet kedvelt.
DATÁLÁS: épületek és épületrészek keletkezési idejének meghatározása. Történhet okleveles adatok, írott és nyomtatott források alapján, magának az épületnek (az építészeti formáknak, építőanyagoknak, építéstechnikának) vizsgálatával, ismert korú épületekkel való ösz- szehasonlítással stb. és ezeknek a módszereknek a kombinációjával is.
DEAMBULATÓRIUM (lat.): 1. az ókori róm. építészetben a sétálásra alkalmas tetőszerkezet neve; 2. -tkóruskörüljáró
DECORATED STYLE (a. ‘díszített stílus’): az a. késő g. (1280 körül—a 14. sz. vége) elnevezése
DECUMANUS (lat.): az ókori róm. felmérési rendszerben a függőleges tengely neve. Ennek mentén építették ki a római katonai tábor (-tcastrum) v. városi település K—Ny-i főút- ját.
DEKASTYLOS (gör. ‘tízoszlopos’): 10 oszlopból álló oszlopsor. Tágabb értelemben a rövidebb oldalain v. homlokzatán 10 oszlopos ókori templom elnevezése.
DEKORÁCIÓ (lat. decoratio = ‘díszítés, ékesí- tés’): az építészeti tagolás és a társmúvészetek (díszítőművészet, képzőművészet) esztétikai célú, rendszerint felületi elemeinek összessége. Az -+ornamentikátó\ kevésbé törvényszerű, járulékos jellege különbözteti meg, amit az is kifejez, hogy a ~ lehet alkalmi, ideiglenes is.
DE STIJL: 1917-ben alakult holland művészcsoport, amely az építészetben a szerkezetet és a funkciót hangsúlyozta, a díszítést viszont elvetette. Különösen fontosnak tartotta az épületek térbeli elhelyezését, és nagy szerepet juttatott a színnek.
DIADALÍV, diadalkapu: 1. élő v. elhunyt személy dicsőítésére állított kapu alakú építmény, rendszerint gazdag szobrászati dísszel. Klasz- szikus formáját a császárkori róm. művészetből ismerjük, ahol a ~ állítása a győztes hadvezér diadalmenetéhez (triumphus) kapcsolódik. A többnyire 1-, néha 3-, ritkán 2-íves nyílású, párkánnyal lezárt kapuzatot 2oldalt oszlopok, köztük domborművek szegélyezik; a párkány fölött ->attika felirattal, az attikát záró párkány fölött szoborcsoport, középen a győztes hadvezér (császár) szobrával. A 18. sz. II. felében újra elterjed a ~ állítás szokása. (->még díszkapu) 2. a kér. templomépítészetben a hajót a szentélytől elválasztó boltív. Szimbolikus utalás Krisztusnak a bűn fölött aratott győzelmére.
DIADALOSZLOP: győztes csaták v. hadvezérek emlékére és dicsőségére állított ->emlék- oszlop. Klasszikus formája a róm.-aknál alakult ki. A b. művészet ismét felelevenítette.
DIAFÁN STRUKTÚRA: olyan szerkezet, amely átengedi a fényt, anélkül azonban, hogy a mögötte levő formák kivehetőek volnának.
DIAKONIKON (gör. ‘a diakónushoz tartozó’): a szentély mellett, rendszerint D felől elhelyezkedő helyiség, amely a mise előkészítésére — a főpap fogadására, a szerpapok (diakónusok) átöltöztetésére, valamint a miséhez szükséges ruhák, tárgyak és könyvek tárolására — szol
DÓM
35
gált. A szír-őker. építészetben kezdték alkalmazni, innen terjedt el. Használata az érett kk.-ig nyomon követhető. (->még pastofórium és sekrestye)
DIGLIF (gör.): a klasszikus —+triglif 2 bemetszéssel (rovattal) tagolt késő ren. változata, amelyen hiányzik a 2. oldalsó félvájat.
DIPTEROSZ (gör.): kettős oszlopsorral körülvett cellájú antik templom
DIRECTOIRE STÍLUS (ír.): belsőépítészeti stílus, amelyet a direktóriumról (1795—1799) neveztek el. Átmenet a késő b.-ból a kl.-ba. A rokokó formák reakciójaként dísztelenség, szigorú egyszerűség, egyenes vonalak és formák jellemzik. Sok antik motívumot alkalmaz.
DISTYLOS (gör. ‘kétoszlopos’): véghomlokzatain 2 oszlopos ókori templom
DÍSZÍTÉS, díszítmény: -^dekoráció, -tgeomet- rikus díszítés, ->növényi díszítés, -^figurális díszítés
DÍSZKAPU, diadalkapu: ünnepélyes alkalmak céljára, nem tartós anyagból épített, textíliával, zászlókkal, virágokkal, emblémákkal díszített ideiglenes kapu. Előképe a róm. -^diadalív.
DÍSZ KÚT: díszesen kialakított ->kút város főterén v. ház, kastély udvarában. A ~ állításának szokása az ókorban honosodott meg, amikor díszes épületet emeltek a források fölé. Állhat egy v. több egymás fölé helyezett medencéből, lehet -> kútház v. oszlop, ill. pillér, amelynek törzsébe foglalták a kutat. A b.-ban a kút gyakran kap monumentális építészeti és plasztikai kiképzést. (->még szökőkút)
DÍSZLÉPCSŐ: díszes kiképzésű belső v. külső -tlépcső. A belső lépcső, lépcsőház az antik és a kk.-i építészetben alárendelt jelentőségű (csiga-v. egykarú lépcső). A ~ a ren. építészetben vált a fejedelmi pompa építészeti kifejezésévé. A belső térbe komponált többkarú lép
csősorokból álló pompás lépcsőház Itáliában alakult ki, majd a 16. sz.-i sp. építészetben fejlődött tovább. A változatos alaprajzi elrendezés, a térkompozíció és a díszítés gazdagsága a 18. sz.-i n. építészetben érte el a fejlődés csúcspontját. — A külső lépcső a g.-ban általában egykarú volt és a homlokzathoz simult, a többkarú, szabadon álló, változatos alaprajzú külső ~t a ren. és a b. építészet alkalmazta szívesen. DÍSZTEREM: kastélyok, paloták, középületek ünnepélyes célokra használt, rendszerint a -^főemeleten, a középtengelyben elhelyezett, a többi helyiségnél nagyobb és díszesebb kiképzésű terme.
DÍSZUDVAR: ->cour d’honneur
DOBOGÓ: deszkával burkolt, belül üres, lépcsőzetes, alacsony emelvény
DODEKASTYLOS (gör. ‘tizenkét oszlopos): véghomlokzatán 12 oszlopos ókori templom
DOLMEN: őskori sírépítmény. Többnyire 4—6 függőlegesen felállított, megmunkálatlan sziklatömbből és egy, ezekre vízszintesen fektetett fedőkőből áll. Nagy részüket eredetileg föld fedte. [35]
DÓM (a lat. domus ‘ház’ szóból): városi főtemplom (nem feltétlenül ->katedrális) elnevezése. Sem meghatározott építészeti típust, sem egyházi jogállást nem jelöl.
36
DÓMÉPÍTÖ MŰHELY
DÓMÉPÍTÖ MŰHELY, dómpáholy: -^építőpáholy
DONGABOLTOZAT: íves térlefedő szerkezet. Általában félhenger alakú boltozat, amely elvileg az ív hosszanti irányú megsokszorozásából származik. A vállvonal mentén folyamatos alátámasztást igényel, hordozó, gyámolító szerkezete két párhuzamos fal. A ~ fajtái elnevezésüket az -tívbéllet (intrados) ívformájáról kapták. Tagolására a kk.-i építészetben gyakran hevederíveket alkalmaztak (-^hevederes dongaboltozat). Speciális alaprajzi formái: az íves (pl. centrális épületek melléktereiben, szentélykö- rüljárókban alkalmazott-*gyúrűs dongaboltozat) és a lépcsőkarok alatt gyámolítással használt emelkedő ~. (-►még fiókos dongaboltozat, féldongaboltozat, poroszsüveg-boltozat).
DORMITÓRIUM (lat. dormire ‘aludni’ szóból): kk.-i kolostorokban a szerzetesek közös hálóterme, rendszerint a templom keresztházához v. szentélyéhez kapcsolódó, innen néha lépcsőn megközelíthető K-i kolostorszárny emeletén.
DÓR OSZLOPFÖ: egyszerű formálású, domború profilú ->párnatagbő\ (echinus) és tagolatlan fejlemezből (-^abakusz) áll. [37]
DÓR OSZLOPREND: a legrégibb és legszigorúbb kialakítású gör. -toszloprend. Kannelurá- zott oszlopa lábazat nélküli, s közvetlenül a 3lépcsős alépítményen, a -tkrepidómán áll. A fejezet ->dór oszlopfő. Az egyszerű -tarchitráv felett a ->Wzt váltakozó triglifek és metopék sora alkotja. A fríz alatti ->mutulust, ill. a fölötte levő regulát (->regulae) cseppek (guttae) díszítik. [37]
DONZSON, donjon (fr. ’öregtorony’): 4- v. sokszögű, esetleg kör v. összetett rajzú nagyméretű torony a kk.-i várépítészetben. A vár területén elszigetelt v. jól védhető helyen áll, a lakók végső menedékhelye.
DÓR KIMA: olyan párkánytámasztó tagozat (~>kima), amelynek profilja a karvaly csőréhez hasonló. A ->szimát és a ->függölemezt köti össze.
DOXALE (gör. ‘dicsfény’): 1. a -»szentélyre- kesztő fal késő kk.-i elnevezése; 2. énekeskar-
ELÖREFESZÍTETT VASBETON
37
zaí, ahol a liturgikus doxológiákat (dicsőítő ének) énekelték; 3. az újkori templom Ny-i bejárata feletti karzat
DÚC: kiásott földpartokat, elmozdulással fenyegető épületet v. szerkezetet megtámasztó, rendszerint ferde v. függőleges, ékekkel feszített -^gerenda v. acélcső feszítőcsavarral
DUCENTO, duecento, dugento (ol. ‘kétszáz’): az 1200-as évek, a 13. sz. ol. elnevezése
DURVA BETON: hengerelt aszfaltburkolat. Adalékanyaga zúzalék, homok, mészkőliszt és 4,5—6% bitumen. (~>még beton)
DZSÁMI (ar. ‘gyülekező ház’): a mohamedán vallású országokban nagymecset a pénteki ima céljára. Mohamed házából alakult ki; kezdetben udvarból és oszlopos csarnokból állt. Fő részei a 7—9. sz.-tól a Mekka felé néző imafülke (~>mihráb), az imacsarnok, amely 3- v. 5hajós is lehetett; a négyzetes, majd hengeres formájú sarokminaret (-/■minaret). A ~k díszítését színes mozaik, csempe, márvány, stukkó, kalligráfia és a fából faragott szószék, a mimbar képezte. (->még mecset)
EARLY ENGLISH (a. ‘korai angol’): az a. g. korai szakaszának 19. sz.-i elnevezése. Alapja a g. a. nemzeti építészetként való szemlélete. Eredetileg az 1189—1280 k.-i időszakra alkalmazták.
ECHINUS: -/párnatag
ÉCOLE DES BEAUX-ARTS-STÍLUS (fr.): a 19 sz. legnépszerűbb párizsi képzőművészeti iskolájának az elveit követő stílusáramlat. Fő törekvése az érett ren. gazdag díszeinek és arányainak felélesztése és alkalmazása. Az intézmény teoretikusai gyakran felléptek a modern építészeti törekvések ellen.
EGYIPTOMI ÉPÍTÉSZET: az ókori Egyiptom építészetének 3 nagy korszaka különböztethető meg: óbirodalom (i. e. 2650—2300), amelyet a nagy -/piramisok emelése és a 2pilonos
templomtípus kialakulása jellemez; középbirodalom (i. e. 2300—1750), amelynek sajátos alkotásai a sziklasírok, ill. az újbirodalom (i. e. 1580-1085) -/sziklatemplomalval és -/obeliszk\e\ve\.
EKLEKTIKA: a 19. sz. építészetének az az irányzata, amely esetleg egyazon épületen több történelmi stílus elemeit használja fel. (->még historizmus)
ELLENLEJTÖ, contrascarpa, contrescarpe: erődítések, várak árkádjainak külső, az ellenség felőli oldalról gyakran kőfallal bélelt rézsűje, amely akadályozza, hogy a támadók bejussanak az árokba, ill. elősegíti a védők kitörését.
EGYIPTOMI ÉPÍTÉSZET: az ókori Egyiptom építészetének 3 nagy korszaka különböztethető meg: óbirodalom (i. e. 2650-2300), amelyet a nagy -/piramisok emelése és a 2pilonos templomtípus kialakulása jellemez; középbirodalom (i. e. 2300-1750), amelynek sajátos alkotásai a sziklasírok, ill. az újbirodalom (i. e. 1580-1085) sziklatemplomaival és -/obeliszk\e\ve\.
ELLIPSZISÍV: olyan ívforma, amelynél az ív vonalát ellipszis képezi. Az ellipszis hossztengelyének állásától függően álló, fekvő és emelkedő ~et különböztetünk meg. A -> kosárívtől abban tér el, hogy nem több középpontból szerkesztik, és nincs gyújtópontja.
ELŐCSARNOK: épületek bejárati közlekedőtere, helyisége, ahonnan a többi helyiség v. az ezekbe vezető közlekedőterek megközelíthetők. Egyes korokban csak gyakorlati célokat töltött be, kialakítása egyszerű, más korszakokban viszont az építészeti reprezentáció egyik eszköze. (-»még oszlopcsarnok, foyer)
ELÖREFESZÍTETT VASBETON: az -> acél beton speciális fajtája. Az acélbetéteket a betonozás előtt megfeszítik, az előrefeszítés révén a betonban ->nyomófeszültség keletkezik az acélbetétben fellépő -/húzóerővel szemben. Az előrefeszítés kevesebb beton felhasználását igényli, így a szerkezet könnyebb, mégis nagyobb fesztáv áthidalását teszi lehetővé.
38
ELÖREGYÁRTÁS
ELÖREGYÁRTÁS: az építés helyszínén csak szerelést igénylő, pontosan illeszkedő beton, vasbeton, műkő épületelemek üzemi előállítása (~>blokk). Az ~sal nagymértékben csökkenthető a helyszíni építési idő.
ELÖSÁNC: olyan sáncárok, amelyet általában 2 bástya k., a várfal előtt alakítanak ki.
ELŐTÉR: 1. nagyobb helyiségek bejárata; 2. lépcsőház előtti kisebb tér
ELŐUDVAR: 1. nagyobb épület v. épületegyüttes előtti udvar, amely általában 3 oldalról zárt és az utca felé nyitott (-►még cour d’honneur); 2. a várépítészetben a díszudvart megelőző belső tér
ELÖVÁR, barbakán: kk.-i várak, városok bejárata elé épített és ahhoz falszorossal kapcsolt, többnyire kör alaprajzú, saját vizesárokkal és ->felvonóhidda\ rendelkező külső védömű. (-►még kapuvédőmű)
ÉLSZEDET, élszedés: hasáb alakú kő- és fémelemek élének 45°-os lesarkítása
EMANUEL-STÍLUS: – Mánuel-stí/us
EMBERI ARÁNY: 1. az építészeti arányoknak az emberi testen megfigyelt és onnan absztra- hált, antropomorfisztikus elvek szerinti alakítása; 2. a konkrét ~ok alapul vétele az építészet léptékmeghatározásában. A 2 elv nem tételezi fel egymást.
EMELET: többszintes épületek földszint feletti, 1—1 födém k.-i része. Legfontosabb jellemzője a belmagasság, amely a mai építészetben helyi szokásoktól, ill. előírásoktól függ.
EMELT ÍV: olyan ívforma, amelynél az ív görbülete aránylag rövid függőleges egyenes szakasszal kezdődik. Az ívet a vállvonal fölött fekvő 2 középpontból szerkesztik.
EMELVÉNY: ideiglenes v. állandó, tömör v. vázas alátámasztású építmény, amely személyeknek, tárgyaknak a környező terep-, ill. padlószint fölötti kiemelt elhelyezésére szolgál. Lehet egy- v. többszintű, lépcsős ~. (->még esztrád, empórium, karzat, pódium, piedesztál, tribuna)
EMLÉKMŰ: személyek v. események emlékét megörökítő építészeti v. szobrászati alkotás. A szobrot rendszerint építészeti elemekkel (talapzattal, keretépítménnyel) összekapcsolt egységes kompozícióban állítják fel. (-►még diadalív, diadaloszlop, emlékoszlop, sírépítmény)
EMLÉKOSZLOP: személyek v. események emlékét megörökítő, domborművekkel díszített oszlop, amelynek tetején rendszerint szobor áll. Korai változata az egyiptomi ->obeliszk; klasz- szikus formája a róm.-aknál alakult ki. (->dia- daloszlop)
EMPIRE STÍLUS: Napóleon császársága idején (1804—1815) kialakult művészeti stílus, amely kb. 1830-ig mutatható ki Európában. A -»directoire stílus klasszicizáló felfogásának továbbfejlesztése. Az ókori, gör. formák mellett egyiptomi motívumokat is alkalmaz.
EMPÓRIUM (n. szó latinosított változata, ‘megemelt ülőhely’): -^karzat, amely a bazilikális rendszerű templomterekben az oldal- és a kereszthajók v. a Ny-i bejárat felett, emeletmagasságban húzódik végig, míg a csarnok- és teremtemplomokban a karzat különálló fa- v. kőemelvény. A hivők bizonyos csoportjainak (apácák, énekesek, udvari emberek) elkülönítésére, ill. kegyúri páholy céljaira szolgált (->kegyúri karzat). Virágkorát a fr. r.-ban és g.-ban élte. (->még tribuna)
ENFILADE (fr. ‘felfűzés’, ‘felsorakoztatás’): a b. reprezentációs igényeinek megfelelő térkapcsolás, amelyben az egyes termek tengely mentén, sorban helyezkednek el. Az azonos tengelyben elhelyezkedő ajtókat kinyitva végig lehet tekinteni az egész teremsoron.
ÉPÍTÖPÁHOLY
39
ENTÁZIS: ->sudarasodás
ENTERIŐR, intérieur (fr. ‘belső’): az épület v. helyiség belső tere, annak építészeti kialakítása
ENTRELACS: -^szalagdísz
EPISTYLION: architráv
ÉPÍTÉSGÉPESÍTÉS: a helyszíni építési munkák v. munkafolyamatok (pl. anyagelőkészítés, -mozgatás, betonhabarcs-keverés és -bedolgozás stb.) gépi végrehajtása
ÉPÍTÉSSZERVEZÉS: az a rendszerezett program, amely az építés elhatározásától a kész épület átadásáig mind időben, mind térben biztosítja a munkálatok lehetőségét, hogy azok a terv és költségvetés szerint gazdaságosan, határidőre elkészülhessenek.
ÉPÍTÉSZET: -^architektúra, ->architektonika
ÉPÍTÉSZETI MINTALAP: a 17. sz.-tól egyre nagyobb számban megjelent építészeti elméleti és gyakorlati szakkönyvek illusztrációja és ezeknek a gyűjteménye. Nagy jelentősége volt az új stílusok fő jellegzetességeinek, díszítményeinek elterjesztésében.
ÉPÍTÉSZETI PLASZTIKA: épületek külső v. belső felületén, az alapsíkokból kiemelkedő, ill. attól elváló geometrikus v. figurális díszítő forma, amelynek olykor (pl. a -^kariatidák esetében) szerkezeti funkciója is van.
ÉPÍTÉSZETI TAGOZAT: épületek külső v. belső felületein, az alapsíkból általában kiemelkedő, többnyire geometrikus elemek (architekto- nikus formák) v. ezek csoportja. Gyakorlati rendeltetésük mellett tagoló, osztó, lezáró, díszítő stb. szerepük van. Általában hosszantiak, arányuk szerint függőlegesek, vízszintesek, ritkábban ferdék lehetnek. (-rprofil)
ÉPÍTÉSZETTÖRTÉNET: az építészet alkotásainak történeti rendben való tárgyalása és értékelése
ÉPÍTŐANYAGOK: az építészet nyersanyagai, amelyeknek előállítása, megmunkálása és felhasználása az építés technikai, termelési bázisa. A rendelkezésre álló ~, ill. azok megválasztása meghatározzák az építészeti konstrukció és stílus jellegét. Az építőművészet fontos esztétikai követelménye az anyagszerűség, azaz az ~ sajátosságaihoz alkalmazkodó formák, szerkezetek és tagolásmódok alkalmazása. A klasszikus építészetelmélet mindenekelőtt gerendaszerű elemek kialakítására alkalmas (fa, kő), tömbszerű elemekből összerakott (kváder- kő, tégla stb.), ill. öntött faltömeg képzésére (pl. föld, tört kő, beton stb.) alkalmas ~ kai számol. E kategóriákba, amelyeknek sajátos szerkezetek felelnek meg, többnyire beilleszthetők a modern ~ is, amelyek azonban újabb változatokat is biztosítanak.
ÉPÍTŐMŰVÉSZET, architektúra: tágabb értelemben az emberi élet és az emberi tevékenység különböző formái számára építőanyagokkal és -szerkezetekkel elhatárolt különféle terek (épületek, épületcsoportok, utcák, települések, kertek, parkok) formálásának művészete, beleértve a tömeget és tereket határoló felületek, falak, födémek és az egyéb szerkezetek alakításának művészetét is. Szűkebb értelemben csupán az épületek célszerűségen v. hasznosságon túlmenő igényű formálását nevezzük ~nek, s a többi térforma szerint ->belsőépíté- szetről, -> kertművészetről, városépítészetről (-^urbanisztika) sVo. beszélünk. Az ~ esztétikai hatásának alapja az épületek rendeltetésének, anyagainak, szerkezeteinek és formáinak összhangja.
ÉPÍTŐPÁHOLY: kk.-i építőmesterek, különösen kőfaragók egy-egy feladat elvégzésére létrehozott szervezete. Az építőmunka késő kk.-i szervezeti formája, amely — ellentétben a ->céhvel — nagy, huzamosabb ideig tartó építkezésekhez kapcsolódik (dómépító műhely). Gazdasági vezetését az építtető megbízottja, tervezőikivitelezői irányítását az építőmester látta el (->magister operis). A 15. sz.-ban n. területeken az ~ok érdekvédelmi szövetsége jött létre, s
40
ÉPÜLETEGYÜTTES
szabályzatok rendezték az építőmunka szervezeti kérdéseit.
ÉPÜLETEGYÜTTES: több, általában egybefüggő rendeltetésű épület gyakorlati és esztétikai szempontok szerint összekapcsolt v. elrendezett csoportja, amely egységet alkot. Az ~ alakításának fő formái az axiális-szimmetrikus és a szabad elrendezés. Ez utóbbinál az egység esztétikai hatását az épülettömegek egymás k.-i viszonya teremti meg.
ÉPÜLETSZÁRNY, a/a, traktus: a -> főépületből kinyúló, de azzal kapcsolatban álló épületszakasz. A főépületet kiegészítő, fontos része a kompozíciónak. Az ~ lehet a főépület folytatása v. tetszőleges szögben kapcsolódhat hozzá.
ÉPÜLETTÖMB: ->zártsorú beépítésű épületek egymáshoz szorosan csatlakozó, közterülettel (utcák, terek) határolt együttese. A 19. sz. II. f.- ben az ~ egységes építészeti kialakítása néha egyetlen nagy épület hatását kelti.
ERDÉLYI VIRÁGOS RENESZÁNSZ: a ren díszítőstílusnak a 17. sz. közepétől kezdődő és a 18. sz.-ban is tovább élő erdélyi utóvirágzása. Jellemzője, hogy a ren. klasszikus díszítőelemei közül különösen a népies modorban átfogalmazott virágos, indás dekoráció uralkodik. Kő- és fafaragványokon egyaránt jelentkezik.
ERESZ: a tető alsó széle, amelyet általában az épület falsíkja elé ugratnak, hogy kivesse, a csapadékot. Lehet csüngő v. szarufavéges és kötőgerendás, továbbá konzolos, dúcos stb. Többnyire -^ereszcsatorna csatlakozik hozzá.
ERESZCSATORNA: rendszerint félkör, néha négyszög keresztmetszetű, lejtéssel készült fémvályú az eresz mentén, a tetőre hulló és ferde síkjain lefolyó csapadék összegyűjtésére és levezetésére. Lehet függő v. fekvő, s változata még az -»attika.
ERESZPÁRKÁNY: -•■koronázópárkány
ERKÉLY: egy- v. többszintes felépítmény az épület homlokzatán v. sarkain, amelyet konzolok v. födémkiugrások hordanak. Lehet nyitott és zárt (->zárt erkély). A kk.-ban az ~ ek általában kisméretűek; a várépítészetben gyakori az árnyékszék ~. A késő g.-ban és a ren.-ban mint a lakótér bővítésére, továbbá a polgárházak és kastélyok homlokzatának élénkítésére szolgáló építmény terjedt el. Ugyanígy vált szokássá a 19. sz. végének bérházépítkezésein, (-►még balkon)
ERKÉLYSZENTÉLY, kápolnaerkély, lebegókó- rus: várak, kastélyok, paloták, patríciusházak stb. házikápolnájának -> szentélye, amelyet a homlokzatsíkból kiugratva, konzolokkal alátámasztva, -+zárt erkélyhez hasonlóan képeztek ki, azért, hogy az oltár fölé ne kerüljön lakóhelyiség.
ERMITAGE (fr. ‘remeteség’): b. kerti v. mulatókastélyok elnevezése, amellyel a vidéki elzártságot hangsúlyozták.
ERNYÖBOLTOZAT: cikkelyes boltozat, amely a tagoló bordák k. kiöblösödik. [38]
FAÉPÍTÉSZET
41
ERŐD, erődítmény: földből, fából v. tartós, szilárd anyagokból készült katonai védőművekből álló építmény. Lehet önálló és pusztán hadászati rendeltetésű, de legtöbbször településhez, palotához, kastélyhoz kapcsolódik. (~+még földvár, castrum, palánkvár, vár)
ERŐDFAL: hadászati védelemre szolgáló építmény, erőd fala. A kk. végéig főként a fal magassága volt fontos; a tűzfegyverek elterjedése után áttértek az alacsony, vastag, belülről gyakran földművel kombinált ~ak építésére.
ERŐDÖV: nagyobb épületkomplexumot v. települést körülvevő erődítmények összefüggő rendszere. A kk.-ban gyakorlatilag a vár és városfalak, ill. árkok, sáncok rendszerével azonos. Az újkorban — a 20. sz.-ig — a védendő gócok körül, azok tágabb környezetére is kiterjedő, igen széles ~ek létesültek.
ERŐDTEMPLOM: ->templomerőd
ERZSÉBET-STÍLUS, Queen Elizabeth style, Eli- zabethan style: az a. ren. építészet egyik fázisa, amelyet Erzsébet királynőről (1558—1603) neveztek el. Szimmetrikus elrendezés, a külsőkön ritmikus tagolás, egyenes záródású ablakok és rizalitszerű saroktornyok jellemzik.
ESPLANADE (a lat. planus = ’sík’ szóból): erődítmények előtt a szabad kilövés biztosítására, kastélyok és más reprezentatív épületek előtt sétány céljaira kialakított, síkra elegyengetett nagy térség. (->még vársík)
ESZTRÁD (fr. ’ talapzat’): alacsony emelvény, amelyet valamilyen tárgy kiemelésére építenek 1 v. 2 lépcső magasságban (pl. királyi, püspöki trón helye), a ren. építészetben az ablak előtti emelt hely.
ETRUSZK ÉPÍTÉSZET: Itáliában a Tiberis és az Arno folyó k.-i területen kibontakozó etruszk kultúra (i. e. 8—1. sz.) építészete. Legfontosabb emlékei az i. e. 7. sz.-ban megjelenő hatalmas sírépítmények (->tumu/usok), az i.e. 6. sz.-
ban kialakuló templomtípusok (köztük egy sajátos, „etruszk rend” szerint emelt templom).
ETRUSZK OSZLOPREND, toszkán oszloprend: a ->dór oszloprend etruszk változata. Az oszlop lábazaton áll, törzse sima, fejezetének mindkét része kör alakú. A róm. építészet is átvette (római dór oszloprend).
EURITMIA, eurythmia (gör. ‘szép ritmus’): az épület egyes részeinek egymás k.-i és a mű egészéhez viszonyított összhangja, az antik építészet-esztétika egyik alapelve.
EUSTYLOS (gör. ‘szép oszlopos’): az ókori gör. templomépítészet egyik típusa, amelynél a rövi- debb oldalakon a középső oszlopköz az oszloptörzs alsó átmérőjénél háromszor, az összes többi esetben pedig 21Z»-szer nagyobb. Az ~ elrendezés néhány ión oszloprendű templomnál mutatható ki.
EVANGÉLIUMI OLDAL: kát. templomokban az oltár keresztjétől számított jobb oldal, ahol az evangéliumot olvassák. Megfelel a templomba belépő baljának, keletelt templomokban (->ke- letelés) az É-i oldal. (A D-i a -tleckeoldal.)
EXEDRA (gör. ‘elkülönített ülés’): 1. ->gym- nasionok oszlopcsarnokainak félkörívű bővítménye, amelyben a filozófusok halgatóiknak előadást tartottak; 2. a róm. házakban társalgó-szoba, falai mentén ülésekkel; 3. az óker. építészetben az ->apsz/’ssal egy jelentésű.
EXTRADOS: -> bolthát
FABURKOLAT, faborítás: a belső terek falfelületének — általában alsó szakaszának — burkolása faragott díszű fatáblákkal. (->még lambéria, pannó)
FACHWERK: -^favázas építészet
FAÉPÍTÉSZET: fából, szálfából, gerendákból borona- v. zsilipeléses technikával, gerendavázas, deszkázott falakkal épített lakó, gazdasá
42
FAL
gi, szakrális (->fatemplom), olykor védelmi objektumok építőgyakorlata. Európában az őskorig nyomon követhető. Az európai erdőzóna csökkenése, ill. az erdőhasználat a ~ visszaszorulásához vezetett. Kedvező adottságú körzetekben még a 20. sz. I. f.-ben is megmaradt. Napjaink mezőgazdasági településein is sokféle szerepe van. Ahol a fa kedvelt építőanyag volt, a kl.-ig, ill. az eklektikus korszakig minden stílust adaptáltak sajátos technikájához. Egyes területeken (pl. Skandináviában) mind a mai napig fennmaradt. M. nyelvterületen a 18. sz.- tól lényegében népi építészeti technikává vált. Korábban jól kimutatható, hogy valamennyi hazai társadalmi réteg építőgyakorlata élt a ~ lehetőségeivel. (->még favázas építészet)
FAL: az épület fából, kőből, téglából, betonból v. más építőanyagból készült függőleges térhatároló, ill. térosztó eleme. Általában teherhordó szerepe is van (teherhordó ~). Vázas (fa, acél stb.) épületekhez csak térhatároló és osztó, a teherhordó vázat kitöltő ~at emelnek.
FALAZAT: a falat alkotó kő, tégla megmunkálása és kötésmódja. Fajtái az építőanyagok alakja, méretei és elhelyezése szerint különböztethetők meg.
FALAZÓBLOKK: égetett agyagból, kovaföldből, betonból v. könnyűbetonból többnyire súlycsökkentő és hőszigetelő üregekkel készült falazóelem, amelynek mérete a tégláénak többszöröse, vastagsága pedig általában a falszerkezetével megegyező.
FALBURKOLAT: burkolat
FALEGYEN, ’gleichni’: sík felületté kiegyenlített falkorona, amelyre a födém v. tető gerendái felfekhetnek.
FALFÜLKE, falmélyedés: -^álajtó, ->vakablak, szobor, váza, esetleg más tárgy elhelyezésére alkalmas fülke
FALIKÚT: a városi közkutak egyik fajtája, amelynél a víznyerőhelytől a településhez veze
tett víz valamely épület falából, egyszerű v. díszes nyílásból folyik. Egyszerű formában elsősorban közkutak. Az építészeti, természeti keretbe foglalt ~ak gyakran szobordíszes, a várost ékesítő, reprezentatív alkotások. (->még kút)
FALÍV: 1. a boltozat fal v. ablak felé eső íve; 2. a boltozat homlokrésze; 3. zárt falfelületen alkalmazott ív (vakív)
FALKORONA: a falazat felső lezáró része, síkja
FALKÖPENY, köpenyfal: szerkezetek v. épületrészek körülfalazása, megerősítése a védelem v. a tűzállóság fokozása céljából
FALKUTATÁS: több építési szakaszban létrehozott épületek építéstörténetének, a különböző korú falrészek és építészeti részletek relatív kronológiájának meghatározására végzett vizsgálat, vakolatleverés, vésés, kibontás és ezek nyomán történt megfigyelés, esetleg laboratóriumi vizsgálat alapján. Alapot szolgáltathat az egyes építési szakaszok elméleti v. tényleges rekonstrukciójához is.
FALOSZLOP: a falsíkból kiemelkedő negyed-, fél- v. háromnegyed-körív keresztmetszetű oszlop. Formai kialakítása a szabadon álló oszlopéval azonos.
FALPILLÉR, pilaszter: a falból különböző vastagságban kiemelkedő -tpillér. A szabadon álló pillértől az különbözteti meg, hogy 4. oldala a falhoz simul. [13/4]
FALSÁV, lizéna: a falsíkból kismértékben kiemelkedő, fejezet és lábazat nélküli falpillér, amely az épület, ill. falfelületeinek tagolására szolgál.
FALSÍK: az épület falának külső felülete, az építészeti tagozatok hordozója
FALSZOROS, Zwinger: várak v. városok erődítésrendszerében a ->vár és az ->elővár falai k.-i terület
FAVÁZAS ÉPÍTÉSZET
43
FAMENNYEZET: fából készült, többnyire -^kazettás mennyezettípus, amelyet a korai ren. idején Magyarországon festett v. faragott orna- mentális dísszel láttak el. Nagy részükön az évszám és a mesterjelzés is megtalálható.
FANTASZTIKUS ÉPÍTÉSZET: 1. a valóságtól elrugaszkodó, fantázia szülte, öncélú építészeti rajzok v. ‘tervek, amelyeknek megépítését nem is tervezik (sokszor nem is lehetséges). Ide tartozik az ideális építészeti tervek egy része is (-^ideális város). 2. fantasztikus jellegű építmények, mint pl. a manierista és b. kertegyüttesek egyes építészeti látványosságai
FARKASFOGDÍSZ: zegzugvonalas építészeti díszítőszalag. Háromszög alakú fogak, ill. hegyesszögben egymáshoz illesztett pálcatagok sorából áll. Bizánci és normann közvetítéssel a r. építészetbe is átkerült, ahol gyakran alkalmazták. [39]
39. farkasfogdísz
FARKASVEREM: kk.-i felvonóhidas várkapu előtt ásott nagy verem. Alját hegyes végű karókkal, nyársakkal tűzdelték tele.
FAROS TETŐ: egyik v. mindkét végén lekerekített, tehát félkúpban végződő tetőforma
FATEMPLOM: a -> faépítészet technikájával épített kultikus rendeltetésű épület. Az európai kér. építőgyakorlatban a r.-tól követhető nyomon. A 18. sz. végéig széles körben elterjedt, később — egyes sajátos jogi v. földrajzi adottságú körzeteket nem számítva — visszaszorulóban volt. A ~ok különösen gyakoriak Orosz- és Lengyelországban, ill. Skandináviában. — Magyarországon az újkorban részben a vallásfelekezetek k.-i jogi megkülönböztetés tartotta életben a ~ok alkalmazását, részben az
erdős vidékek szegény egyházközségei építették fából szakrális épületeiket. A 18. sz. végéig emelt ~ok rendkívül sok kk.-i elemet őriztek meg. A g. k., ill. az ortodox egyház ~ain a b. stílus elemeit is meghonosította.
FAVÁZAS ÉPÍTÉSZET: fagerenda vázszerkezettel (Fachwerk technika) emelt építmények: lakóházak, gazdasági épületek, templomok, sőt erődítmények építőgyakorlata. Az őskor óta ismert technikát a kk.-i és újkori városi építészet Közép-Európában, Angliában, Skandináviában és a Balkánon egyaránt felhasználta. Legtöbb és legszebb emléke n. nyelvterületeken található. A 19. sz.-ig Magyarországon is népszerű volt, de itt a faváz szerkezeti elemeit mindig tapasztották, vakolták, Közép-Európában és a Balkánon viszont a vázszerkezet önmagában v. faragása, esetleg festése révén is esztéti-
44
FEDÉLSZÉK
kai hangsúlyt kapott. A faváz közeit sárral, sövénnyel, kővel, téglával stb. töltötték ki. A b.-tól szokásossá vált, hogy -tvakolatarchitektúrá- val elfedték a favázas épületek szerkezeti rendszerét. [40]
FEDÉLSZÉK: -^fedélszerkezet
FEDÉLSZERKEZET, fedélszék, tetőszék: a fedél héjazatának hordására, alátámasztására szolgáló szerkezet. Valamikor kizárólag fából készült ácsmunkával, újabban vasból, vasbetonból, sőt műanyagból is.
FEDÖKŐ, fedőlemez: támpillérek, falkoronák, kéményfejek felső takaró lemeze. Rendszerint keményebb, fagyálló kőből v. műkőből, alsó pereme mentén vízvezető horonnyal, -+alá- metszésse\ készítik.
FEDÖLEMEZ: fedőkő
FEJEZET, capitellum (lat. ‘fejecske’): oszlop, -toszlopfő, pillér, pilaszter plasztikus díszítésű felső, kiszélesedő fejrésze. Alsó szélessége a törzs, a felső pedig az abakusz méreteihez közelít; alakja kifejezi közvetítő, teherátadó funkcióját.
FÉLDONGABOLTOZAT, negyedköríves dongaboltozat: negyedkör keresztmetszetű boltozat, amelynek záradéka az oldalfalakhoz támaszkodik. Mellékterek (mellékhajók, karzatok stb.) lefedésére alkalmazták elsősorban a D-fr. r. építészetben.
FÉLEMELET: alacsonyabb belmagasságú közbülső emelet, legtöbbször a földszint fölött v. a padlástér alatt. Az előbbi esetben a földszinttel együtt többnyire a kapubejáró belmagasságának felel meg. Alkalmazása a ren. és b. palotaépítészetben alakult ki (->mezzanin), ahol a -tfőemelet belmagasságának növelésére is szolgált.
FELHŐKARCOLÓ: viszonylag kis alapterületen felépített épület, amelynek magassága sokszo
rosa az alapterület méreteinek, és meghaladja a 20 emeletet.
FÉLKÖRABLAK: alul vízszintesen, felül ívesen lezárt ablak
FÉLKÖRÍV: 1. olyan ív, amelynek alapvonala a kör átmérője; minden építészeti stílusban előforduló, egy középpontból szerkeszthető ívforma. Nem feltétlenül geometriailag pontos megjelölés; vonatkoztatható minden olyan formára, amely a mértanilag kitűzött ~ hatását kelti. 2. építészeti díszítőelemként -tívsor és -tfonódó ívsor
FÉLKUPOLA: negyedgömb boltozat. Záradékával rendszerint nyitott ívhez kapcsolódik. Elsősorban félköríves alaprajzú térbővületek, -> apszisok lefedésére alkalmazták (-tcon- cha), amelyek félkörös homlokívvel nyíltak a bővített térbe.
FELLEGVÁR: 1. -takropolisz; 2. -^citadella
FELMÉRÉS: kész épület műszaki jellegű felvételezése méretezett rajz segítségével. A felvételezési eljárások közül ez a módszer adja vissza legtökéletesebben az épület teljes szervezetét.
FÉLNYEREGTETÖ, féltető: egyetlen lejtős tetősíkkal kialakított tető. Lakóházakon gyakran -> tűzfalhoz támaszkodik, többnyire azonban kiemelkedő épülettömeghez csatlakozó alacsonyabb épületrészek (pl. tornác, bazilikáknál mellékhajók, sekrestye) lefedésére alkalmazták.
FÉLOSZLOP: a fallal egybeépített, a falsíkból 1/z v. ¥4 kör keresztmetszettel kiugró oszlop. Szolgálhat a falfelületek tagolására. A r. és g. építészetben a keresztboltozatok vállainak alátámasztására alkalmazzák.
FÉLPÁLCATAG, félpálca: -tpálcatag
FÉLPILASZTER: függőlegesen kettémetszett -tfalpillér (pilaszter) egyik fele, amelyet felülettagoló elemként alkalmaznak.
FIATORONY
45
FELTÁRÁS: valamely tereprészen, épületen v. tárgyon annak adott állapotából kiinduló, rendszerint történeti célú kutatás. A korábbi változtatások és az azok folyamán eltakart részletek, összefüggések megismerésére, láthatóvá, ill. érzékelhetővé tételére irányul, és így az újabb képződmények, létesítmények egy részének v. egészének eltávolításával jár. (-♦még ásatás, falkutatás)
FELÜLETTAGOLÁS: -> homlokzattagolás
FELVONÓHÍD: általában váraknál alkalmazott, az egyik végén vízszintes tengely körül mozgatható és a másik végére szerelt lánc segítségével felhúzható hídszerkezet. A felhúzott híd erősíti a kapuszárnyakat és szabadon hagyja a ->far- kasvermet.
FENESTELLA (lat. ‘kis ablak’): a kora kk.-i építészetben a ->kripta v. a ->confessio tetején levő nyílás, amelyen keresztül a hívők megtekinthették v. megérinthették az ereklyéket.
FERDESOROS BEÉPÍTÉS: fűrészfogas beépítés
FESTŐN: ->füzérdísz
FÉSŰS BEÉPÍTÉS: útra, utcára merőleges tengelyű, többnyire keskeny telkek beépítése, amelynél a házakat egymással párhuzamosan az oldalsó telekhatárok mentén helyezik el. A ~ú’telkek lehetnek előkertesek is. A kk.-tól a legutóbbi évtizedekig széles körben elterjedt beépítési mód a falvakban. Európa egyes területein kk.-i városokban is általános.
FESZÍTETT SZERKEZET: Az erőjátékot valamely nagy szilárdságú szerkezetrész megfeszítésével olyképpen befolyásolják, hogy a kisebb szilárdságú elemeket a feszített részek rovására tehermentesítik. (->még előrefeszített vasbeton)
FESZTÁV: az épület egyes részei k.-i áthidalások alátámasztási pontjainak egymástól mért vízszintes távolsága
FIÁLE: -+fiatorony
FIATORONY, fiáié (a gör. phiale = kút szóból): a g. építészet jellemző tagoló eleme. Alkalmazták a támpillérek koronázására, oromzattal lezárt nyílás 2 oldalán, és a -tvimpergának is része. Tagolása ugyanolyan, mint a 4 oszlopon álló, tornyos ->tabernákulumé, feltehetően a neve is a hasonló szerkezetű kútbaldachinok- ból ered. Részei: a törzs és a gúla alakú csúcs (közöttük gyakran vimperga formájú lezárás van) a sarkokon újabb fiatornyokkal.
[41, 60/19, 62/26]
46
FIGURÁLIS DÍSZÍTÉS
FIGURÁLIS DÍSZÍTÉS: emberi v. állati alakok ábrázolása többnyire’ ornamentális együttesben
FIGURÁLIS OSZLOPFÖ: alakos fejezet
FIÓKBOLTOZAT, boltozatfiók: a főboltozatba metsződé, alárendelt ->dongaboltozat, ritkábban boltsüveg alkotta boltozat; amelyet dongaboltozat, -> kolostorboltozat, ->teknőboltozat stb. esetén, a válívonal fölé nyúló nyílás kiváltására, a falfelületre merőlegesen alkalmaznak.
FIÓKOS DONGABOLTOZAT: rendszerint az ablaknyílások,.ill. ajtónyílások kiosztását követő és velük szemben szimmetrikusan is sorakozó fiókboltozatok sorával tagolt ->dongabolto- zat. [42]
FLAMBOYANT (fr. ‘lángoló’): késő g. díszítőstílus, amelyet a kőrácsok ->/ángnye/vszerű, másként halhólyag alakú (-ihalhólyagmotívum) kialakításáról neveztek el. Itt a szerkezet helyett a szabad vonalvezetésű, formagazdag ornamentika jutott érvényre. Főleg Franciaországban és Angliában virágzott a 15—16. sz.-ban.
FOGAZAT, fogsor: váltakozva kiugró, konzolszerű, téglalap alakú elemek sora az ión és a korinthoszi párkányzaton, a -+geiszon alján.
[43]
FOGROVAT: rézsútosan, élükkel előreálló kőhasábokból, téglákból v. fűrészfogakhoz hasonlóan megmunkált kőlapokból kialakított -+fríz, a r. építészet gyakran alkalmazott díszítménye.
FOGSOR: -*fogazat
FOLYOSÓ: épületek egyes helyiségeit, részeit (lakóépületek lakásait v. egyes lakrészeit) ösz- szekötő fedett átjáró. Közlekedőtérként először a b. kastélyépítészetben vált általánossá. Sokkal régebbi eredetű az egyik oldalán nyitott homlokzati portikusz, loggia, kerengő, am- bitus. (->még középfolyosó, függőfolyosó, pas- sage)
FONATDÍSZ: egymást átmetsző, egymásba fonódó szalagszerű motívumokból, tagozatokból képzett építészeti díszítőszalag. Igen elterjedt a bizánci és a r. építészetben. [44, 45,46]
FONÓDÓ ÍVSOR, kereszteződő ívsor: egymást átmetsző vak félkörívek sorából álló díszítőszalag. A r. építészetben gyakori ->fr/z. (->még ívsor) [47]
44. fonatdísz
45. fonatdísz
46. fonatdísz
47. fonódó ívsor
FÓRUM (lat.): az ókori róm. városok vásártere, főtere, a város politikai, vallási, közigazgatási és kereskedelmi életének központja. Általában a város egymást metsző 2 főútjának találkozási pontján fekvő, nyújtott téglalap alakú térség.
FOYER (fr. ‘csarnok’): színházak, középületek, paloták földszintjén közvetlenül az épület főbejárata mögötti, reprezentatív belső előcsarnok, amelyből az épület egyéb helyiségei nyílnak.
FÖDÉM: a tér felső lezárására, lefedésére szolgáló szerkezet. A -»síkfödémek, anyaga fa (ge- renda~), acél, vas, vasbeton v. különböző anyagok kombinációja. Vannak homogén anyagú és végig azonos keresztmetszetű ~ek (csapos gerenda~, vasbeton lemez~). A ~ gerendák, ill. -bordák általában egymástól bizonyos távolságra helyezkednek el, a közöket
sík lemezek töltik ki, így ~ mezők, ~ kazetták alakulnak ki.
FÖDÉMGERENDA: ->síkfödémek fő teherhordó eleme, amely a szögeit kitöltő elemeket hordja és a terhelést az alátámasztó szerkezeteknek, falaknak adja át. A ~ k egymástól szabályos távolságra lefektetett sora a gerendák k. megfelelően kiképzett mezőkkel együtt alkotja a födémet.
FŐEMELET, piano nobile, belétage: elsősorban ren. és b. reprezentatív lakó- és középületek, főként kastélyok és paloták azon szintje, ahol a reprezentációs belső terek foglalnak helyet. A ~ reprezentatív jellegét magassága és külső formaképzése is kifejezésre juttatja.
FŐÉPÜLET: valamely épületegyüttes legfontosabb, általában legnagyobb épülete
FÖHAJÓ, középhajó: többhajós terekben a középső, általában szélesebb, a bazilikákban és álbazilikákban egyben a legmagasabb ->hajó elnevezése [16/a]
FŐHOMLOKZAT: az épület legfontosabb, bejárattal ellátott homlokzata, amely felépítésében általában tükrözi a mögötte meghúzódó belsőt.
FŐKAPU: az épület legfontosabb bejárata, többnyire a középső v. főtengelyben. Kiemelését különféle építészeti eszközökkel is biztosítják (ki- v. beugratás, gazdag keretelés stb.).
[60/1]
FÖLDSZINT, parterre: az épületnek az a szintje, amelynek padlója a föld színével egyvonalban v. kissé magasabban van.
FÖLDVÁR: ->sáncca\ és gyakran -bárokkal is megerősített hely. A védőműhöz sokszor cölöpkerítés is tartozott. A legkorábbi erődítések újkőkoriak. A következetes szisztéma szerint épült ~ak Európában a bronzkorban alakultak ki. A vaskorban a kelták ->oppiduma\ jelen
48
FŐLÉPCSŐ
tették az őskori ~ építkezés csúcspontját; ezek erődítésénél azonban a fa mellett már a kő is jelentős szerepet kapott. A ~ak szolgálhattak állandó megtelepülés céljára, ismeretesek ilyen típusú fejedelmi székhelyek, vallási központok, ill. mentsvárak is.
FŐLÉPCSŐ: belső -^lépcső, amely az épület legfontosabb helyiségeihez vezet. Először az ol. ren.-ban kapott a lépcsőtér épületen belüli téralakító és formai szerepet. Jelentősége a késő ren. és a b. kastélyépítészetben volt a legnagyobb. (_>még díszlépcső)
FŐPÁRKÁNY -+ koronázópárkány
FÖSZENTÉLY: a többhajós kát. templomnak a ->fó/?a/óhoz csatlakozó, rendszerint megmagasított, a főoltárt magába foglaló része
FŐTENGELY, középtengely: olyan vízszintes v. függőleges irányú egyenes, amelynek mentén az építészeti alkotás egyes részeit elhelyezik. •
FRANCIAABLAK: a padlóig lenyúló, legfeljebb alacsony mellvéddel kialakított, ajtóra emlékeztető ablaknyílás
FRANCIAERKÉLY: erkélytípus, amely az épület homlokzati síkjában van, v. csak kis mértékben ugrik elé. Az erkélyre ajtó nyílik, amelynek szélessége azonos az erkélyével, előtte alacsony rács. Nemcsak emeleteken, hanem földszinten is alkalmazzák.
FRANCIAKÉRT: a 17. sz. közepén Franciaországban kialakult b. kerttípus. Szabályos, szimmetrikus alaprajzi elrendezésű együttes, szerves kapcsolatban az épülettel, amelyhez tartozik; részletei geometrikus formát mutatnak. A mesterséges tó, az egyenes, nyesett fasorok, a szabályos formájú virágágyak, teraszok, medencék, kutak és kis kerti építmények a ~ fő elemei.
FRANCIATETŐ: ->manzárdtető
FRIGIDARIUM (lat. .hideg’ szóból): az ókori róm. fürdő (~>thermae) hidegvizes medencéit magába foglaló épületrész
FRÍZ, képszék: a klasszikus oszloprendeken a főpárkány középső része az -»architráv és a ->geiszon k. Az antik gör. építészetben a díszí- tetlen a thrinkosz, a domborművel díszített a zóphorosz. Figurális domborművek mellett a ~ gyakori dísze a -tpalmetta, az -^akantusz, a -tmeander, a ->rozettasor. A r. építészet főként a geometrikus (félköríves, fűrészfog-, sakktábla-, csürlős~), a g. a ->levéldíszes ~eket kedvelte.
48. sima fuga
49. lesimított falazat
50. trapéz fuga
FÜGGŐKÉRT
49
FUGA, hézag (lat.): a falazat szomszédos kő- v. téglaelemei k.-i, többnyire kötőanyaggal kitöltött rés. Szabályos alakú falazóelemek esetén helyzete szerint álló, szomszédos elemek k. fekvő, egymás fölötti elemek k. ékhézag.
[48, 49, 50]
FUNDÁLÓ, fundátor (lat.): 1. alapító; megbízó értelmében; 2. építész; a 16—17. sz.-ban gyakran a tervező mestert jelöli.
FUNDAMENTUM: ->a/ap
FUNKCIONALIZMUS: a 20. sz. azon építészeti irányzata, amely — ellentétben a korábban hangsúlyozott reprezentáció és díszítés szempontjaival — elsősorban az épület v. épületrész rendeltetését, használati igényeit tartja szem előtt.
FUTÓKÖ: fekvő kő v. tégla, amelynek hossztengelye a falsíkkal párhuzamos
FUTÓKUTYA: antik eredetű, folytatólagosan ismétlődő szalagdíszítőelem, amely egyetlen folyamatos vonalból áll. Hullámtarajsoi* benyomását kelti. [51]
FÜGGÉLYES STÍLUS, perpendicular style (a.): az a. késő g. építészet 1377-től 1547-ig terjedő korszaka. A függőleges elemek túlsúlya (->ver- tikalizmus) jellemzi. A -»kőrácsok, díszítmények nagyrészt függőleges tagozatok. A hatalmas ablakok sokszor az egész szentélyfalat megnyitják. A részletek egyszerűsödnek és lineáris elemekké válnak.
FÜGGESZTŐMÜ: 2 végén alátámasztott tartó. Nagy fesztávú fedélszékeknél gyakran alkalmazott szerkezeti megoldás, amely megakadályozza a fedélszék középső részének behajlását. A függesztöoszlophoz a tartót, ill. a geren
dát kengyellel erősítik, oldalról pedig dúcokkal támasztják. Az oszlop szerepe a húzás, a dúcoké a nyomás.
FÜGGÖDÍSZ: ->cseppkődísz
FÜGGŐFOLYOSÓ: homlokzatsík elé kerülő, gyámokkal alátámasztott nyitott folyosó. Általában többszintes lakóépületek udvari oldalán, egyes helyiségek v. lakrészek, lakások közvetlen megközelítésére alkalmazzák. [52]
FÜGGŐHÍD: hídszerkezet, amelynek pályáját magas pillérekre, -»p/7onokra felfüggesztett és végeiken lehorgonyzóit, lemezes tagokból ösz- szeállított láncok (lánchíd), v. vastag drótkötelek, kábelek tartják (kábelhíd).
FÜGGŐKÉRT: támfalakkal v. rézsűkkel kialakított mesterséges tereplépcsőkön v. épületek, épületrészek tetőzetén felépített teraszos diszkért, amelyet többnyire csak az épületből lehet megközelíteni.
50
FÜGGŐKUPOLA
FÜGGÖKUPOLA: -> cseh boltozat
FÜGGŐLEGES VETÜLET: olyan alaprajz, amely a térben helyet foglaló pontokat vízszintes síkra vetíti.
FÜGGŐLEMEZ: a -tgeiszon legalsó, nagy kiü- lésű, alul vízszintes v. kifelé lejtő, külső szélén vízorra\ kiképzett tagja alá metszés)
FÜGGÖNYFAL: a teherhordó épületváz elé függesztett térhatároló fal, általában fém és üveg kombinációja
FÜGGÖNYÍV: késő g. összetett ívforma, nyílásáthidaló szerkezet. 2, a vállvonal fölötti középpontokból szerkesztett, a nyílás felé domború, a záradékban csúcsban kiemelkedő körívszakasz alkotja. A 2 ívszakaszt több szakaszból összetett ívfelek is helyettesíthetik. [53]
-^csillagboltozathoz tartozó ->zárókő, amely a
boltsüvegek középpontjánál mélyebben, rész-
ben a csillagboltozat egyes pontjairól leágazó,
szabadon ívelő bordákon csüng. A késő g.
építészet jellegzetessége. Kialakítása gyakran
tobozszerű. [54]
FÜLES ABLAK, FÜLES AJTÓ: ablak- (ill. ajtó ) keretelés, amely a felső ablakoknál az alsó sarkokon esetleg szögletes v. ívelt vonallal, fül- szerűen kiszélesedik. A manierista és főként a b. építészet jellegzetessége.
FÜLES BÁSTYA: az ol. bástyás erődítési rendszerben (->olaszbástya) a 16. sz. elején alkalmazott 5 szögű bástyatípus továbbfejlesztett formája, amelynél a bástyát — általában nyílás nélküli homlokoldalait meghosszabbítva — 2 oldalt nyúlványokkal, „fülekkel” látták el. Ezek takarták a fülek mögötti zugokban kialakított ágyúkamrák lőréseit. [18/a]
FÜLKAGYLÓDÍSZ: a 15—17. sz.-ban a fr, németalföldi és n. díszítőművészetben alkalmazott, kisebb-nagyobb, fülkagylóra emlékeztető elemekből összetett forma
FÜLKE: szögletes v. íves alaprajzú térkiszögel- lés (~>apszis, -tconcha) v. falmélyedés (-^falfülke, -> ülőfülke, ->vakárkád)
FŰRÉSZFOGAS BEÉPÍTÉS, ferdesoros beépítés: úthoz, utcához hegyes- v. tompaszögben záródó oldalhatárú keskeny telkek speciális beépítési módja. ~ esetében a lakóházak az oldalsó telekhatárok mentén, egymással párhuzamosan épülnek, utcai homlokzatsíkjuk pedig az utcavonallal hegyesszöget bezárva, együttesen ~i vonalat eredményez. Kk.-i városokban és még 18—19. sz.-i falvakban is előfordul. [55]
FŰRÉSZFOGAS FRÍZ: fűrészfogas keresztmetszetű díszítőszalag, amely élére állított, ferdén egymás mellé helyezett téglákból v. kövekből tevődik össze. ‘
GERENDAMENNYEZET
51
FÜZÉRDÍSZ, festőn, girland: összefont virágokból, levelekből, gyümölcsökből álló, gyakran szalagokkal átkötött, egyik végén v. 2 pontján felfüggesztett füzért ábrázoló díszítmény. Az antik és a ren. művészet, valamint a copf stílus (~>copf füzér) kedvelt díszítőmotívuma.
GÁDORFAL: bazilikális elrendezésű templomok főhajójának a mellékhajó tetőzete fölé emelkedő oldalfala, amelynek ablakain (—>öa- zilikális ablaksor) keresztül a főhajó közvetlen megvilágítást kap. [109/d]
GALÉRIA (fr.): 1. kk.-i templom v. más épület külső homlokzatán végigfutó, árkádokkal megnyitott keskeny folyosó szobrokkal (-»királygaléria) v. anélkül (^törpegaléria): 2. gazdagon kiképzett, hosszanti oldalain szabadon álló v. a -^főemelet díszteremsora előtti nagyméretű, szélesebb folyosószerű tér ünnepélyek, fogadások céljára. A fr. kastélyépítészetben alakult ki a 16. sz.-ban; 3. képzőművészeti gyűjtemény, kiállítóterem; 4. nagyobb terem -^karzata.
GALILEA: a clunyi bencések 10—12. sz.-i építészeti szokásaiban a kolostortemplom körmeneti célokra használt Ny-i előcsarnoka. Az elnevezés szimbolikus utalás a bibliai Galileára.
GEISZON, geison (gör.): az ókori gör. építészetben a -^párkány ->szimábó\ és az azt alátámasztó tagozatokból álló koronájának a neve. Egyesíti az esővíz elvezetésének gyakorlati és a homlokzat lezárásának esztétikai funkcióját.
[63/16]
GEOMETRIKUS DÍSZÍTÉS, geometrikus ornamentika: mértani elemekből, idomokból álló, esetleg körzővel és vonalzóval szerkesztett, festett v. plasztikus dísz [56, 57]
56. geometrikus díszítés
57. geometrikus díszítés
GERENDA: hasáb alakú, vízszintes teherhordó elem fából, kőből, vasbetonból, acélból, alumíniumból
GERENDAFEJ, gerendafészek: a gerendának az alátámasztásokra felfekvő, esetleg erre a célra különlegesen kialakított 2 vége
GERENDAFÖDÉM: szorosan egymás mellé helyezett fagerendákból álló ->födém
GERENDALYUK: az épületek falazásakor használt állványzat gerendavégeinek az állványzat lebontása után megmaradt helye. Kk.-i épületek falain gyakran látható, többnyire szabályos sorokban és távolságokban.
GERENDAMENNYEZET: a lefedett helyiségből látható, deszkázattal el nem takart gerendáza- tú fafödém
52
GERENDARÁCS
GERENDARÁCS: egymásra merőleges elemek felhasználásával létrehozott rács, amelyet akkor készítenek az épületek alapozásához, ha az altalaj nem eléggé teherbíró
GERENDÁS FÖDÉM: egymástól távol elhelyezett gerendákból és a gerendaközöket áthidaló, ill. kitöltő elemekből álló -+födém
GEREZDES OSZLOPFÖ: bizánci és r. oszlopfő- típus, ->kockafejezet változata, amelynek alsó íves felülete gerezdéit.
GERINC: -> tetőgerinc
GERINCCSERÉP: a tetőgerinc fedésére használt, félkörös keresztmetszetű tetőcserép. A -> vápák és a -»tetőélek fedésére szolgáló különleges alakú cserép neve kúpcserép.
GIRLAND: -> füzérdísz
GLACIS: -> vársík
GLEICHNI: -> falegyen
GLORIETTE (fr.): kisméretű körtemplomot, pavilont v. más épületfajtát utánzó építmény. Főleg a 17—18. sz.-i kertekben alkalmazták. Gyakran dombtetőn v. magaslaton építették, hogy látványos formája hatásosan érvényesüljön.
GOLYVÁZOTT PÁRKÁNY: olyan tört vonalú párkány, amely plasztikusan követi a falsíkból kiugró pillérek, oszlopok v. féloszlopok formáját.
GOMBAOSZLOPFÖ: a korai r. építészetben szokásos fejezetforma. Alávájt, fordított gömbszelet formája a gomba kalapjára emlékeztet.
[58]
GÓPURAM: D-indiai dravida szentélykomplexumok monumentális kaputornyai
GÓTIKUS ÉPÍTÉSZET: a kk. második nagy stíluskorszaka, amelynek jellegzetes építészeti formái először Franciaországban alakultak ki. Általános jellemzője az építő- (mindenekelőtt a kőfaragó) munka fejlettebb technikája és munkamegosztása alapján az egységesebb, nagyobb és világosabb belső tér, amelyben a fénynek szimbolikus szerepe van. A stílus különböző változataiban egész Európában elterjedt, és területenként más-más időpontig maradt fenn. A ~ eredetileg a kk.-i építészet általános és pejoratív megjelölése „barbár” értelemben, amit a 19. sz. közepétől a semleges csúcsíves stílus kifejezéssel váltottak fel. Ma mint a késő kk. építészetének általános megjelölését használjuk. [59, 60, 61, 62]
- gótikus templom alaprajza
a: kápolnakoszorú
b: kóruskörűljáró
c: szentély
d: négyezet
e: kereszthajó
f: hosszhajó.
g: támpillér
h: főkapu
i: oldalkapu
- gótikus templom homlokzata
1: főbejárat
2: É-i oldal kapu
3: D-i oldalkapu
4: kapu béllet
5: archivolt
6: timpanon
7: vimperga
8: vimperga a kapu fölött
9: galéria
10: rózsaablak
11: kőrácsos ablak
12: pálcatag
13: kőrács
14: vimperga
15: galéria
16: baldachin
17: toronyablak
18: vakablak
19: fiatorony
20: nyolcszögú torony
21: csúcsíves ablak
22: toronycsonk
23: fiatorony
24: keresztvirág
25: lanterna
26: toronysisak
27: keresztvirág
53
54
- gótikus templom falának belső tagolása
1: pillérlábazat
2: pillérköteg
3: páloatag
4: a mellékhajó ablakai
5: szobrok feletti baldaohin
6: oszlopfő
7: kőrács
8: hatkaréjos ablak
9: ívbéllet
10: leveles párkány
11: trifórium
12: háromkaréjos ablak
13: ablakpárkány
14: támpillér
15: pálcatag
16: oszlopfő
17: a főhajó ablakai
18: hevederív
19: kőrács
20: keresztborda
21: boltfiók
22: az ablak íve
23: zárókő
62. gótikus templom falának külső tagolása
1: lábazat
2: lábazati párkány
3: ablakpárkány
4: támpillér
5: vízorr
6: pálcatag
7: a mellékhajó ablakai
8: kő rács
9: hatkaréjos ablak
10: ablakbéllet
11: leveles párkány
12: kőrácssor
13: a mellékhajó tetőzete
14: a trifórium ablakai
15: ablaksor
16: pálcatag
17: fiatorony
18: a főhajó ablakai
19: kőrács
20: ablakbéllet
21: vakkőrács
22: tetőpárkány
23: tetőgaléria
24: vimperga
25: keresztvirág
26: fiatorony
GÖRÖG ÉPÍTÉSZET
55
GÓTIZÁLÓ: a g. jellegzetes formáit, díszítményeit felelevenítő építészeti irányzat. A 13. sz. végéig a kötetlen alakítás, a festői összkép megteremtése volt a cél, a g. szerkezeteit, anyagait nem alkalmazták. Később a g. formák, szerkezetek pontos másolása került előtérbe. (-» még neogótikus építészet)
GÖMBSÜVEG: -^csehsüvegboltozat hajlított síkú szakasza
GÖMBSZELVÉNYES OSZLOPFÖ: -tkockafe- jezet
GÖRÖG ÉPÍTÉSZET: a mükénéi kultúra hanyatlásától az i. e. 1. sz.-ig tartó időszak építészete a göröglakta területeken. 3 nagyobb stíluskorszaka van: az archaikus (i. e. 700— 480), a klasszikus (i. e. 480—330 körül), a hellenisztikus (i. e. 330—30 körül). Az archaikus korban alakult ki a klasszikus gör. temp
56
GÖRÖGKERESZT ALAPRAJZ
lomtípus, ill. az ->oszloprendek 2 alapvető formája, a dór és az ión. A klasszikus kort harmonikusabb arányok, a dór és ión elemek keveredése, valamint a korinthoszi oszlopfó megjelenése jellemzi (-> még hellenizmus). [63]
63. görög építészet: dór templom
- stereobat:
- krepidóma
- stylobatés
- oszlop:
- sudarasodó oszloptörzs
- kannelura
- oszlopköz
- oszlopfő:
- nyaktag
- párnatag
- abakusz
- párkány:
- epistylion
- cseppek
- taenia
- triglif
- metopé-
- mutulus
E. oromzat:
- timpanon
- geiszon
- szima
- akrotérion
Cella
- a cella lábazata
- antepillér
GÖRÖGKERESZT ALAPRAJZ: alaprajzi forma, amely megközelítőleg egyenlő szárú kereszt alakú teret eredményez. Alkothatja az épület külső tömegét, de korlátozódhat a belső tér kiemelkedő részeire is, ami elsősorban a közép-bizánci építészetben gyakori. [64]
GRASSALKOVICH-STÍLUS: a m b egyik váltó zata, amelyet a Grassalkovich Antal (1694— 1771) számára épült kastélyokról neveztek el. Jellemzője az erkéllyel hangsúlyozott díszes főbejárat és a tört vonalú oromzat.
GROTESZK (az ol. grotta = barlang szóból): antik róm. díszítményfajta, amely indák, növényi formák, ember- és állatalakok, vázák, kandeláberek stb. kötetlenül és szokatlanul össze-
GYÁMKÖVES PÁRKÁNY
57
fűzött együtteséből tevődik össze. 1520 körül antik építmények kiásásakor fedezték fel újra.
[65]
GROTTA (ol. ‘barlang’): mesterséges barlang, a ren. óta a kertépítészet kedvelt motívuma. Falát kagylók, szobrok, szökőkutak díszíthetik. A 17. sz.-tól gyakran várak, kastélyok földszintjén alakították ki.
GUTTAE: ->cseppdísz
GYALOGKAPU: gyalogos közlekedésre szolgáló -+kapu. Keskenyebb és alacsonyabb nyílás a szekér- v. lovasforgalom számára is alkalmas nagyméretű kapu mellett. Lényegében az őskorig visszavezethető építészeti megoldás, amelynek díszítményei javarészt bajelhárító, védő motívumokat tartalmaznak. Várak, erődítmények, városfalak, templom- és temető-kerítő falak v. telekkerítések és épületek bejárati nyílásai egyaránt készültek ~val.
GYÁMFAL: a boltozat terhét felvevő fal
GYÁMKŐ: falazatba befogott és annak síkja elé kiugró kő, alátámasztó elem, amelynek szerepe, alakja, díszítése és tagolása igen változatos lehet (-tállókonzol, -tkonzol, ->bordatar- tó, -tszemöldökgyám). [66, 67, 68]
GYÁMKÖVES PÁRKÁNY: -^párkány, amelynek általában nagy.kiülésű ->függőlemézét szabályos közökben v. az épület vertikális tagolásához igazodva gyámkövek támasztják alá. A gyámok nem minden esetben készülnek kőből.
58
GYÁMPILLÉR
GYÁMPILLÉR: a -»támpillér régies elnevezése GYÉMÁNTKVÁDER: gyémántmetszésú ->kvá- der tömbkő, amelynek homlokfelülete csiszolt gyémántra emlékeztető módon, gúlaszerűen kiemelkedik. Főként az itáliai ren. építészetben alkalmazták a kváderköveknek ezt a faragásmódját (kristálymetszés, gyémántmetszés). Lehet festett dísz is. [69]
69. gyémántkváder
GYÉMÁNTMETSZÉS: -^gyémántkváder
GYETYINEC (orosz): régi orosz város rendszerint kőfallal és vízzel telt árokkal megerősített, magasabban fekvő középső része. A 14. sz.-tól kezdve a kreml váltja fel ezt az elnevezést.
GYILOKJÁRÓ: várak védőfalainak tetején húzódó folyosó, amelynek védelmében lehetett támadni a várat ostromlókat.
GYMNASION (a gör. gymnos = meztelen szóból): a gör. ókorban a testi és a szellemi nevelés céljait szolgáló épülettípus. Az i. e. 6. sz.-ban alakult ki; legszebb példái az i. e. 4—2. sz.- ban épültek. A ~ a ->palaestra mellett különböző fedett és nyitott gyakorlóhelyekből, öltöző-, tisztálkodó- és fürdőhelyiségekből, továbbá előadótermekből, olykor színházból, könyvtárból, vallásos rendeltetésű épületrészekből állt.
GYÖNGYSOR: a félpálca tagozat leggyakoribb plasztikus díszítő motívuma, amely általában váltakozva gyöngyökből v. ovális szemekből és élükkel látszó tárcsaszerú elemekből áll. Párká
nyokon és finomabb kiképzésű oszlopfőkön fordul elő. (->még astragalos)
GYŰRŰK (lat. annuli): a -+dór oszlopfő párnatagján körülfutó, vízszintes díszítésű tagozatok
GYŰRŰS DONGABOLTOZAT: kör v. félkör alakú épületrészeken végighúzódó, belső oldalán egyetlen támra, támsorra v. tömör falra támaszkodó, ívelt záradékvonalú ->dongaboltozat
[70]
70. gyűrűs donga
HABARCS: kötőanyag, mész, cement, gipsz stb. és finom szemcséjű adalékanyagok, homok, kőőrlemény stb. rendeltetés szerint változó arányú keveréke. Friss állapotban önthető v. kenhető, a kötési folyamat során megszilárdul. Fajtái az alkalmazás és ennek megfelelően az összetétel szerint változnak.
HAGYMAKUPOLA: rendszerint tornyok, kupoladobok fölött emelkedő, alul kihasasadó, felül homorúan csúcsba átmenő, kerek v. szabályos sokszögű tetőforma. A pravoszláv, különösen az orosz építészetben gyakori. [71]
HÁLÓBOLTOZAT
59
71. hagymakupola
HAJÓ, naosz: főként hosszanti elrendezésű templomoknak a hívek befogadására szánt tere. Az elnevezés átvitt értelemben profán épületek hosszanti tereire is alkalmazható. Többhajós épületeknél az egyes ~kat árkádsorok v. oszlopállások nyílásai kapcsolják össze (->fó- hajó, -^mellékhajó, -^oldalhajó). A hossztengelyre merőleges -*■ kereszthajó ívekkel kapcsolódik a -> hosszhajókhoz.
HALHÓLYAGMOTÍVUM: a késői g. -*kőrácsok jellegzetes eleme. A ~ hosszúkás, halhólyagra v. lángnyelvre emlékeztető, csepp alakú síkidom, amely szélesebb részén is csúcsban végződhet. E végéhez közel rendszerint betürem- kedéssel, orrtaggal alakították. Tengelye többnyire ívelt. (-»még flamboyant) [72]
HALL (a.): 1. eredetileg a kk.-i a. várak, erődített kastélyok és paloták földszinti nagyterme gyűlések, ünnepélyek számára; 2. később különfé-
72. halhólyag
le (pl. céhek által kereskedelmi) célra épített csarnokok neve; 3. mai értelemben épületek (lakások) helyiségeinek közös, rendszerint természetes megvilágítás nélküli előtere. Középületeknél gyakran várakozó- v. fogadóhelyiség.
HALMAZTELEPÜLÉS: egyáltalán nem, v.’csak kevéssé szabályozott utcahálózattal bíró település. Nehezen áttekinthető rendszer, görbe utcák jellemzik.
HÁLÓBOLTOZ^T: a -^bordás boltozatoknak a T4“sz.-tól elterjedt késő g. válfaja. A -+ké- resztbőltozathoz képest sűrűbben elhelyezkedő bordák számos metszés- és bsomópontjuk- kal egyenletes, hálózatos rajzot adnak. A ->csillagboltozatt.a\ ellentétben elsősorban hosszanti térek egységes lefedésére alkalmaz-
60
HALOMSÍR
ták. Speciális késói válfaja a 15. sz. II. f.-ben és a 16. sz. e. a hajlított, bordás [73, 74]
HALOMSÍR: ->kurgán
HALSZÁLKAMINTÁS FALAZAT, opus spica- tum (lat.): tégla- és kőfalak rakásának róm. eredetű technikája, amelynél a falazóelemek soronként váltakozó irányban dőlnek. A kk.- ban is alkalmazták. [75]
HANGVETÖ: a -^szószék fölött alkalmazott -tbaldachin, szószékkorona. Előfordul templom külsején kialakított szószéknél is.
HARANGFEJEZET: harang alakban kiképzett oszlopfó, amelyet főként az indiai építészetben alkalmaztak
75. halszálkamintás falazat
HARANGKAMRA: ->■ harangtorony
HARANGLÁB: a kultikus v. jeladó funkciókat szolgáló harang állványa. Legegyszerűbb típusa a felül Y alakban szétágazó faoszlop, gyakrabban 2 kereszt- és harántkötésekkel összeerősített gerenda. A harang és mozgatószerkezete védelmére tehetnek rá védőtetőt. Sokszor tetőt építenek a 2- esetleg 4oszlopos ~ak alsó részére is, ami szoknyaszerűen védi az alapozást. A kk. folyamán Európa-szerte elterjedt a ~, de az utóbbi évszázadokban csak a falusi építészet tartotta fenn.
HARANGTORONY: harangok felfüggesztésére alkalmas ->torony. Fő része a rendszerint magasan elhelyezett harangkamra. A kér. templomokkal rendszerint sokféle elrendezési változatban egybeépült templomtorony, de lehet különálló épület is. (-►még campanile)
HARÁNTDONGA: a tér hossztengelyére merőleges tengelyű -+dongaboltozat. Gyakori megoldás pl. mellékhajók lefedésére. [76]
HÁREM (ar.): a mohamedán építészetben női lakosztályt jelent, amelyet udvar választ el a férfiak részére fenntartott épületrésztől.
HÁRMAS ABLAK: 3 nyílásból összetett v. 3 részre tagolt ablak, amelyet gyakran közös ar- chitektonikus keret, fülke foglal össze. Kk.-i épületek ~ának egykorú elnevezése szentháromságablak. (~>még trifórium)
HATHOR-FEJES OSZLOPFÖ
61
HÁRMAS TAGOZAT: a klasszikus gör. templom tömegének vízszintes beosztása (krepidó- ma—oszlopsor—lefedés) és az oszlopsort vízszintesen lezáró párkány tagozódása (archit- ráv—fríz—oromzat).
HARMONIKUS ARÁNYOK: az építészeti részletek egymáshoz, ill. az egészhez való viszonya, amely a harmónia képzetét kelti. A tényleges -> arányok megítélésében koronként eltérések figyelhetők meg. A ren. óta az -óarany metszés az egyik legáltalánosabban elfogadott harmonikus arányosság.
HÁROMKARÉJOS SZENTÉLY: kér. templomok négyzetes-* szentélyéhez v. a négyezeti térhez 3 oldalról csatlakozó, -* apszisokkal, olykor kö- rüljárós szentélyekkel körülvett, centrális szentélymegoldása. Főként kk.-i templomokban for
dul elő. Szoros kapcsolatban van a késő antik -> cella trichorával és mint annak, bizonyára ugyancsak memoriális, szent v. ereklye kultuszára vonatkozó jelentősége van. [77]
HÁROMNEGYED OSZLOP: fallal egybeépített 3A kör keresztmetszetű oszlop, amely falfelületek tagolására szolgál.
HÁROMSZÖGŰ RENDSZER, triangulatura (lat.): kk.-i szerkesztési (kitűzési) módszer, amely az épület (főként templom) alaprajzát, felépítményét, továbbá részleteit, tagozatát az egyenlő oldalú háromszög alapulvételével szerkeszti meg. A rendszer alapegysége a háromszög egy oldala.
HÁTFALAZAT: a ->bolthát és a felmenő fal k.-i zugot a váll fölött kitöltő, leterhelő szerepű falazat
HATHOR-FEJES OSZLOPFÖ: az ókori egyiptomi építészetben előforduló forma. Fejezetét 4 oldalról Hathornak, a szellem és termékenység óegyiptomi istennőjének a feje díszíti. [78]
62
HATTYÚNYAKÍV
78. Hathor-fejes oszlop
HATTYÚNYAKÍV: eltérő magasságú vállpon- tok áthidalására használt ívforma, amely egy nagyobb és egy kisebb sugarú kör eggyészer- kesztésével jön létre. Többnyire lépcsőkarokat gyámolító boltozatoknál alkalmazzák.
HÁZIKÁPOLNA: várakban, palotákban, kastélyokban, patríciusházakban a tulajdonos és háza népe használatára szolgáló kisebb kápolna. (->még erkélyszentély)
HÉJ, héjazat: az épület tetőzetének v. boltozatának lefedésére szolgáló burkolat. Készülhet cserépből, palából, zsindelyből. Az íves kupolafelületeket ólom- v. vörösréz burkolat fedi.
HÉJSZERKEZET: egyszer v. kétszer görbült felületekből kialakított térbeli tartószerkezet, amelynek vastagsága egyéb méreteihez képest igen kicsiny. Általában vasbetonból készül, de alkalmaznak fémlemezeket is.
HEKATOMPEDON (gör. ‘száz láb hosszú templom’): több ókori gör. templom elnevezése. A gör. építészek gyakran adták ezt a hosszméretet a templomnak v. a ->ce//ának. [79]
79. hekatompedon
HELLENIZMUS: 1. a gör. kultúra virágkorát követő és ennek alapján az i. e. 4. sz.-tól kezdve a Földközi-tenger partjain elterjedő és távolabbi birodalmakra is erősen ható kultúrák összefoglaló neve. Központjai a Nagy Sándor hódításai után kialakult hellenisztikus királyságok fővárosai és a gazdag kereskedő- és kikötővárosok voltak. 2. egyes kutatók ~nak nevezik a klasszicizmustól való megkülönböztetés céljából a 19. sz.-i historizmus, ill. eklektika építészetében az antik formák századvégi felújítását.
HELYREÁLLÍTÁS, restaurálás: megsérült v. későbbi korokban helytelenül átalakított épület eredeti állapotának a lehetőségekhez mérten hűséges visszaállítása
HELYSZÍNRAJZ, helyrajz: adott terület ortogonális felülnézeti rajza, rendeltetésének megfelelő mértékben kicsinyítve. Ábrázolja a terület terepadottságait (rétegvonalak), közigazgatási határait, az útvonalakat, a rajta álló létesítményeket, beépítést.
HENGERTAG: az egyéb -^építészeti tagozatoknál nagyobb átmérőjű, ‘A, ‘A v. 3A kör keresztmetszetű tagozat, amely mérete révén nem tekinthető -»pálcatagnak.
HOMLOKÍV
63
HERMAPILLÉR: alakos fejezetű ->pillér, amelynek felső részét fél emberalak v. csak fej alkotja. Eredetileg Hermész tiszteletére, útjelző és bajelhárító céllal szabadban felállított, felfelé szélesedő, négyszögű pillér, amelyet felül fej- v. mellszobor koronázott. [80]
HÉRÓON (gör. hérosz = hős szóból): félig isteni származású mitológiai hősök (héroszok) v. hősként tisztelt halandók síremléke, sírépítménye az ókori gör., ill. róm. építészetben. A ~ gyakran antik templomformát követett, v. kis szentélyt is magába foglalt, és a vallásos tisztelet céljára szolgált.
HEVEDER: a boltozat hosszanti tengelye mentén, arra merőlegesen futó, a boltozatot erősítő
ív. Elsősorban ->dongaboltozatokná\ és bordás keresztboltozatokná\ (-> bordás boltozat) alkalmazzák. [34/b]
HEVEDERES DONGABOLTOZAT: hevederívekkel, azaz bizonyos távolságban elhelyezett, az intradosból v. az extradosból kiülő bőrövekkel megerősített, ill. szakaszokra tagolt ->don- gaboltozat
HEXASTYLOS (gör. ’hatoszlopos’):. véghomlokzatán 6 oszlopos ókori gör. templom
HÉZAG: ->fuga
HÍDFŐ: a hídnak a szárazföldhöz kapcsolódó alépítménye, amelyre a hídtest támaszkodik
HÍDTORONY: kk.-i hidak hídfőjénél emelt védő- torony, amelynek feladata a híd elzárása az ellenség előtt
HIPETRÁLIS TEMPLOM, hypaithrális templom (gör. ‘szabad ég alatt álló’): ókori templom, amely -+ce//ája mennyezetének nyílásain át kapta a világítást.
HIPPODROM(OSZ) (a gör. hippos = ló szóból): az ókori gör.-ök ló- és kocsiversenypályája. Porondja nyújtott négyszög alakú volt, amelyet végein a kanyarodáshoz lekerekítettek. A ~ róm. megfelelője, a ->circus kiképzése alapján rekonstruálható.
HISTORIZMUS (lat. ‘történelem’ szóból): a 19. sz. művészetében, főleg az építészetben jelentkező és szorosan a romantika történelemszemléletéhez kapcsolódó irányzat, amelyet a történeti stílusok felújítása jellemez.- A szecesszióig, sőt azzal párhuzamosan egészen a ->modern építészet áttöréséig élt. Megjelenési formái a ->neogótikus építészet, a -tneoromán építészet, a ->neoreneszánsz építészet és a -^neobarokk építészet.
HOMLOKÍV: -tboltív v. -^boltozat szabadon álló ívének külső síkja. Faragott kőből, esetleg
64
HOMLOKZAT
téglából kirakott, többnyire félkör ívű áthidalás, amely 2, egy síkban álló támaszt köt össze.
HOMLOKZAT: az épület külső, szabadon álló, takaratlan, többnyire függőleges felülete, amelyet szerkezeti és funkcionális, ill. díszítő elemek tagolnak. A ~ok jellegük és helyzetük szerint nevezhetők fő-, oldal-, utcai, udvari, kerti stb., ill. égtáj szerint K-i stb. ~nak. [13, 60, 63]
HOMLOKZATBURKOLÁS: az épület homlokzatára erősített vékony réteg, amely változatos anyagokból, fémből, kerámiából, habarcsból stb. készülhet. Funkciója a homlokzat védelme és díszítése, (-^burkolat)
HOMLOKZATTAGOLÁS: az épületek külső, általában sík felületeinek változatossá tétele részben szerkezeti elemekkel (pl. támaszok, párkányok, nyílások stb.), részben díszítő v. díszített szerkezeti elemekkel (oszlopok, falpillérek, pílaszterek, falrészek, párkányok, nyíláskeretelések stb.).
HORONY, vá/’at: 7«, 7z v. 7< kör (v. ellipszis) metszetű, homorú építészeti formaelem, amely -^építészeti tagozatok elválasztására v. összekötésére szolgál. (-»még kannelúra)
HOSSZANTI ELRENDEZÉS: építészeti terek tengelyesen szimmetrikus elrendezése. Ellentéte a középpontos szimmetrián alapuló centrális elrendezés (-^centrális épület).
HOSSZHAJÓ, hosszház: a templomtérnek a hivők befogadására szolgáló, a bejárat és a szentély k. elhelyezkedő szakasza. Többnyire hosszanti négyszög alakú, K-Ny-i irányban húzódó tér. Helye, szélessége alapján lehet fő- v. mellékhajó. [59/f]
HOSSZMETSZET: az épület hossztengelyére v. ezzel párhuzamosan állított függőleges síkkal történő elmetszéssel szerkesztett ortogonális kép. Elmetszve ábrázolja a metszősíkra merőleges szerkezeteket (falakat, födémeket, boltozatokat) és nézetben a metszősík mögötti épületrészeket.
HOSSZTENGELY: az épület hosszanti középvonala, rendszerint -^főtengelye, szimmetriavonala
HOTEL (fr.): 1. a 17. sz.-ig a kiemelkedő fr. világi épületek neve (kórház, a nemesek városi palotája), később minden nagyobb, palotaszerű építmény, közösségi és magánépület; 2. a 15. sz. óta vendégfogadó, szálloda
HULLÁMÍVES OROMZAT: eredetileg az épület tetőzetének takarására szolgáló háromszögű motívum, amely a 18. sz. óta díszítménnyé vált. Körvonalai ívesek, hullámzóak v. többszörösen megtörtek. Különböző díszítőelemek (obeliszk, váza) egészítik ki. (-»Grassalkovich-stílus)
HULLÁMTAGOZAT: az antik párkányok felső lezáró (-tszima) v. támasztó (-tkima) eleme
HUSZÁRTORONY: a -^tetőgerincen emelkedő, fából v. kőből készült karcsú tornyocska. Gyakran a templomok ->négyezete felett emelkedik, és harangok elhelyezésére szolgál. A ~ speciális formája az -^oromfal feletti tornyocska.
HÚZÓERŐ: a szilárd testre ható külső erő, amely húzófeszültséget keltve az erő irányára merőleges sík mentén a szilárd testet elválasztani (elszakítani) törekszik. A vízszintes tartóelemek alsó mezőjében mindig ~ hatása érvényesül, noha a szerkezet nincs közvetlen húzóhatásnak kitéve.
HŰZÓFESZÜLTSÉG: húzóerő hatására a szilárd test belsejében fellépő belső erő, amely az erő irányára merőleges sík mentén törekszik a szilárd testet elszakítani.
HÚZÓSZILÁRDSÁG: az anyagnak, ill. a szerkezetnek húzó igénybevétellel szembeni ellenállóképessége. Főleg vízszintes szerkezeti elemeknél van jelentősége.
HYPOCAUSTUM (lat. ‘alul égő’): az ókori róm. lakóház fűtőberendezése. A fűtőtérből a meleg levegő fűtőcsatornákon keresztül jutott el a kő- v. téglapilléreken nyugvó padozat alá.
IMBREX
65
HYPOSTYLOS (gör.): 1. fedett oszlopcsarnok; 2. az egyiptomi templom együttesében a szentély és az udvar k.-i terem, amelynek fedelét oszlopsorok tartják.
HYPOTRACHÉLION: -^nyaktag
HYPAITHRÁLIS TEMPLOM: -■> hipetralis templom
IDEÁLIS VÁROS: építészetelméleti v. filozófiai rendszerekben kialakított, konkrétan leírt, hipotetikus v. utópisztikus városmodell, amelyet a meglevő társadalmi és építészeti viszonyok kritikájaként, a kor legfejlettebb elméleti és technikai vívmányainak felhasználásával formálnak.
IDOMTÉGLA, profiltégla: dekoratív rendeltetésű homlokzatburkoló elem. Építészeti tagozatok, részletek (bordák, párkányok, boltozatok, pillérek, kapu-, ajtó- és ablakkeretelések) kialakítására szolgáló, megfelelő keresztmetszetűre formált v. sajtolt égetett agyagtégla. Különösen kedvelt építőelem volt a g.-ban, majd a 19. sz. historizáló építészetében.
81. ikerablak
IKERABLAK: közös építészeti keretbe foglalt páros ablak. A kettős abiaknyílás íves lezárását a széleken és a közepén oszlopok v. pillérek hordozzák. Az ~ot elsősorban a r. és a historizáló építészet alkalmazta. (->még ajimez, bifó- rium) [81]
IKEROSZLOP: 2 egymás mellé helyezett oszlopból álló támasz, amelynél az oszlopok önálló v. közös ->talplemezze\, ill. -»abakusszal rendelkeznek. Általában esztétikai indokokból, főként a r. és g. építészetben alkalmazott támaszmegoldás. [82]
82. ikeroszlop
IKONOLÓGIA (a gör. ikon = kép szóból): komplex művészettörténeti módszer, amely az építészettörténetben a programok szerepére, az épület allegorikus-szimbolikus jelentésrétegeire hívja fel a figyelmet.
IKONOSZTÁZ, ikonosztázion, ikonosztázis: a gör. kel. és g. k. templomokban a szentélyt és a templom hajóját elkülönítő, rendszerint gazdagon faragott, aranyozott, több sorban ikonokkal díszített válaszfal, középen 2szárnyú kapuval és 2 oldalkapuval.
ILLUZIONISZTIKUS ARCHITEKTÚRAFESTÉ-
SZET: ->archltektúrafestészet
IMAFÜLKE: ->mihráb
IMBREX: kúpcserép az ókori építészetben
66
IMPLUVIUM
IMPLUVIUM (lat.): az ->atrium közepén, a -tcompluvium alatt kialakított esővízgyűjtó medence az ókori róm. lakóházakban
IN ANTIS, ante templom (lat.): az ókori gör. és róm. templom legegyszerűbb elrendezési formája. A -rcella 2 oldalfalának falnyelvszerűen kiugró, végükön pillértagolással kiképzett nyúlványai előcsarnokot fognak közre és többnyire a k.-ük álló oszlopokkal alkotják a főhomlokzatot. A gör. templomkerületek (szentélyek, templomok) kincsesházai is többnyire ~ elrendezésűek, akárcsak az oszlopsorral körülvett cellák. ~nak nevezik a pillérek k. 2 oszloppal lezárt templomtornácot is.
INDADÍSZ: stilizált hullámos v. csigavonalú, virágos és leveles növényi motívum. Az ókor óta az építészet kedvelt díszítőeleme.
INJEKTÁLÁS: szerves v. szervetlen anyagoknak folyós állapotban, nyomás útján a talajba, kőzetbe v. az épület szerkezetébe juttatása, hogy ott ragasztó, szilárdító, tömörítő v. konzerváló hatást fejtsenek ki.
1NKRUSZTÁCIÓ, inkrusztálás (lat. ’crusta = berakott’ szóból): színes márvány v. tégla lapocskák minta szerinti berakása, a fal és a padló díszítésének az ókor óta kedvelt eljárása
INTÉRIEUR: -^enteriőr
INTERNACIONÁLIS STÍLUS: 1. a 14—15. sz.-i udvari g. művészetnek Európa-szerte jelentkező áramlata; 2. két amerikai építész, H. R. Hitchcock (1903—) és Ph. Johnson (1906—) 1932-ben megfogalmazott elnevezése a 20. sz.-i építészet uralkodó törekvéseire. Az ~ építészetét nem a tagolás, hanem a volumen (terjedelem) határozza meg.
INTRADOS: -dvbéllet
IÓN KIMA: olyan párkánytámasztó tagozat (~>kima), amelynek metszetvonala negyedkor v. negyed ellipszis alakú. Plasztikus díszítése
lándzsahegy alakú és tojásdad minta (-^tojássor), ill. levélforma váltakozásából áll.
IÓN OSZLOPFŐ: az ókori oszlopfő kiképzésének Kisázsiában az ión gör. területeken kialakult formája (-toszloprend). Eredete talán a kisázsiai faépítkezés hagyományaiban keresendő. Részei: a négyzet alaprajzú lemeztag (-^abakusz), alatta a 2 oldalra hajló csigadísz (-tvoluta) és a ~»-tojássorra\ díszített -^párna- tag (echinus). 2 eltérő nézete van. [115/3]
IÓN OSZLOPREND: az ókori gör. -^oszlop- rendek egyike, amelynek 2 fő típusa van: a kisázsiai és az attikai. A kannelurázott oszlop a 2 fő típusnál eltérően tagolt lábazaton áll (-^attikai lábazat). A fejezet: ->ión oszlopfő, ->attlkai oszlopfő. A hármas tagolású -tarchit- rávés a -tgeiszon fogsora fogja közre az ->ión klmávai kereteit ->frízt. [115/3]
IPARI MŰEMLÉK: az ipari-gazdasági fejlődés jelentős és jellegzetes tárgyi emlékei, bizonyítékai (malmok, gyárak, kézmúvesmúhelyek, gazdasági épületek)
ISZLÁM ÉPÍTÉSZET: ókori átvételek után a 9. sz.-ra fejlesztette ki sajátos formáit. Fő elemei az oszlopos, árkádos udvar, a kupola, a boltíves csarnok (-diván) és a -^minaret. Gazdag ornamentális felületdíszítés jellemzi.
ÍVBÉLLET, intrados: a -^boltív (v. boltozat) látható belső, homorú felülete
ÍVMAGASSÁG: az ív vállvonala és záradékpontja k. mért függőleges távolság
ÍVMEZŐ: íves záródású nyílások vállvonal fölötti, a vállvonallal és az ívvel körülhatárolt része. Kapuknál és ajtóknál a kk.-ban a vállvo- nalban elhelyezkedő szemöldökgerenda fölött az ívmezót fülkeszerűen, visszaugratott síkban befalazták, és festett v. szobrászati, ornamentális v. figurális dísszel töltötték ki (-^timpanon). Ablakok ívmezejét a g.-ban kőrácsokkal tagolták.
KÁPOLNA
67
ÍVNYÍLÁS: az ív vállai k.-i vízszintes távolság
ÍVSOR, ívsorfríz: vak félkörívek sorából álló díszítőszalag. A r. építészetben gyakori -*fríz. (~>még fonódó ívsor) [83]
83. ívsor
IZOMETRIKUS ÁBRÁZOLÁS: olyan ->axono- metrikus ábrázolás, amelynél az éleket rövidülés nélkül rajzolják fel, vagyis az ebben a rendszerben ábrázolt egységkocka minden éle egyenlő hosszúnak látszik, és képének kontúrjai szabályos hatszöget alkotnak.
JAKAB-STÍLUS, Jacobean style: az a. ren. építészet egyik fázisa, I. Jakab angol király (1603—1625) korának építészeti stílusa. Főleg téglaépítészet. Gyakran közvetlen itáliai előképeket dolgozott fel. Józanabb, mértéktartóbb, kevésbé díszes, mint az -+Erzsébet-stílus.
JÉGTÖRŐ: a hidak pillérét a zajló jég ellen védő, rendszerint ácsolt szerkezetű építmény
JEZSUITA STÍLUS: a b. stílus ma már nem használt, helytelen elnevezése. A név használatát látszólag az indokolta, hogy a b. főleg a jezsuita rend építkezései nyomán terjedt el.
JUGENDSTIL: a szecesszió n. elnevezése
KÁBELHÍD: -^függőhíd
KABINET: fejedelmi dolgozószoba, később kisebb szoba, közvetlen kijárat nélküli melléktér. Zárt, intim volta folytán a kastélyokban gyakran műalkotások, gyűjtemények elhelyezésére használták.
KAGYLÓDÍSZ, rocaille: stilizált kagylószerű, olykor aszimmetrikus díszítőelem. A 18. sz.-ban kedvelt ornamens, a rokokó legjellemzőbb formája.
KALATHOSZ: a ->korinthoszi oszlopfó kelyhe, amely nevét a gör. nők lefelé szűkülő, alul henger alakú kosaráról kapta.
KÁLVÁRIA: Krisztus keresztrefeszítésének helyét jelképező magaslaton elhelyezett, változatos kialakítású együttes. 14 kisebb kápolnából v. domborművel, képpel díszített fülkeépítményből, ún. stációból, ill. a Golgota-csoportot és a szent sírt tartalmazó nagyobb kápolnából áll. Ezeket néha a Kálvária-hegyet jelképező építészeti keret foglalja egységbe, amely országok és korok szerint különböző.
KANDELÁBER (lat. ‘candela = gyertya’ szóból): gyertya v. más világítóeszköz tartására, gyakran építészeti formákkal kialakított fém- v. kőállvány. Többnyire talapzatra, oszlopszerű törzsre és fejezetre v. tálat utánzó zárórészre tagolódik.
KANNELURA, kanellura (gör. kanna = cső szóból): az oszloptörzs függőleges, homorú vá- jata. Az ókori gör. építészet újítása, amely a 20. sz.-ig tovább él. A dór oszloptörzs felületét általában 20, az iónét és a korinthosziét 24 ~ tagolja. Az utóbbiakat keskeny lemeztag választja el, míg a dór oszlopon a ~k élben metsződnek össze. [113/a]
KÁNON: építészeti tagozatok, formai elemek, továbbá az építészeti arányok teoretikusan szabályozott, szigorú alkalmazás rendje. Az építészeti stílusok érett korszakában kötött szabályok rögzítették (pl. az antik gör. templom kiképzését). Főleg az egyházi építészetben érvényesült, ahol kötött szabályok szerint kellett kialakítani az alaprajzi elrendezést, a tér arányait és a részletformákat.
KÁPOLNA, capella (lat. cappa = köpeny szóból): kisebb méretű, alárendelt, magánáhítat (pl. palota-, kastély-, vár~) v.-valamely testület
68
KÁPOLNAERKÉLY
céljára berendezett (házi~), esetleg valamilyen speciális vallásos gyakorlatot (temetkezés, halotti kultusz, ereklyetisztelet, keresztelés) szolgáló egyházi épület. Eredetileg a karoling udvarban az ereklyekincs őrzési helye volt. A kk.- ban a kisebb méretű, filiális templomok elnevezése is. Építészeti megoldása rendkívül sokféle.
KÁPOLNAERKÉLY: ->erkélyszentély
KÁPOLNAKOSZORÚ: a kk.-i építészetben a 11. sz. óta szokásos és a g. katedrálisok klasszikus típusán továbbfejlesztett szentélyelrendezés. A -tkóruskörüljáróból rendszerint sugár irányú -^apszisok, poligonális záródású v. egyenes kápolnák (sugárkápolnák) nyílnak, amelyek töretlen sorrá olvadnak össze. [84]
KÁPTALANTEREM, capitulum (a lat. ’fej’ szóból): kolostorokban, székesegyházi és társaskáptalanokban a papság v. a szerzetesek gyűlésterme, vallásos szövegek közös felolvasására, a közösség ügyeinek intézésére. Helye a -^■kolostorokban rendszerint a -^kerengő K-i szárnya. Építészeti formája a kk.-ban többnyire 2hajós csarnok v. centrális elrendezésű tér. Rendszerint különösen igényesen, gondosan építették és díszítették.
KAPU, porta: épületek v. zárt területek bejáratául szolgáló, nagyméretű, zárható, fából v. fémből készült nyílásszárnyakkal ellátott falnyílás. Alkalmas lehet lóháton v. kocsin való behajtásra is. Védelmi jellegű épületeknél (várak, erődítések, városfalak stb.) védőművekkel (-^kaputorony, -tcsapórács, ->felvonóhíd) is ellátták. Az ókori gör. építészetben a ->propü- laia az építészeti reprezentáció egyik fő helye. Ezt a szerepét az ókorban végig megtartotta (-^diadalív, -^-városkapu). Gazdag tagolású, díszes formáinak elnevezése: kapuzat, ->porta- le. (->még díszkapu, gyalogkapu, pilon)
KAPUALJ: a kaputól az udvarra vezető tágas, kocsibehajtásra alkalmas, sokszor boltozott folyosó
KAPUROSTÉLY: ->csapórács
KAPUSZOROS: kk.-i várak külső és belső kapuja k. védőfalakkal közrefogott, a belső várból lőfegyverekkel jól védhető, keskeny és lehetőleg többszörösen megtört tengelyű, viszonylag keskeny út, ->falszoros.
KAPUTORONY: a bejárat védelmére a kapu fölé emelt, a kaput magába foglaló torony v. toronypár. A ~ emeletéről kezelték a kapu különböző védelmi gépezeteinek (->csapórács, -^felvonóhíd) csörlőit. A korai kk.-i kapucsarnokok nyomán nem ritka a kaputornyok emeletén reprezentatív belső tér v. kápolna kialakítása.
KAPUVÉDÖMÜ: várak, erődök, erődített városok bejáratának védelmére szolgáló védelmi építmény, a bejárattal egybeépült v. ez elé helyezett torony, bástya, árok stb.
KAR: -dépcső
KARAVÁNSZERÁJ: a 8. sz. e.-től kezdve a karavánok nagyméretű pihenőhelye, szállóhelye Közel-K-en. Az épület közepén húzódó átjárót oszlopsor választotta el a lakó- és istállóhelyiségektől. Később boltozott csarnokkal vették körül az udvarát.
KATEDRÁLIS
69
KARÉJ: % körívekből összetett, rendszerint körbe írható geometrikus formák együttese. A motívum megnevezése mindig a ~ok számán alapul: 3~os, 4~os stb. Mint alaprajzi forma különösen a szentély elrendezését jellemzi (–háromkaréjos szentély); ornamentális formaként a 13. sz. óta a g. –kőrács alapeleme.
KARFA: lépcsőházak oldalfalán v. mellvédjén végighúzódó, kapaszkodásra szolgáló rúd
KARIATIDA, karyatida (gör.): oszlop v. pillér helyett tartóelemként alkalmazott álló nőszobor, fején kis –párnataggal. A gör. építészetben használatos. (->még koré)
KARNER: ->csontház
KARTUS, cartouche (fr.): díszkeret, címerpajzs, jelvény v. felirat keretelő motívuma
KARYATIDA: –kariatida
KARZAT: belső terek befogadóképességének növelésére emelt, magasan kialakított, rendszerint hídszerűén, közbenső alátámasztás nélkül, boltozatra v. gerendákra épített, konzolokon v. oszlopokkal, pillérekkel alátámasztott gerendá- zaton, íveken nyugvó emelvény. A templomokban általában megkülönböztetett csoportok elhelyezésére szolgál: így pl. a nők, szerzetesek elkülönítésére a bizánci, –empórium a r. és a g. építészetben. A ~okon gyakori oltárok felállítása, speciális kápolnák berendezése; egyes feltevések szerint a nyugati ~ok –kegyúri karzatként a patronus reprezentációját szolgálták. A homlokzat Ny-i részén, a kereszthajók száraiban épített, olykor a szentélyekben konzolra függesztett ~ok gyakran szolgáltak énekesek elhelyezésére (énekes~, –doxaie). A késői kk.-tól kezdve általános követelmény a zene~, orgona~ (–kórus). A ~ok alkalmazása különösen elterjedt a protestáns templomépítészetben. A világi építészetben is gyakori elem, pl. a palotaépítészetben (zene~), báltermek, bírósági, országgyűlési termek, színházak, sportcsarnokok építészetében. (->még tribuna, –galéria)
KASTÉLY: az uralkodó v. földesúr reprezentatív lakóépülete birtokainak központjában v. más kiválasztott helyen. A városi palota mellett gyakran csak nyári tartózkodásra szolgál. Védőművek nélkül, kerttel, parkkal kiegészítve épül.
KASTÉLYKÁPOLNA: a hasonló rendeltetésű –palotakápolnából és –várkápolnából a kastély urának és családjának vallásgyakorlatára kialakult magánkápolna a kastélyban, rendszerint épületszárny végén. (-+még erkélyszentély)
KASZINÓ, casino (ol. ‘házacska’): 1. kisméretű vidéki urasági lak; 2. társas összejövetelekre alkalmas terem v. teremsor
KASZKÁD, cascade (lat. cadere = esik szóból): mesterséges vízesés, a ren. óta a kertépítészet gyakran használt motívuma. A több lépcsőfokon lezúduló víztömeg a kertegyüttes egyik látványossága.
KATAKOMBA: eredetileg a római San Sebas- tiano- templom alatt levő föld alatti temető gör. eredetű elnevezése (ad catacumbas). Később a főként Rómában, de máshol is elterjedt, föld alatti folyosórendszerekből és sírkamrákból álló késői antik pogány, zsidó és kér. temetőket is így nevezték. Leggyakoribb sírformája a falba vájt, kőlappal lezárt –loculus. (->még arco- solium, co’emeterium, cubiculum)
KATEDRA (gör. kathedra = szék, trónus szóból): 1. kar-és háttámlával ellátott, rendszerint –pódiummal, olykor –baldachinnal is kiemelt püspöki trónus. Az óker. templomokban az –apszis záradékában, később a –kórusban, az –evangéliumi oldalon helyezték el; 2. előadói emelvény, átvitt értelemben: egyetemi tanszék. (_>még tribuna)
KATEDRÁLIS, székesegyház (a gör. kathedra = szék, trónus szóból): a legmagasabb jogállású kér. templom, püspöki templom. Nem jelöl határozott építészeti típust.
70
KÁVA
KÁVA: 1. ->kút aknáját a terepszint fölött körülvevő mellvéd; 2. a fal vastagságában nyílásokat körülvevő, a falsíkokra merőlegesen v. ferde szögben álló falfelületek
KAZAMATA (az ol. casa matta = sötét ház szóból): 1. a várfalak vastagságában v. a bástyák belsejében a föld alatt kiépített, ágyútűz ellen jól védett, boltozott helyiség. Használata a 15. sz. végétől, a tűzfegyverek elterjedésével vált általánossá a várépítészetben; 2. föld alatti börtön
KAZETTA (ol. ‘dobozka’): dobozszerű, mélyített mező sík v. boltozatos mennyezetek súlyának csökkentésére. A többnyire díszes kivitelű, tagolt keretelésű, négyszögű v. kerek, esetleg sokszögű mennyezetet festett v. plasztikus dísz borítja.
KAZETTÁS MENNYEZET, rekeszes mennyezet: sík v. boltozott térlefedő szerkezet, amelyen a gerendák v. boltövek közeinek kitöltésére, a födém súlyának csökkentésére vastag, tömör elemek helyett dobozszerűén mélyített mezőket, kazettákat alkalmaznak, a gyakorlati célon túl a tagolás, díszítés kedvéért is.
KEGYÚRI KARZAT: r. templomok hajójának Ny-i végén v. Ny-i tornyának emeletén kialakított -tkarzat. Előzménye a karoling kori templomok ->Westwerk\e volt. Mai elnevezése arra a feltevésre utal, hogy gyakran ez volt a kegyúr, a templomot alapító v. fenntartó család tagjainak megkülönböztetett helye. Valószínűleg liturgikus célokat is szolgált, és sok esetben külön oltára volt.
KEHELYFEJEZET: kehelyszerűen formált oszlopfő, amely főleg a g. építészetben gyakori. Figurális v. növényi ornamentika is díszítheti (-♦még bimbós fejezet). [85]
KÉJLAK: kisebb kerti építmények v. nyári tartózkodásra épített kastélyok régies elnevezése
KELETELÉS, orientálás, orientatio (a lat. oriens = kelet szóból): az óker. és kk.-i templomok
85. kehelyfejezet
hossztengelyének K—Ny-i, ill. centrális templom szentélyének K-i irányú tájolása úgy, hogy az -tapszis és az oltár K-en legyen, és feltehetően Jeruzsálem, ill. a feltámadó Krisztust jelképező napkelet felé irányuljon. A mártírok kultuszát szolgáló épületekben gyakori az ellenkező, Ny—K-i irányú tájolás (-toccidentatio) is.
KEMENÁTA (az ol. camino = kandalló szóból): fűthető szoba, főleg hálószoba a kk.-i várakban
KÉMÉNY: a fűtés folyamán keletkezett füst elvezetésére szolgáló, négyszögletes v. hengeres építmény, amelynek felső része a tető szintje fölé emelkedik. Lehet díszes kiképzésű, és elhelyezhetik csoportosan is a tetőn.
KENOTÁFIUM, kenotaphion: jelképes sírhely olyan halottak emlékére, akik ismeretlen helyen nyugszanak
KÉPSZÉK: ->fríz
KEREK ABLAK: kör alakú falnyílás, amely a négyszögű homlokzatot díszessé, változatossá formálja (-♦még kerékablak, ökörszem, rózsaablak).
KERESZTEZŐDŐ ÍVSOR
71
KERÉKABLAK: a kerek ablak késői r., korai g. formája. Oszlopokkal, árkádívekkel való sugaras tagolása küllős kerékre emlékeztet. Szobrá- szi díszítése gyakran Fortuna kerekére utal.
KEREK BÁSTYA, rondella, bástyatorony: 1/z v. % kör alaprajzú, a várfal elé ugró, később nagyobb átmérőjű -tbástya. Elővédőműként, nyaktaggal a várhoz kapcsolva, önálló építményként is gyakori (-telővár). [18/b]
KERÉKVETŐ, sarokkő: a kapu keretek lábazatánál 2oldalt v. az épület sarkánál kiugró, faragott kőelem, amely a beforduló kocsik kerekének, tengelyének ütközésétől védi a kapukeret v. az épületsarok éleit.
KERENGŐ: a -tkolostor négyszögletes belső udvarát (-tquadratura) körülvevő, rendszerint -tárkádos folyosó régi m. elnevezése. A kolostor és a templom összeköttetését, a szerzetesek elmélkedő sétáját szolgálja, s belőle nyílnak a kolostor helyiségei; 2. várakban, tornyokban az épületen, esetleg a falban körülvezető folyosó
KERESZT ALAPRAJZ: hosszhajó és kereszthajó összetételéből keletkező alaprajzi típus, a kk.-i kér. templomépítészet gyakori elrendezési formája. Elnevezései a kereszt különböző formáit követik (latinkereszt, T-alak stb.). A világi építészet is alkalmazta.
KERESZTBOLTOZAT: elvileg 2, egymást derékszögben metsző -tdongaboltozat áthatásából keletkező, 4 boltsüvegből álló, 4 sarkán pillérekre támaszkodó boltozat. A -trómai keresztboltozat egyenes záradékú, átlós ívei ellipszis formájúak, homlokívei félkörívesek. A bordás ~ot (-tbordás boltozat) plasztikusan is hangsúlyozott átlós ívek jellemzik. [86, 87, 88]
KERESZTELŐKÁPOLNA, baptisterium, battis- tero: a keresztelés szertartására szolgáló, a 12. sz.-ig önálló épület a kér. templomok együttesében, később általában a templom valamely kápolnája. Eredetileg rendszerint centrális típusú, gyakran 8szög alaprajzú tér, közepén a
lemerítéses keresztelésre szolgáló medencével (keresztelőmedence, -tpiscina), amelyet később a keresztkút váltott fel.
KERESZTEZŐDŐ ÍVSOR: -tfonódó ívsor
72
KERESZTHAJÓ
KERESZTHAJÓ, keresztház: kér. templomok szentélye előtt, a -thosszhajóra merőleges -thajó. A magas v. folyamatos ~ a bazilikák főhajójával azonos keresztmetszetű, egyenrangú, T-formájú alaprajzi elrendezésben használt, rendszerint mártírok sírjával kapcsolatban levő tér. Az alacsony ~ a templom főhájójába ívvel nyíló, a főhajónál alacsonyabb melléktér, a papság liturgikus céljaira szolgált. (->még kettős kereszthajó) [16/d]
KERESZTHÁZ: -tkereszthajó
KERESZTMETSZET: az épületszerkezet, építészeti részlet hosszirányára merőleges síkkal való metszésekor kapott kép
KERESZTOSZTÓ: többnyire egyenes záródású g. és ren. ablaknyílások tagolására szolgáló, a kereteléssel összefüggő, annak tagolását, profilját követő, függőleges és vízszintes kőgerendák
KERESZTVIRÁG: ->fiatorony, -^torony,
-tvimperga csúcsán vízszintes és függőleges síkokban kereszt alakban kibomló levelekből v. virágmotívumokból álló faragott kő, ritkábban égetett agyagból készült lezáró díszítőelem.
[60/27, 62/25]
KERET: -^nyíláskeret
KERÍTÉS: az épület környezetében elhelyezett, esetleg a kertet elzáró fa- v. fémkapuval ellátott rácsozat. Díszes, művészi megoldású is lehet.
KERTI PAVILON: a b. kertművészetben kis, dekoratív kerti építmény (-tpavilon, kéjlak). Anyaga kő v. fa. Gyakran elmúlt korok építészeti formáit követi.
KERTMÜVÉSZET: az ember közvetlen természeti környezetének művészi igényű átalakítása. A kert többnyire az épület függvénye, egyes korszakokban azonban az épületnél is fontosabb szerepet kap. Kialakításának 2 alapformája van: 1. a természet szabálytalan, kötetlen elrendezését utánzó; 2. a természet rendjét a
kert szabályos, stilizált, geometrikus formájával helyettesítő. Az első felfogást a kínai és az a. tájkert (-tangóikért), a másikat fpleg a fr. b. kert (-tfranciakert) képviseli. A felvilágosodás korától kezdve mind fontosabbá vált, hogy a kertekbe változatos, gyakran egzotikus növények kerüljenek. A magánkerteken kívül városi kertek és köztéri -> parkok létesülnek.
KETTŐS FEJEZET: egy fedólemez (abakusz) által összefogott, 2 szorosan egymás mellett lévő oszlopfő (még -tikeroszlop)
KETTŐS KÁPOLNA: 2szintes, egymás fölötti, különböző liturgikus célokat szolgáló terekkel kialakított egyházi épület. A kk.-i várkápolnákban a felső rész a várúr magánkápolnája, a vele gyakran a boltozaton alkalmazott nyílással összekapcsolt alsó kápolna a köznépé. A -> mauzóleumoknak, temetőkápolnáknak,
-> csontvázaknak is gyakori elrendezési formája.
KETTŐS KERESZTHAJÓ: nagy kk.-i templomok K-i részén alkalmazott 2 egymás utáni, rendszerint különböző kiülésű -tkereszthajó
KETTŐS KÓRUS, kettős szentély: különösen n. területeken gyakori, mindkét végén ^kórussal záródó, hosszhajós kk.-i templom. A 2 kórus különböző liturgikus célokat szolgált: a K-i a névadó szent oltárának elhelyezésére és a szerzetesi közösség v. világi káptalan szertartásai céljára, a Ny-i többnyire második tituláris szent tiszteletére, olykor sírjának elhelyezésére. A ~-elrendezés mintaképe a karoling -tWest- werk, amely rendszerint a Megváltó és az arkangyalok kultuszát szolgálja.
KETTŐS KUPOLA: rendszerint esztétikai okokból készített második, külső kupolahéj, amelynek vonala eltér a belsőétől.
KETTŐS OLLÓ: -tolló védőmú
KETTŐS RIZALIT: lépcsőzetesen, kétszeresen kiugratott -trizalit. A 17. sz.-i palotaépítészetben gyakori.
KIVITELI TERV
73
KETTŐS SZENTÉLY: -rkettós kórus
KEZDÖKŐ: a téglából v. faragott kövekből készült boltívnek a vállra helyezett legalsó eleme
KIEGÉSZÍTÉS: a -^műemléki helyreállítás egyik mozzanata, a -^műemlék valamely elpusztult, hiányzó részletének elkészítése, pótlása a túlnyomórészben meglevő eredeti részek szerkezeti v. formai egységének, v. a töredékesen fennmaradt darabok jobb megértésének érdekében. (->még műemlékvédelem)
KILENCOSZTÁSÚ TÉR: centrális téralkotási forma; olyan négyzetes alaprajzú, összetett tér, amelyet 4 támasz oszt 3×3 téregységre. A közép-bizánci építészetben kialakult változata, a keresztkupolás rendszer, az építészeti térhierarchia mesteri megoldása. Ebben a páros számú téregységek egymást keresztező, -tbazili- kális elrendezésű hosszanti tereket alkotnak, az általuk képezett középső ->négyezet\ tér fölött kiemelt kupolával. A saroktereket alacsony boltozatok v. centrális jellegüket hangsúlyozó kupolák fedhetik. Mint a térszervezés tökéletes formáját alkalmazta a ren. és az azt követő korok klasszicizáló építészete is.
KIMA, kyma, kymation (gör. ‘hullám’): az ókori gör. -> párkányon tartótagozat, általában a ->függólemez kiugró párkány alatti eleme. Profilja és díszítése alapján ->dór kima, ->ión kima és -deszboszi ~ különböztethető meg. [89, 90]
- kima
- leszboszl kima
KINCSESHÁZ, kincstár, kincseskamra: 1. kisebb épület az antik szent területek, szentélynegyedek (temenosz) körzetében a fogadalmi ajándékok tárolására; 2. később értékes világi v. egyházi tárgyak tárolására szolgáló helyiség
KIOSZK (török ’kiösk’ szóból): kerek, 4-, esetleg sokszög alaprajzú építmény, rendszerint kertegyüttes, park része. Sátorszerűen kialakított tetőzetét oszlopok v. pillérek tartják. Oldalt részben nyitott, részben a támaszok k. dekoratív rács zárja le. K-i előzmények után, az iszlám közvetítésével jutott el Európába. Újabban a kereskedelem, a vendéglátóipar, a szórakozás céljait szolgáló építmény.
KIRÁLYGALÉRIA: g. katedrálisok főhomlokzatának magasabb szintjén ívekben v. baldachi- nok alatt elhelyezett királyszobrok sora. A 13. sz.-tól kezdve alkalmazták. A fr. királyok ideális ábrázolásciklusai nyomán Spanyolországban és Angliában is elterjedt.
KITŰZÉS: 1. a tervezett építkezés helyén a telek határvonalainak, a gyalogjáró szintmagasságának stb. meghatározása; 2. a tervezett épület tengelyének, körvonalainak, falsíkjainak kijelölése az építkezés megkezdésekor az alapozási, pince v. földszinti alaprajz szerint, amikor a lényeges pontokat és szinteket földbe vert cölöpökkel v. zsinórállványon rögzítik.
KIVÁLTÁS, kiváltó: 1. támaszközök, nyílások feletti terheket viselő és ezeket az alátámasztó szerkezetekre közvetítő, általában vízszintes tartószerkezet, gerenda, esetleg boltív; 2. valamely terhet hordó épületrész, általában alátámasztó szerkezet — esetleg annak megszűnése, eltávolítása miatt — másik, rendszerint vízszintes tartószerkezettel való helyettesítése. (-*teherhárító ív)
KIVITELI TERV: ->íervek és terviratok összessége, amelyek alapján a kivitelezés minden műveletének megoldási módja, helye, időtartama, költsége egyértelműen megállapítható.
74
KLASSZICISTA ÉPÍTÉSZET
KLASSZICISTA ÉPÍTÉSZET: 1750 körül megjelenő, de teljesen csak a 19. sz.-ban kifejlődött művészeti stílus, amely a klasszikus ókor építészetének formáihoz tért vissza. Jellemzői: a világos szerkezet, a nemes arányok, a finom ritmus. Egyszerű, zárt mértani formákat alkalmaz. A mozgalmasság, a térkapcsolás b. eszményei helyett az izoláltságot juttatja érvényre. A homlokzatok jellegzetes eleme az oszlopos porti- cus, amelyhez magas lépcsősor vezet. A tagolás egyenletes, a díszítés tartózkodó. Az egyes szintek hangsúlya azonos. Az épületeket általában -> nyeregtető fedi, kupola csak kör alakú terek felett emelkedik.
KLASSZIKUS: 1. a tökéletes, a példaképszerú megjelölése az ókortól napjainkig. Főleg olyan művészeti korszakokra, elsősorban a gör. és róm. művészetre alkalmazzák, amelyek a jelen számára is mintául, tanulságul szolgálnak; 2. maradandó értékű alkotás
KLINKERTÉGLA: homlokzat és padló burkolásához használatos, zsugorodásig égetett, tömött szövetű, nagy szilárdságú, kopásálló és az időjárás viszontagságait jól tűrő, máz nélküli, általában sötét vörösesbarna színű tégla
KOCKAFEJEZET, gömbszelvényes oszlopfő: rajnai r. geometrikus oszlopfőtípus. 4oldalt füg
gőleges síkokkal lemetszett, lefelé fordított félgömbből származtatható. (-►még redős oszloptól [91]
KOCSIBEHAJTÓ: -^kapualj, amelyen át fogattal is bejárhatnak.
KOCSIFELHAJTÓ: a terepszintnél magasabban fekvő épületbejárat előtt kialakított emelvény, 2oldalt lejtős feljáratokkal
KOKOSNYIK: a tetőzet félkör- v. szamárhátíves díszítő oromzatai a 16—17. sz.-i középoroszországi építészetben. Az elnevezés a párta orosz nevéből származik. [92]
KOLONIÁL STÍLUS: eredetileg az a. gyarmatoknak az a. ki. hatása alatt álló építészeti stílusa. Tágabb értelemben az egykori gyarmatoknak az anyaország művészi befolyását mutató építészete.
KOLONNÁD, colonnade (fr. colonne = oszlop szóból): 2oldalt oszlopsorokkal közrefogott, gerendázaton nyugvó síkfödémmel fedett oszlopos folyosó v. oszlopcsarnok. Gyakran a monumentális külső terek ünnepélyes keretező motívuma. A párhuzamos oszlopsorok páros oszlopokból is állhatnak, ill. az egyik oszlopsort helyettesíthetik pillérek. A ~ot a -^hellenizmus
KONAK
75
idején gyakran alkalmazták, majd a b. és a ki. építészet elevenítette fel.
KOLOSTOR, klastrom (lat. claustrum): szerzetesrendi előírások szerinti együttélésre épült, a világiak elől többnyire elzárt épületegyüttes. Formája az európai kk.-i építészetben főleg a bencés rend regulájának hatása alatt alakult ki (-^apátság). Ez a~típus rendszerint a~temp- lom D-i oldalához épült 4szögű udvart (-tquadratúra) körülzáró szárnyakból álló épület volt. Az udvar felől ->kerengővel szegélyezett szárnyak közül a templomszentélyhez kapcsolódó K-i szárny földszintjén ->sekrestye, -+káptalanterem, ->parlatórium, emeletén -^dormitórium található. A templommal szemben fekvő D-i szárnyon van a fűtőhelyiség (ca- lefactórium), a konyha és a ->refektórium, míg a Ny-i szárnyon nyílik a bejárat, itt vannak az élelemtároló helyiségek is. Ez az elrendezés az eltérő rendi előírásoknak (->certosa) és gyak-
93. kolostorboltozat
ran a helyi adottságoknak megfelelően is változhat, s a kk. utáni ~okra nem feltétlenül jellemző. A ~-ok együttesét rendszerint még további épületek (apátház, vendégház, kórház, iskola, gazdasági épületek) is kiegészítik, (-►még monostor)
KOLOSTORBOLTOZAT: négyzetes v. szabályos sokszögű terek fölött -> vaknegyedekből alkotott, a vállvonal mentén folyamatos alátámasztást igénylő boltozat [93]
KOMPOZÍCIÓ (lat compositio = elrendezés, összeállítás): az épület részeinek (a kisebb és nagyobb tér- és tömegelemeknek, valamint a homlokzaton a nyílásoknak, tagolóelemeknek és díszítéseknek) tudatos elrendezése oly módon, hogy ezáltal belső rend szabályozta organikus egység jöjjön létre.
KOMPOZIT OSZLOPFÖ, sarokoszlopfő: az ->ión oszlopfő és a -tkorinthoszi oszlopfő ösz- szetéteiéből keletkezett oszlopfő. Az akantusz- levelekkel díszített kelyhet ión echinus (->pár- natag) és -tvoluták koronázzák. Az ókori róm. építészet és a ren. is kedvelte. [94]
KONAK (török ‘palota’): a török építészetben eredetileg vendégfogadót, majd nagyobb épületet, palotát jelentett. Átvitt értelemben kormányzói épületekre és székhelyekre is használatos.
76
KONSTRUKCIÓ
KONSTRUKCIÓ: struktúra
KONSTRUKTIVIZMUS: az 1910-es években kialakult irányzat, amely a szerkezetet és az egyes épületrészek logikai-formai rendjét hangsúlyozza. Elvei fontos szerepet játszottak a -tBauhaus gyakorlatában is.
KONTYOLT TETŐ, kontytető: -^nyeregtető, amelynek végeit oromfalak helyett ferde tetősíkok zárják le. Az oromzatos nyeregtető és a ~ k. sok átmeneti formát ismerünk. Csonkakonty- tetőknél az oromfalnak csak egy részét helyettesíti konty. Az alsó csonka ~ nél az oromfal alját pótolja ferde tetősík, a felső csonka ~ nél az oromzat csúcsát.
KONZERVÁLÁS (a lat. conservare = megőriz szóból): épületek, építmények, műtárgyak lehetőleg eredeti állapotának megőrzésére, megtartására irányuló eljárás. Elsődlegesen a ->műemlékvédelem és a műtárgyvédelem módszere. Gyakran felcserélik a műemlék- és műtárgyvédelem más szakkifejezéseivel. (-►még helyreállítás, műemléki helyreállítás’)
KONZOL: részben a falba illesztett, abból merőlegesen kiemelkedő tartóelem kőből, fából, vasból v. vasbetonból. Általában a felette levő elemek, tagozatok alátámasztására szolgál, de lehet díszítőelem is, pl. az oszloprendek főpárkányában. (->még állókonzol, gyámkő)
KOPOGTATÓ: kapuszárnyakon alkalmazott gyűrű, kengyel v. kalapács formájú, fémből készült zajkeltő eszköz. Főként a kk.-ban és a ren.-ban használatos.
KORÉ (gör. ‘hajadon’): álló leányszobor, hosz- szú ruhában. Az archaikus gör. szobrászat kedvelt tárgya. (-^-kariatida)
KORINTHOSZI OSZLOPFÖ: az ókori gör. építészetben megjelenő, de főleg a róm. császárkorban kedvelt oszlopfő. Kelyhén (->kalathosz) 2 sorban helyezkednek el az -►akantuszleve- lek, az ívnégyszög alakú fedőlemez (^abakusz) sarkait indák fogják össze. [115/4]
KORINTHOSZI OSZLOPREND: az antik gör. építészetben a korinthoszi oszlopfőbő) és az -+ión oszloprend elemeiből kialakított rendszer, amely a róm. császárkorban élte virágkorát. [115/4]
KORLÁTBÁB, baluszter: alacsony, középen erőteljesen kiszélesedő, gazdag profilú kő- v. faoszlopocska. Fedő- és talplemez k. szabályos távolságokban ismétlődő építészeti elem, a bábos korlát része, amely lépcsők, erkélyek, teraszok mellvédjét, korlátját tartja, díszíti.
KORONASÁNC: 2ágú koronára emlékeztető alaprajzú, pajzsgátakból álló ->sánc
KORONÁZÓPÁRKÁNY, főpárkány, ereszpárkány, koszorűpárkány: építmények falsíkjának felső, díszes, lezáró párkánya, amely az épületet felül koszorúként övezi, a falsíkokat elhatárolja a tetőzettől és az arról lefolyó vizet távol tartja. Az épületen előforduló párkányok k. a leggazdagabban kiképzett, és legjobban a falsík elé ugró vízszintes tagozat. 3 részből álló, klasszikus formája (gerendatag: -+architráv; képszék: -+fríz; koronázó rész: ->geiszon) az antik oszloprendeken alakult ki, majd a ren. művészetben kapott újra nagy jelentőséget.
[13/6]
KÓRUS (a gör. khorosz = kar szóból): 1. ének- v. tánckar és annak helye valamely épületben (pl. színházban); 2. a kér. templomban általában a liturgikus cselekmények céljára elkülönített részek összessége (a -^szentély és a tulajdonképpeni ~); 3. -^karzat.
KÓRUSKÖRÜLJÁRÓ, szentélykörüljáró, de- ambulatórium: a kk.-i templomépítészetben a 12. sz. e. óta alkalmazott megoldás, a mellékhajó folytatása a szentélyzáradék és a kórus körül. A típus a körüljárós -^kriptákra vezethető vissza, kialakítása az ereklyekultusszal van összefüggésben. A késő g. -»csarnoktemp- /omokban a középtérrel azonos magasságú boltozás fedi. [59/b]
KÓRUSPAD: -tstallum
KÖRSZELETÍV
77
KÓRUSREKESZTÖ: a korai kér. korszaktól kezdve a papság helyének és a -> kórusnak (schola cantorum) a laikusok helyétől való elkülönítésére szolgáló rácsozat, mellvéd (->can- cellum) a templomokban. Az oltár előtti részét gyakran oszlopokra fektetett gerenda (temp- lon) alkotja, amely képek elhelyezésére is alkalmas (~>ikonosztáz). Az oldalsó ~ket a kk.-i társaskáptalani és kolostortemplomokban, székesegyházakban rendszerint a ->stallumok hátfala alkotja. A hajó felőli oldalon gyakran emelkednek ->szószékek (~>ambo), -roltár- építmények. A ~hajó felőli részének g. megoldása a ->Lettner, amelyben oltárépítmény, kapuzat, szószék és énekeskarzat monumentális formában olvad össze. A 16. sz.-tól kezdve a kórusba való belátást elzáró ~ket rendszerint rácsok váltják fel.
KOSÁRFEJEZET, kosáríves fejezet: a késő róm. építészetben megjelenő, de teljesen csak a bizánci építészetben kifejlődött ->fe/’ezetfor- ma. Alakja szögletes kosárra emlékeztet, felületét gyakran fonott növényi ornamentika, sarkait állatalakok díszítik.
KOSÁRÍV: 3 v. több, különböző középpontú és sugarú körívdarabból szerkesztett ív. A félkörnél mindig laposabb. Főleg a b. építészetben kedvelt boltívforma.
KOSZORÚGERENDA: az épület határoló falainak koronáját keretelő szerkezeti elem, amely összefogja a falakat, és védi az oldalirányú kimozdulásoktól. Eredetileg fagerendákból készült, később ún. kőtővasakkal, majd vasbetonkoszorúd helyettesítették. A ~k végeit v. a homlokzaton szabadon látható felületeit a falusi építészetben olykor faragással, véséssel, esetleg festéssel díszítik.
KOSZORÚPÁRKÁNY: -* koronázópárkány
KÖBÁB: -> bábos korlát
KŐFARAGÓJEGYEK: a kk.-i kőfaragók által — munkájuk elszámolása céljából — a faragott kőelemeken alkalmazott, bevésett betű-,
szám- v. geometrikus formákból levezethető jelek. Az egyes kőfaragólegényeknek és -mestereknek egyéni jeleik voltak (->mesterjegyek), de nem igazolható az a feltételezés, hogy titkos jelként, -*építőpáholyokhoz való tartozásukat is kifejezik. Illesztési felületeken alkalmazott változataik az egymáshoz csatlakozó elemeket jelző illesztési v. elhelyező jegyek.
KÖNYÖKLŐ: karzat-, folyosó-, erkély- és ablakmellvédek (-tablakkönyöklő) tetejének pár- kányszerú kiképzése, amelyre könyökölni is lehet.
KÖNYÖKLÖPÁRKÁNY: az ablak alsó záródásának magasságában végigfutó, rendszerint szerényen kiképzett vízszintes tagolóelem
KÖPENYFAL: -> fal köpeny
KÖRÁCS, mérmű: a g. építészeti ornamentika körzővel szerkesztett, áttört geometrikus díszítménye. A 13. sz.-tól csúcsíves ablakok ívmezőjében és körablakok osztásában, tagolásában tűnt fel az ablak keretelésének és függőleges osztásidomainak megfelelő profilozású íves vonalvezetésű pálcákkal, amelyeknek közeit beüvegezték. Korai formájának alapelemei különböző sugarú körök, majd homorú és domború ív 3- és 4szögek, 3- és 4karéjos idomok, eleinte piramidális, majd sugaras elrendezésben. A 14. sz.-tól kezdve gyakoriak összetett, nyitott és kettős görbületű ívekből képzett formái, legjellemzőbb a halhólyag (-thalhólyagmotívum). Az utóbbi vak~ként kiterjedt felületdíszítő szerephez jutott. [60/11; 61/7; 62/8]
KÖRÉPÍTMÉNY, körépúlet: kör alaprajzú építmény, a -^centrális épület alapvető formája. A neolitikum óta megfigyelhető, hogy a monumentális építészeten kívül is gyakran alkalmazzák; ennek oka a falazástechnika könnyű kivitelezhetősége. (->még gloriette, kerek bástya, mo- nopterosz, rotunda, tholosz)
KÖRSZELETÍV: szeg mentív
78
KÖRTETAGOZAT
KÖRTETAGOZAT: domború és homorú felületekkel határolt, lemeztaggal záródó, körtére emlékeztető keresztmetszetű -»pálcatag, g. boltozati bordák, pillérkötegek, keretelések gyakori tagozata.
KÖSÁTOR: -tbaldachin
KÖSISAK: kőből — általában faragott kőelemekből — épült -»toronysisak
KÖTEGPILLÉR: -»pillérköteg
KÖTÉLFONATDÍSZ: sodrott kötélhez hasonló díszítésű pálcatag. A r. építészetben gyakori frízdíszítmény.
KÖTÉNY: -> ablakkötény
KÖTŐANYAG: általában kőzetekből égetéssel, részben őrléssel nyert, vízzel keverve vegyi (kötési) és fizikai (száradási) folyamatok hatására folyékony v. pépszerű halmazállapotból szilárd halmazállapotúvá alakuló és szilárdságát az idők folyamán általában fokozó anyag. A hozzákevert aprószemcsés töltőanyagokkal a szilárd anyagokat (adalékanyagokat) is összeragasztja, összecementálja. Az építészetben a téglák, kövek v. más építőanyagok összeta- pasztására szolgál (mészhabarcs, cement, gipsz, agyag stb.), v. adalékanyagokkal keverve épületszerkezetek készítésére alkalmas.
KÖTÖGÁT, cortlna: a vár 2 bástyája k.-i védőfalszakasz. Gyakran kisbástyákkal szakítják meg.
KÖTÖGERENDA: a faszerkezetű ‘fedélszékek alátámasztó és összefogó, összekötő eleme, vízszintes teherhordó gerenda
KÖTÖKÖ: hossztengelyével a falsíkra merőleges kő v. tégla
KÖTÖTT BOLTOZÁSI RENDSZER: a 12. sz.-i r. keresztboltozatos bazilikális templomok elterjedt alaprajzi rendszere, amelynél a -tfőhajó 1-1 négyzetes boltszakaszának a -»mellékha
jók 2-2, ugyancsak négyzetes boltszakasza felel meg. A mellékhajók és a főhajó szélességi méretaránya ennek megfelelően 1:2. Kialakulását a borda nélküli és a korai bordás r. ->ke- resztboltozatok formai és technikai kötöttségeire vezetik vissza. [95]
KÖZÉPFOLYOSÓ: épületek, ill. épületszárnyak, épületrészletek belsejében 2 helyiségsor k. húzódó, többnyire másodlagos v. mesterséges megvilágítású -> folyosó, amelyből 2oldalt nyílnak a helyiségek.
KÖZÉPHAJÓ: -*főhajó
KÖZÉPRIZALIT: az épület homlokzatának közepén elhelyezkedő, kiugró -*rizalit
KÖZÉPÜLET: a közintézmények (igazgatási, egészségügyi, művelődési, szociális), ill. közellátási (kereskedelmi, vendéglátási, ipari) v. szolgáltató (közlekedési, híradási) intézmények elhelyezésére szolgáló épületek, amelyek általában egyedi megjelenésúek, s így a városképet jelentős mértékben formálják.
KÖZPONTOS ÉPÜLET: -> centrális épület
KUPOLASÜVEG-BOLTOZAT
79
KREML: -tgyetyinec
KREPIDÓMA (gör. ‘alap, láb’): az ókori gör. templom többnyire 3lépcsós alépítménye. Felső síkjára (->stylobatés) általában a rövid oldalakon közbeiktatott kisebb fokokon keresztül lehetett feljutni. [63/1]
KRIPTA (gör. ‘rejtett’): 1. föld alatti, rendszerint boltozott tér, temetkezőhely; 2. a kk.-i építészetben a -tconfessióbó\ kifejlődő, részben föld alatti tér, amely az ereklyekultuszt szolgálja. Formái: a confessiót körülvevő gyűrűs a templom szentélyén kívül épített külső ill. a szentély alatt egységes teret alkotó csarnok~ (^■altemplom); 3. az újkorban épületben v. temetőben levő, boltozott sírhely
KRISTÁLYMETSZÉS: >gyemántkváder
KROMLECH, cromlech: a nagyméretű kövekből emelt újkókori és kora bronzkori építmények egyik típusának breton eredetű elnevezése. A bretagne-i ~ek félkör alakban elhelyezett kövekből kialakított szentélyek voltak. Kör alakú megalit építmények elsősorban D-Angliából ismertek. (-+még menhir)
KRONOLÓGIA (gör. ’kronosz’ = idő’ szóból): az építészettörténetben végbement események időrendje. Éppúgy jelenti egy épület felépítésének időrendiségét, mint egy építészettörténeti korszak tényei k.-i időrendet, valamint maguknak a korszakoknak az időbeli rendjét.
KRONOSZTICHON, kronogramma: az épület rendszerint szembetűnő helyén (kapu fölött, oromzatban stb.) elhelyezett, többnyire lat. nyelvű felirat, amelyben a méretükkel, színezésükkel kiemelten feltüntetett betűk róm. számokként összeolvasva az építés (átalakítás, újjáépítés stb.) évszámát adják.
KULISSZAHOMLOKZAT: az épület tömeg- és téregyüttesétől függetlenül kialakított homlokzat
KÚPCSERÉP: -t gerinccserép
KUPOLA: főleg kör alakú terek lefedésére használt félgömbboltozat. Vállvonalánál folyamatos alátámasztást igényel. Gyakorlati és esztétikai meggondolásokból sokszor eltér az ideális, félgömb formától: gyakori a csúcsíves, elliptikus vonalvezetés is. A laternás (-rlanter- na), tamburos (-^kupoladob), ->kettős kupola a ren. dómok leghangsúlyosabb eleme. Ab. ~ mennyezetfreskójával, ->ope/onos belső héjával a földi és égi szféra egységének illúzióját kelti. A modern építészetben is használatos térlefedési forma. [13/14, 96]
KUPOLADOB, tambur: henger alakú felépítmény a kupola alatt. Feladata: a kupolatér megvilágítása, ill. a kupola kiemelése.
KUPOLASÍR: föld alatti monumentális fejedelmi sír a mükénéi építészetben. Lefedése valójában ->álboltozatos. Kör alakú tere a héroszkultusz céljaira szolgált, a tényleges sírkamra egy négyszögű melléktér volt.
KUPOLASÜVEG-BOLTOZAT: -> csehsüveg-
boltozat
80
KÚPTETÖ
KÚPTETÖ: kerek alaprajzú építmény csúcsban záródó, kúp alakú tetőzete
KURGÁN, halomsír: Ázsia nagy területein a bronzkortól elterjedt temetkezési mód. Mérete a kis sírtól a több kamrás sírépítményes, monumentális emlékig terjedhet. Dombbal v. földvárral koronázott sírhelyként Magyarországon is elterjedt (kunhalom).
KÚRIA: 1. udvarház, vidéki, nemesi lakóépület magyarországi elnevezése. A 16—17. sz.-ban általában kerítés v. palánk védte, később a védelmi jelleg megszűnt. Jellegzetes 19. sz.-i típusa a tornácos homlokzatú ki. 2. így nevezték korábban (1949. nov. 1.-ig) a legfelső magyar bíróságot (->még curia).
KÚSZÓLEVÉL: rézsútos helyzetű g. saroktagozatokon (fiatorony, oromzat) alkalmazott, szárból kinövő levelet utánzó, ismétlődő díszítmény [97]
KÚT: természetes forrásnak, az altalajba mélyített ~ aknának, ciszternának, vízvezeték kifolyójának építészeti kiképzése (~>még díszkút, falikút, szökőkút)
KÚTALAPOZÁS: -talap
KUTATÓÁROK: régészeti ásatásoknál alkalmazott ->árok annak előzetes megállapítására, hol található a keresett objektum, mekkora a kiterjedése stb.
KÚTHÁZ: a ->kút tisztaságának megőrzésére szolgáló építmény, tetőzet. Gyakran díszes kialakítású. [98]
98. kútház
KÜKLOPIKUS FAL, kyklopikus fal, küklopszfal, ciklopszfal: óriási, alig faragott, szabálytalan alakú kövekből, kötőanyag nélkül rakott fal, amelynek hézagait kisebb kövekkel, földdel töltötték ki. Vastagsága a 6—8 m-t is elérhette. Építését a gör. hagyomány a mitikus óriásoknak, a Küklopszoknak tulajdonította. A bronzkorban elsősorban Kisázsiában és az Égéi-
LAJOS-STÍLUSOK
81
99. küklopikus fal
tenger térségében terjedt el ez a falazásmód, de az i. e. 1. évezred e. a gór. építészet is használta. [94]
KÜLSÖTORNYOS VÁR: olyan vártípus, amelynél a falakat erősítő tornyok teste a falakon kívül áll. A kiszögellő tornyokból a várfalat ostromló ellenséget oldalról is lehetett támadni. A ~ alaprajzi, elrendezése lehet szabályos v. szabálytalan.
KÜRTŐ: tűzhelyek füstelvezetését szolgáló, kőből, téglából, cserépelemekből v. a paraszti építkezésnél falécvázas, vesszőfonatú sövényből készített, tapasztott, esetleg deszkaszálakból összeszögezett, többnyire felfelé szűkülő, csőszerű, általában függőleges füstcsatorna. A közép- és újkorban kiterjedten használták, az utóbbi sz.-ban jobbára csak a népi építészetben alkalmazzák.
KVÁDER: szabályos alakúra faragott falazókő. Nevét négyszöghasáb formájáról kapta. A ~ekkel rakott v. burkolt felületű falazat a ~fal. (-►még rusztika)
KYKLOPIKUS FAL: -^küklopikus fal
KYMA, kymation: ->kima
LÁBASHÁZ: pilléreken v. oszlopokon (lábakon) nyugvó, boltozott földszinti árkádokkal
megnyitott homlokzatú épület. A kereskedőház jellegzetes típusa.
LÁBAZAT: 1. az épület homlokfalainak terepszint fölötti, nedvességnek, rongálódásnak erősen kitett alsó szakasza. Többnyire fokozottan ellenálló anyagból, a felmenő falsíkból kiugratva, felül ~i párkánnyal lezárva készül: 2. -^bázis, ->piedesztál [13/3]
LÁBAZATI PÁRKÁNY: a lábazatot felülről lezáró, csekély kiülésű -> párkány. [62/2]
LABIRINTUS (a gör. labrys = kettős fejsze
szóból): 1. prehellén épületek áttekinthetetlen
hatású terem- és folyosórendszere. A gör. mí-
tosz szerint a Minótaurosz lakóhelyéül szolgáló
Labürinthoszt Daidalosz építette a Kréta szigeti
Knósszoszban; 2. kk.-i templomok padlózatát
díszítő, útvesztőnek látszó mértani alakzat, az
ún. jeruzsálemi út, amelyen a vezeklők térden
csúszva és imádkozva haladtak végig; 3. b. kert
része (labirintkert)
[100]
100. labirintus
LAJOS-STÍLUSOK: a 17. és 18. sz.-ban a fr. uralkodókról (Louis XIII, XIV, XV, XVI) elnevezett, főként az építészetben és az iparművészetben alkalmazott stílusmegjelölés. A XIII. Lajos-stílus (a Louis treize, 1610—1643) flamand hatásra alakult ki; a XIV. Lajos-stílus (Louis quatorze, 1643—1715) a fr. b. művészet virágkora; az ezt követő Órléans-i Fülöp régens uralkodása (1715—1723) alatti, ún. ->régence-stílus után a XV. Lajos-stílus (Louis quinze, 1723—1774) a rokokó ízlés elterjedésének kora; a XVI. Lajos-
82
LAKOSZTÁLY
stílus (Louis seize, 1774—1792) a korai ki. időszaka.
LAKOSZTÁLY: több szobát és a mellékhelyiségeket magába foglaló lakrész
LAKÓTORONY: a kk.-i várak vastag falú, több emeletes, a várúr lakóhelyéül szolgáló, toronyszerű épületrésze. Általában a vár legerősebb, legtovább védhető része.
LAMBÉRIA: belső terek, helyiségek falának alsó szakaszát védő és díszítő, rendszerint fából készült, általában vállmagasságig érő burkolat. A 18. sz.-ban a ~ az ablakkönyöklő magasságáig érő lábazati burkolat (parapet), az innen a mennyezetpárkányig terjedő ->pannókkal tagolt, díszes faborítást bo/ser/e-nek nevezik.
LAMELLA: vékony és sávszerűén keskeny lemez fémből, üvegből, fából v. műanyagból, a 2 rövidebb végén rögzítetten v. mozgathatóan befogva. Szolgálhat pl. a légáram szabályozására szellőzőnyíláson, árnyékvetésre stb.
LÁNCHÍD: -y függőhíd
LÁNDZSAABLAK: keskeny, meredek csúcsívben (lándzsaív) végződő g. ablakforma. Önállóan és kőrácsos ablakok alkotórészeként egyaránt előfordul.
LÁNDZSAÍV, lancetta (lat.): a -»csúcsív keskeny, hegyes változata, amelynek köríveit a vállvonal meghosszabbításain, a boltvállakon kívül fekvő középpontokból szerkesztik.
LÁNGNYELV: a késői g. ornamentika, különösen a ->kőrácsok jellegzetes, kettős görbületú ívekkel határolt motívumának a hasonlóság alapján alkotott elnevezése (innen a fr. ->flam- boyant g. neve)
LANTERNA, laterna (lat. ‘lámpás’): sokszög v. kör alaprajzú, ablakokkal megnyitott tornyocska, amelyet a -> kupola záradékán kialakított nyílásra (~>opeion) állítanak, hogy fényt bocsásson a kupola terébe. [13/17, 101]
LAPICIDA (lat. ‘kőfaragó’): a szó eredeti jelentése mellett a magyarországi szövegekben kővágót is jelenthet.
LAPIDÁRIUM (lat. lapis = kő szóból): kőtár, régi építészeti és szobrászati kőfaragványok múzeumának főként Magyarországon szokásos elnevezése
LAPOLÁS: -> ácsszerkezet
LATINKERESZT ALAPRAJZ: a kereszt alaprajznak. az a válfaja, ahol a kereszt függőleges szára hosszabb a vízszintesnél azáltal, hogy a szentély és a kereszthajó közé hosszanti épületrész (—> kórus, -rszentélynégyszög) iktató- dik.
LÁTSZATARCHITEKTÚRA: architektúrafes
tészet
LÁTSZATI TÉR: a tér illúziója, amelyet a művész síkábrázolásokon teremt meg a perspektíva-szerkesztés segítségével. Különösen gyakori a ren., majd a b. mennyezetfreskó
LÉPCSŐ
83
kon, folytatja, kibővíti a reális építészeti teret (-►még architektúrafestészet).
LEBEGŐKÓRUS: -> erkély szentély
LECKEOLDAL: kér. templomokban az oltár keresztjétől számított bal oldal, ahol a lectiót („leckét”) olvassák. Megfelel a templomba belépőjobbjának, keletelt templomokban f-*ke/e- telés) a D-i oldal. (Az É-i oldal az -•■evangéliumi oldal.)
LÉCTAG: lemeztag
LÉGUDVAR, Lichthof (n.): az épület homlokzati falaival nem határosjobbára mellékhelyiségek megvilágítására és szellőztetésére szolgáló kis alapterületű belső udvar. Különösen a 19. sz.-i bérházépítésnél alkalmazták.
LEGYEZÖABLAK: a késő r. építészetben alkalmazott ablakforma. Felső lezárása legyezősze- rűen, sugarasan szétterülő, többkaréjos formát mutat.
LEGYEZÖBOLTOZAT, tölcsérboltozat: az a. késői g. jellegzetes, dekoratív boltozattípusa. Szerkezetét tekintve -^bordás boltozat, lényegében ->csillagboltozat, amelyet a támaszokról sugarasan szétágazó, azonos profilú bordák tagolnak. Közeiket szétnyitott legyezőre emlékeztető vakkőrácsok töltik ki. [102]
LEGYEZŐÍV: nagyobb ív mentén legyezősze- rűen sorakozó kisebb karéjokból álló ívforma. Valószínűleg az ar. építészetből terjedt el; alkalmazták a késő r., valamint a késő g. építészet egyes helyi változataiban.
LEJTŐ: a vízszintessel szöget bezáró közlekedő felület szintkülönbségek leküzdésére. Rendszerint 4—10%-os lejtésű. (_>szamárlépcső)
LEMEZPÁRKÁNY, szalagpárkány: kis kiülésű, magas lemezből álló -•övpárkány
LEMEZTAG, léctag: derékszögű négyszög keresztmetszetű, szalagszerű építészeti tagozat
LÉPCSŐ: épületekben v. a terepen szintkülönbségek áthidalására szolgáló, 20—45°-os hajlásszögű, az emberi lépésnek megfelelő méretű fokokkal fogazott lejtő. Az egymást megszakítás nélkül követő fokok sorozata a lépcsőkar, amely lehet egyenes, tört v. íves. Az egyenes egykarú ~ középvonala egyetlen egyenes, a két- vagy több karú ~ középvonala egyenesekből álló törtvonal. Az íves karú ~k közé tartozik a ^csigalépcső, amelynek középvonala kört alkot. A ~fokok sorát megszakító hosz- szabb vízszintes felület a lépcsőpihenő. A lépcsőház az épületen belüli, függőleges közlekedés céljára szolgáló épületrész, amely ~ karokból és ~ pihenőkből áll. A lépcsőakna a ~ karok elhelyezésére szolgáló, több szintmagas- ságnyi, körülhatárolt tér. Lépcsősor a fokok sorozata, rendszerint nem épületen belül, (-►még díszlépcső, főlépcső)
84
LÉPCSÖHÁZ
LÉPCSŐHÁZ: -* lépcső
LÉPCSŐKAR: -tlépcsó
LÉPCSŐPIHENŐ: -^lépcső
LÉPCSŐS BÉLLET: a r. építészetben a 11. sz. vége óta nyílások (főként kapuzatok és ablakok) keretezésére használatos tagolási forma. Alapformája a falsíkra merőlegesen visszaugró és ismétlődő, mind a nyílás szárain, mind a boltíven alkalmazott hasábokból áll. A r. és a g. építészetben a viszonylag ritkább egyszerű alapforma mellett gyakori a bemélyedő falsarkokban oszlopokkal bővített változata.
LÉPCSŐS PIRAMIS: az egyiptomi óbirodalom (i. e. 2650—2300) korszakának e. kialakult sírépítménytípus, amely lépcsőzetesen egyre kisebbedé egymásra helyezett csonkagúlákbói áll. Ezt a formát követik a mezopotámiai ->zik- ku rátok és számos indiai, indonéziai és középamerikai kultuszépület is. (->még piramis)
[103]
LÉPCSŐTORONY: leggyakrabban ->csigalép- csőt, ritkán rövid egyenes lépcsőkarokból álló, olykor lóháton való közlekedésre is szolgáló lejtőt (->szamárlépcső) magába foglaló, többszintes, várak, kastélyok, paloták, templomok részét alkotó, és annak tömegében, homlokzatán jelentkező toronyépítmény. A kk.-i és a ren. építészetben az épületek függőleges irányú közlekedési rendszerének leggyakoribb megoldása. A g. és a ren. világi építészetében gyakran különös szerkezeti leleménnyel, magas művészi szinten megformált hangsúlyos építészeti motívum.
LÉPCSŐZETES OROMFAL: rendszerint vízszintesen lezárt, egymás fölé emelkedő mezőkből alkotott -^oromfal. Mivel a tetőzet formájától független, hangsúlyozottan dekoratív motívum. A kk.-i építészetben gyakran alkalmazták.
LÉPCSŐZETES RIZALIT: az épület homloksíkjából lépcsősen kiugró rizalit (->még kettős rizalit)
LESZBOSZI KIM A: az antik építészetben használatos domború-homorú párkánytagozat, szív alakú levelei alul visszahajlanak [90]
LETTNER (n., a lat. lectorium = olvasmány szóból): a szerzetesi templomokban a szerzetesek részére fenntartott helyet a laikusok terétől elválasztó elem. Állandó alkotórésze az árkádokra támaszkodó, boltozattal alátámasztott, rendszerint lépcsőtornyokon át megközelíthető felső galéria. A kapuzat, szószék, oltárbalda- chin funkcióit egyesíti magában, képzőművészeti dísze rendszerint az Utolsó ítélet v. a Passió témakörével kapcsolatos. A 16. sz.-tól kezdve a ~ek többségét lebontották.
LEVÉLDÍSZ: stilizált levélmotívumokból összeállított gyakori díszítmény (->még saroklevél, kúszólevél, leveles oszlopfő)
LEVELES OSZLOPFŐ: stilizált v. természethű levelekkel díszített kehely formájú fejezet [104]
LICHTHOF: -^légudvar
LIVÁN, ivan: az udvar felé nyitott, nagyméretű boltozott csarnok az iszlám építészetben
LIZÉNA: -> fal sáv
LOCULUS (lat. ’helyecske’): kőlappal lezárt sírfülke, a katakombák leggyakoribb sírformája. A föld alatti folyosók falába vájják, sokszor több egymás feletti sorban.
LOGGIA (ol.): pillérekre v. oszlopokra támaszkodó, nyitott árkádos csarnok v. galéria az épület homloksíkján belül
MÁNUEL-STÍLUS
85
LÓHEREÍV: 3 körszeletívből álló -+bo/t/Vforma. 1 tengelyre állított 2 érintkezőkörból és az ezeket metsző harmadik körből szerkeszthető meg. A r., az iszlám és a romantikus építészetben volt jelentős szerepe.
LOMBFÜZÉR: ->copf füzér
LÓTUSZOSZLOP: egyiptomi oszloptípus. Törzsén a lótuszszárat jelképező hengeres tagok, az oszlopfő lótuszbimbós díszítésű.
LOVAGTEREM: kk.-i várak reprezentatív fogadóterme. A többi helyiség közül nagyobb méretével és gondosabb kiképzésével tűnik ki. Rendszerint emeleten van.
LŐRÉS: kilövőnyílás a várak védőfalainak felső lezárásában v. tornyok, bástyák falaiban. Akár zárt, akár nyitott terekből nyílik, valamilyen belső járószintről (pl. gyilokjáró’) mindig elérhető. Formája változó; a nyílfegyverek korában rendszerint egyszerű, keretezetlen rés, a tűzfegyverek elterjedése után kulcslyuk alakú ~t, valamint ->ágyúlőrést építettek.
LUGAS: kúszónövényekkel befuttatott, fából v. fémből emelt kerti építmény
LUNETTA (lat. luna = hold szóból): félkör v. körszelet alakú nyílás v. falmező az ajtók, ablakok felett v. a boltozat süvegeinek homlokívében a falsíkon
MACSKAJÁRÓ: lépcsőzetesen kiképzett
-toromfal, különösen kk.-i -^nyeregtetős házakon
MAEANDER: -tmeander
MAGISTER OPERIS (lat. ‘építőmester’), capo maestro (ol.): a kk.-i építőműhelyekben az építőmester, de az építkezés gazdasági vezetőjét is jelölheti.
MAKETT: -> modell
MANIERIZMUS: ren. és a b. k.-i átmeneti művészeti irányzat, kb. 1530-tól 1600-ig. A ren. harmonikus, kiegyensúlyozott formakészlete, arányrendszere, szemléletmódja helyett a ~ fő célja az újszerűség, szubjektivitás, a meglepetéskeltés. Képviselői az építészetben disszonáns kapcsolatokat teremtettek heterogén formák és épületrészek összefűzésével. Feszültség alakult ki a tömeg és az ornamentika, az épületbelső és külső k. *
MÁNUEL-STÍLUS, Emanuel-stílus, manueliz- mus: Nagy*tyíanuel portugál király (1495— 1521) uralkodása idején virágzó késő g. portugál építészeti stílus. Változatos és gazdag orna- mentális díszítőmotívumaiban a mór, késő g. és kora ren. elemek egyaránt megtalálhatók.
86
MANZÁRDABLAK
MANZÁRDABLAK (F. Mansart nevéből): ->manzárdtető beépített terének bevilágítására az épület főpárkányára állított és a meredek hajlású tetősíkból kiülő, függőleges homloksíkú ablak [105/b]
MANZÁRDSZOBA (F. Mansart nevéből): a manzárdtető terében kialakított lakóhelyiség
[105/a]
MANZÁRDTETÖ, franciatető (F. Mansart nevéből): megtört síkú, összetett idomú tető. A törésvonal alatti tetősík magas, meredeken ível felfe
lé, a lezáró szakasz enyhébb hajlást mutat. A tető alsó felében is lakóhelyiségeket (manzárdszoba) alakítanak ki, s ezeket az épület főpárkányán álló ablakok (manzárdablak) világítják meg. A ~ jelentősége a tetőtér jó kihasználásában és hatásos vonalvezetésében rejlik. [105]
MÁRTÍRIUM (lat.): vértanú szent sírját v. ereklyéit magában foglaló föld alatti helyiség v. építmény
MÁSODBAROKK: -^neobarokk építészet
MASZK (fr. masque = álarc): emberi v. állati arcot ábrázoló, álarcot utánzó reliefdíszítés, amelynek alkalmazása bizonyos épülettagozatokon (pl. -^zárókövön, oromzaton, antefixen) az antikvitás óta szokásos.
MASZTABA (ar. ’pad’): az egyiptomi óbirodalom idején az előkelők számára készült sírépítmény. Rézsűs falú, sziklába mélyített, téglából épült, téglalap alakú kamrákra osztott építmény. A kamrák foglalták magukba a koporsót és az áldozati ajándékokat. Belseje a tetőről nyíló, rejtett, kővel elzárt aknán át közelíthető meg.
MAURESZK, moreszk: bonyolult rajzú geometrikus síkdíszítmény az iszlám művészetben, amely a musarabij nevű farácsos ablakok és ajtók díszítéséből ered
MAUZÓLEUM: monumentális síremlék. Elnevezését Mauszolosz kisázsiai helytartónak Hali- karnasszoszban i. e. 350 körül felépült síremlékéről kapta. Ma minden nagyobb, síremlékül szolgáló díszes építmény neve.
MEANDER, maeander: a szeszélyesen kanyargó kisázsiai Maiandrosz folyóról elnevezett geometrikus díszítőmotívum. Európában már az újabb kőkor óta ismert, de elsősorban az ókori gör. művészetre jellemző a ~ különböző változatainak széles körű használata. A későbbi korok építészetének is kedvelt díszítőmotívuma. [106]
MENNYEZET
87
MECSET: az iszlám népeinek legfontosabb vallási épülete, a közös ima helye. A 12. sz.-tól alakult ki. A kezdetben egyszerű, árkádos udvarhoz — antik átvételekkel — többhajós imacsarnok, majd kupola, -^minaret és -díván is járult. Belsejének legfontosabb része a ->mih- ráb. (->még dzsámi)
MEDRESZE: mohamedán teológiai főiskola. Általános elrendezésénél a 4szögletes központi udvar oldalain 1—1 -díván van, köztük 1 v. 2 szinten lakószobák. Gyakran mecset, könyvtár és fürdő is található az épületegyüttesben.
MEGARON (gör.): az ókori gör. szóhasználatban ház, terem, palota nagyterme, esetleg maga a palota v. szentély. Alaprajzilag négyzetes v. nyújtott négyszög alakú terem, egyik rövid oldalon nyíló bejárata előtt általában antefa- lakkal közrefogott oszlopos előcsarnokkal. A ~ forma az újabb kőkorban alakult ki. A gör. templomok ->ce//ájának előképe. [107]
MELEGPADLÓ: meleg tapintású anyaggal (pl. fával, linóleummal) burkolt padló
MELLÉKAPSZIS: félköríves záródású ->mel- lékszentély
107. megaron
MELLÉKHAJÓ: bazilikális templomok -dőha- /ójával párhuzamos, alárendelt hosszanti téregység. A főhajó felé rendszerint árkádok nyitják meg, belmagassága kisebb a főhajóénál (-^■oldalhajó). [16/b]
MELLÉKSZENTÉLY: kk.-i templomok főszentélye melletti, rendszerint kisebb méreteivel is megkülönböztetett -^szentély, mellékoltárok elhelyezésére v. járulékos liturgiái funkciók betöltésére
MELLVÉD: várfal, híd, terasz, lépcső stb. szélén védelem és térlezárás céljából emelt tömör v. áttört, alacsony fal
MÉLYALAPOZÁS: ->a/ap
MENHIR (kelta ‘hosszú kő’): kultikus rendeltetésű, általában kevéssé megmunkált, igen ritkán emberi alakot ábrázoló kőoszlopok az újabb kőkorszak végéről és a bronzkorból. Főként Ny- és É-Európából ismeretesek. (->még kromlech)
MENNYEZET: az épület belső terét lefedő szerkezetfödém alsó, látható felülete, amely a -^födém kialakítása szerint lehet sík, bordázott, kazettás, íves v. különféle boltozat, kupola. Megjelenése a födém anyagától és szerkezeti rendszerétől függ. (~>még álmennyezet)
88
MENTSVÁR
MENTSVÁR: -^földvár
MERLATÚRA: ->pártázat
MÉRMÜ: a n. ’Masswerk’ szó szolgai, magyartalan fordítása, helyesebb a ->kőrács elnevezés.
MESTERGERENDA: a sík -^mennyezet főgerendája, amely a mennyezetgerendákat a tér hossztengelyében alátámasztja.
MESTERJEGYEK: különféle kézművesek
— köztük kőfaragók és ácsok — által használt, a mester személyére utaló, geometrikus v. betűjelzések. Bizonyosan ~ a kk.-i mesterek által kiemelten alkalmazott (pl. címerpajzsba foglalt, monogrammal kísért) -tköfaragójegyek.
MÉTA: ->circus
METOPÉ: ->dór oszloprend frízében a ->trig- lifek közötti négyszögletes mező, amelyet terrakotta- v. kőlapok alkottak. A lapot gyakran festéssel v. plasztikus dísszel (pl. ->r özeit a) látták el [37/f, 63/13, 108]
MEZZANIN (fr.): 1. a palotaépítészetbena nagyobb magasságú belső tereket megosztó félemelet, a földszint és a magas főemelet k. kis belmagasságú, alárendelt emelet. 2. -^félemelet
MIASSZONYUNK-KÁPOLNA, Mária-kápolna: a nagy kk.-i templomokban rendszerint a főoltár mögött, a hossztengelyben a szentélyzáródásig nyúló záradékkápolna
MIHRÁB (ar.): 1. -^mecsetek, -^dzsámik Mekka felé néző, falba mélyített, patkóíves imafülkéje. Lüszteres csempe, márvány, stukkó díszíti. Eredetileg sírhely v. uralkodói imahely lehetett, később a hívők ez előtt leborulva imádkoztak; 2. az imaszőnyegeken levő fülkeszerű minta
MIMBAR: -rdzsámi
MINARET (ar. ‘világítótorony’): -^mecsettorony a hívők imára szólítására. A 8. sz. e. jelent meg négyszögletes, majd a 11. sz.-tól sokszögű és hengeres formája. Gyakran saroktorony, de állhat a -rliván 2 oldalán v. önállóan is.
MISERICORDIA (lat. ’könyörület’): 1. a templomi -tstallumok felhajtható ülőkéinek alján rendszerint gazdagon faragott konzolok, amelyekre a szertartások alatti kötelező felállások idején támaszkodhattak; 2. az apáti lakosztály kisebb étkezőhelyisége, ahol a ->refektórium- ban kötelező szigorú étkezési szabályok nem voltak érvényben.
MOCSÁRVÁR: ->cölöpépítmény
MODELL (a lat. modulus szóból): 1. típus, minta, előkép, öntőforma. Az épület~ az egész épület v. egy részlet tervét rögzítő, szemléltető, olykor az építtetők attribútumaként alkalmazott, esetleg kísérleti célra szolgáló, rendszerint kicsinyített, 3dimenziós, plasztikus mása; 2. az épületek v. épületegyüttesek gyakran rekonst- ruktív célú plasztikus ábrázolása, más szóval makett
MÚZEUM
89
MODERN ÉPÍTÉSZET: 1. kortárs építészet, az építészet fejlődésének legújabb korszaka; 2. a korszerű igényeken, törekvéseken, az új anyagokon és szerkezeteken (vasbeton, üveg, acél) alapuló irányzatok összessége az építészet történetének legutóbbi 70—80 esztendejében. Jellemzője a történeti formák elvetése. (->még Bauhaus, brutalizmus, funkcionalizmus, inter- nacionális stílus, konstruktivizmus, Neue Sach- lichkeit, organikus építészet))
MODULOR: Le Corbusier-nek (1887—1965) az emberi test méretein és az -^-aranymetszésen alapuló méret- és arányrendszere, amelyet épületeinek tervezésében alapvető egységként és mértékrendként alkalmazott.
MODULUS (lat. ‘mérték’): az ókori épületek arányrendszerének mértékegysége. Az ->eustylos templom ~aaz oszlop legszélesebb keresztmetszetének sugara, míg az ión templomnál az átmérője. Az így meghatározott ~ a templom összes méretadataiban jelentkezett.
MONOLIT: egyetlen kőtömbből készült, általában monumentális faragvány (pl. oszlop v. obe- liszk)
MONOLIT VASBETON: az épületben a végleges helyén készített, nem előregyártott vasbetonszerkezet (váz, födém stb.)
MONOPTEROSZ (gör.): ókori gör. v. róm. kör alaprajzú templom, amelyet egy sor oszlop övez. A ren. is alkalmazta, a b. és a romantikus építészet kisméretű kerti épületként vette át. (->gloriette)
MONOSTOR (gör.—lat.): a szó eredetileg zárt sze’rvéz&tHegysége^alko.tó -^kolostort jelentett. Később többnyireminden’blyan egyházi együttesre alkalmazták, ahol templom mellett közös életet élő papi v. szerzetesi testület is működött (pl. székeskáptalan). A 13. sz.-tól kezdve a szó használata egyre inkább kiszorult. A mai magyar művészettörténeti irodalom elsősorban az Árpád-kori királyi v. családi alapítású kolostorokra alkalmazza.
MORESZK: -tmaureszk
MORFOLÓGIA: ->alaktan
MOTÍVUM (a lat. movere = mozgatni szóból): jellegzetes, rendszeresen alkalmazott díszítőelem. Tágabb értelmezésben olyan forma v. formakapcsolat, amelyet a művész kompozíciójában mint összefüggő egészet használ fel és dolgoz ki. Általában a kompozíció alárendelt részleteleme, egyes esetekben azonban (konkrét ábrázolások, másolatok, variációk stb.) az egész mű épülhet egyetlen ~ra.
MOZAIK: kisméretű elemekből álló fal-, padló- v. járdaburkolat. A ~technikát már az ókori K-en is használták. Kezdetben kavicsszemeket v. agyagszögeket illesztettek a nedves alapba. A rendszerint kocka alakú, de más (pl. szabálytalan) alakban is előállítható ~ szemeket színes kő-, ill. márványfajtákból v. színes üvegmasszából vágják ki. Az utóbbit elsősorban az óker. és a bizánci művészetben használták. A ~szemekből ornamentális v. figurális felületkompozíciókat alakítottak ki úgy, hogy — terv szerint — a kívánt kompozíciónak megfelelő rendben a frissen felhordott habarcsba ágyazták azokat. (-tinkrusztáció, opus sectile)
MUDEHÁR STÍLUS, mudejár stílus: kér. szolgálatban álló mohamedánok g. és ren. elemekkel kevert stílusa Spanyolországban
MUTULUS (lat.): a gör. dór gerendázat ->gei- sonján a -düggőlemez alsó felületét élénkítő, négyszög alakú lemez, amely az ún. cseppekkel (->cseppdísz) van díszítve. Úgy helyezték el, hogy minden triglyphos és minden metopé tengelyébe 1-1 esik. (->még oszloprend)
[37/h, 63/14]
MÚZEUM (gör. musion = múzsáknak szentelt liget szóból): a kultúra valamely területéről való, megőrzésre méltó tárgyak gyűjtésével és őrzésével foglalkozó, azokat tudományosan feldolgozó és kiállító intézmény, ill. annak elhelyezésére szolgáló épület
90
MŰEMLÉK
MŰEMLÉK: művészi v. történelmi értékű épület, építmény, épületmaradvány v. ezekhez tartozó berendezési tárgy, amely korábbi történelmi korszakok formai és szerkezeti megoldásait őrzi. (~>még ipari műemlék)
MŰEMLÉKI HELYREÁLLÍTÁS, restaurálás: műemléképületeken végzett mindazon beavatkozások, amelyek feltárják (-^feltárás) és hatásosabban érvényre juttatják az építészeti, képző- és iparművészeti alkotások esztétikai és történeti értékeit, megszüntetik a természetes avulással és a használattal járó rongálódásokat, károsodásokat. Szükség esetén láthatóan elkülönített -^-kiegészítést is alkalmaznak.
MŰEMLÉKVÉDELEM: alapja a műemlékek megőrzésére (-^-konzerválás) irányuló szélesebb társadalmi igény. A múlt sz.-ban Európa- szerte ez hozta létre a műemlékek törvényes rendelkezéseken alapuló, állami védelmének szervezett formáit. Elsődleges feladata a műemlékek felkutatása, nyilvántartása és pusztulásuk, ill. károsodásuk megakadályozása. A nyilvántartott műemléki értékek növelését teszi lehetővé a -^feltárás, -^helyreállítás és a -^-kiegészítés. (->még purizmus)
NAOSZ (gör): 1. általában a templom -+hajó\a; 2. az antik templom szentélyének elnevezése, a -+ce//a megfelelője; 3. az antik és a bizánci templom központi nagy helyisége
NAPELLENZŐ: a nyílászárókat árnyékoló és azok fölött vízszintesen elhelyezett, -tlamellák- ból álló felület, amely a fényt hősugárzás nélkül, reflex útján engedi át.
NARTHEX (gör.): az óker. és a bizánci templomok előcsarnokára alkalmazott kifejezés, amely rendszerint a templom teljes szélességében húzódó, annak hossztengelyére merőleges, homlokzatán és a templom felé egyaránt zárt, keskeny, hosszúkás teret jelöl.
NEGYED ÉS HÁROMNEGYED PÁLCATAG, toros: ‘A v. 3A körív keresztmetszetű építészeti díszítőtagozat
NEGYEDGÖMBBOLTOZAT: -tfélkupola
NEGYEDKÖRÍVES DONGABOLTOZAT: -tfél- dongaboltozat
NEGYEDOSZLOP: a fal plasztikus dekorációjaként szolgáló, valójában terhet nem hordó elem, amely a tartást és stabilitást szimbolizálja.
NÉGYEZET: négyzet alaprajzú központi tér a bazilikálisan kiemelkedő -rfőhajóés -^kereszt- hajó összemetsződésénél a kk.-i templomépítészetben. Mind a 4 oldalán árkádokkal megnyitott. A templomtéren belüli megkülönböztetett szerepét gyakran a többi boltszakaszétól eltérő lefedése is hangsúlyozza. Sok esetben ~i tornyot, kupolát építettek fölé, amely kiemelte a templom tömegéből. [59/d]
NÉGYEZETI TORONY: torony, amelyet a kk.-i bazilikák fő- és kereszthajójának találkozásában keletkezett négyzet alakú tér (-+ négyezet) fölé emelnek.
NÉGYKARÉJ, quadrifolium (lat.): a négyzet oldalaira szerkesztett, egymással közvetlenül v. a négyzet sarkainak közvetítésével érintkező félkörökből, 3/4 körívekből v. körszeletekből álló zárt geometriai idom. Alaprajzi szerkesztésekhez már az ókorban, ornamentális v. egyéb részletek kialakításához inkább csak a későbbi kk.-ban alkalmazták. Különösen gyakori a r. és a g. ablakok ->kőrácsának áttört elemeként.
NÉGYSAROKBÁSTYÁS VÁR: kerek, a 16 sz közepétől többnyire 4 oldalú, sarkain bástyákkal ellátott erődítmény v. erődített várkastély. Utóbbi jellegzetes késő ren. típus.
NÉGYSZÖGES BORDA: lapos négyszög keresztmetszetű boltozati borda. A r. építészetben széles körben elterjedt. Alárendelt helyiségek lefedésére a kora g. építészetben is alkalmazták.
NÉGYSZÖGES RENDSZER, a négyzethálós rendszer v. a -^kötött boltozási rendszer hibás, pontatlan megnevezése.
NYEREGTETŐ
91
NÉGYZETHÁLÓS RENDSZER, quadratura: az egyik legegyszerűbb, az ókortól napjainkig csaknem mindig használt szerkesztési séma. Legismertebb példája a r. -> kötött boltozási rendszer.
NEKROPOLISZ (gör.): a klasszikus ókorban a város falain kívül, mintegy a halottak „városaként” elterülő temető
NEOBAROKK ÉPÍTÉSZET, másodbarokk: a 19. sz. II. f.-nek egyik historizáló irányzata C-^historizmus), amely a 20. sz.-ban némiképp megváltozott formában jelentkezett. A -^barokk építészet formáit elevenítette fel.
NEOGÓTIKUS ÉPÍTÉSZET: 19 sz.-i historizáló irányzat (-^historizmus), amelynek követői a g. felidézését tűzték ki célul. Eleinte inkább a hangulat felkeltésére, később a kk.-i emlékek pontos másolására, tanulmányozására, törvényszerűségeinek és alakítási elveinek megismerésére törekedtek. Rendszerint reprezentatív épületek (templom, városháza, kastély) megépítésénél alkalmazták. (-»még romantikus építészet)
NEOGREC STÍLUS: Franciaországban a második császárság (1852—1870) korának anti- kizáló művészeti irányzata, az ókori gör. művészet formáinak felelevenítése
NEOKLASSZICISTA ÉPÍTÉSZET, neoklasszikus építészet: a 19. sz. egyik művészeti irányzata, amely az ókori gör. és róm. művészet motívumait elevenítette fel. Szimmetriára és nyugodt arányokra törekedett, a történeti stílusok jól ismert elemeire (pl. oszloprendek) támaszkodva világos felépítést, szabályosságot, rendet, tektonikus alakítást kívánt megvalósítani.
NEORENESZÁNSZ ÉPÍTÉSZET: 19. sz.-i historizáló irányzat (-^historizmus), amelynek célja a ->reneszánsz építészet felidézése, utánzása volt. Elsősorban a palota-, bérház- és villaépítészetben honosodott meg. Késői szakaszába tartozik az -*École des Beaux-Arts-stílus.
NEOROMÁN ÉPÍTÉSZET: 19. sz.-i historizáló irányzat (-^historizmus), amelynek célja a -»román kori építészet felidézése, utánzása volt. Szórványosan a 20. sz.-ban is jelentkezik. Főleg azokban az országokban terjedt el, amelyekben a kiindulásnak tekintett r. kori építészet virágzott a kk.-ban. Első periódusában (kb. 1810—1850) az egyes motívumokat kötetlenül alkalmazták, csak később jelentkezett a tudományos alaposság, a részletek és az összeállítás hitelességének igénye.
NÉPOLTÁR: 1. nagyobb kk.-i templomokban a zárt kanonoki v. szerzetesi ->kórus előtti, a laikus hívek számára hozzáférhető hajórész felé néző, rendszerint a Szt. Kereszt tiszteletére szentelt oltár; 2. olyan szabadon álló oltár, ahol a pap a hívek felé fordulva misézik.
NEUE SACHLICHKEIT (n. ’új tárgyilagosság’): a ->modern építészet, főleg a ->Bauhaus egyik fontos irányzatának elnevezése, amely a dísztől, a funkción kívüli szempontoktól mentes, célszerű építészet kialakítására törekszik.
NOVECENTO (ol. ’kilencszáz’): 1. az 1900-as évek ol. elnevezése; 2. Novecento: 1922-ben létrejött ol. művészeti egyesülés. Céljául a neokl.-t tűzte ki. Az ol. fasizmus hivatalos propagandaművészetévé vált.
NÖVÉNYI DÍSZÍTÉS, növényi ornamentika: a növényvilágból átvett, természethű v. stilizált elemekből álló díszítés. A -^geometrikus díszítés mellett az építészeti felületdekoráció legfontosabb motívuma (->akantusz, ->palmetta).
NYAKGYÜRÜ: az oszlop fejezetét a törzstől elválasztó, félkörös metszetű v. összetett, vízszintes tagozat (->astragalos)
NYAKTAG, hypotrachélion: az oszlopnak közvetlenül a fejezet alatti része. Kiképzése v. díszítése révén válik el a törzstől. [63/6]
NYEREGTETŐ: 2 ferde, felül élben, gerincben összemetsződő tetősíkból álló tető. 2 végén
92
NYÍLÁSKERET
függőleges háromszögű oromfalakkal záródik. Ferde tetősíkokkal lezárt változata a kontyolt nyeregtető (-tkontyolt tető).
NYÍLÁSKERET: falnyílások kő-, műkő- v. vakolatszegélye. A keret részben tartósság, részben díszítés céljából készül. Alsó vízszintes eleme a -^könyöklő, a felső a -^szemöldök.
NYITOTT FEDÉLSZÉK: az építészeti térnek olyan — boltozat v. síkfödém nélküli — lefedése, amelynél a teret közvetlenül a tetőhéjazat fedi, így a tetőszerkezet belülről láthatóvá válik. Tulajdonképpen a padlástér bevonása a térbelsőbe. Általában másodrendű épületeken fordul elő. A kk.-ban templomoknál is alkalmazták. [109/e]
NYITOTT TIMPANON, csonka oromzat: olyan -/■timpanon, amelynek a vízszintes párkányából 2felől kiinduló egyenes vonalú v. íves lezárása középen nem ér össze. A nyitott középrészt rendszerint valamilyen díszítő elem (pl. címer, váza) foglalja el. Főpárkány fölött, épülethomlokzat lezárásaként ritkán fordul elő, inkább nyílások fölött és berendezési tárgyakon alkalmazták. A 16. sz. végétől terjedt el, a korai b.-ban a leggyakoribb.
NYMPHAEUM, nymphaion (gör.): eredeti jelentése szerint a nimfák v. istenek szentélye, a hellénisztikus és a róm. korban források és kutak szobrokkal, mozaikokkal díszített építészeti kerete. Olykor grottaszerű kiképzésűek, oszlopos körtemplomok. A b. is alkalmazta kertdíszítés gyanánt.
NYOMÓFESZÜLTSÉG: az a legnagyobb feszültség, amelyet az anyag nyomás hatására károsodás nélkül elvisel.
NYOMÓSZILÁRDSÁG: az a legnagyobb nyomóerő, amelyet az anyag törés, repedés nélkül elvisel.
OBELISZK (lat. obeliscus): négyszögletes, felfelé keskenyedő, csúcsban végződő kőoszlop.
Eredetileg óegyiptomi napszimbólum, amelynek csúcsát gyakran arannyal borították, törzsére feliratokat (naphimnuszokat stb.) véstek.
OCCIDENTATIO (a lat. occidens = nyugat szóból): általában a vértanúk kultuszát szolgáló templom Ny—K-i (tehát a többi temploméval ellentétes) irányú tájolása
OCULUS: -^ökörszem
ÓDEION (gör.): elsősorban zenei előadások számára épített, fedett ókori épület. A róm. odeumok az i. e. 1. sz.-tól színházépületek.
ÓKERESZTÉNY ÉPÍTÉSZET: a késői antik építészetnek a korai kér. vallási és közösségi igényeinek szolgálatában kialakult építészete, a kk.-i építészet közvetlen előzménye. Különösen a K-róm. birodalomban éles határ nélkül ment át a 6. sz.-ban a -^bizánci építészetbe. Kezdeti szakaszában fő feladatai a korai kér. közösségek céljait szolgáló épületek, a mártírkultusszal
109. ókeresztény bazilika
a: főhajó
b: mellékhajó
c: bazilikális ablaksor
d: gá’dorfal
e: nyitott fedélszék
f: apszis
OPEION
93
kapcsolatos építmények emelése katakombákban v. temetőkben. 313 (a milánói ediktum) után kezdődött a róm. monumentális építészet épülettípusainak alkalmazása a kér. céljaira. A főbb típusok: az antik profán bazilikából, ill. paloták termeiből kialakuló -^bazilika; a mártírkultusz szolgálatában álló, centrális felépítésű ->mártírium, amelynek formája a baptisteri- umok (-tkeresztelőkápolna) típusát is meghatározza; s a mindig központi ->confessióva\ rendelkező temetői bazilika. A Nagy Konstan- tin-kori kezdetek után a 4. sz. végétől az ~nek számos, sajátos helyi változata alakult ki Európa, Kisázsia és É-Afrika egyes területein. [109]
OKTASTYLOS (gör. ’nyolcoszlopos’): homlokzatain öoszlopos ókori templomtípus. Az ókori gör. építészetben általában a ->dipterosz és a ->pszeudodipterosz elrendezésű templomokon fordult elő.
OKTOGON (gör. ‘nyolcszög’): 8szög alaprajzú, centrális épületek, épületrészek, terek
OLASZBÁSTYA: nagy kiterjedésű, a várfallal megegyező magasságú, annak vonalából az 5szög 4 oldalával kiszögellő védőmű (->még füles bástya)
OLASZFOK: a 16—17. sz.-i magyar nyelvben a ren.-ipártázat neve
OLDALHAJÓ: többhajós épületekben a -ufóhajót kísérő, közrefogó, azzal párhuzamos térrészek. Bazilikális épületek ~it ->mellékhajó- nak nevezzük.
OLDALHOMLOKZAT: egységes nézetre komponált épület kevésbé díszes kialakítású mellékhomlokzata, amelynek rendszerint bejárata is van.
OLDALKÁPOLNA: a hosszanti elrendezésű templomtér v. az oldalhajó oldalfalaiból, rendszerint a támrendszer közeiben nyíló ->kápol- na. Liturgiái okokból a késői kk.-tól kezdve gyakori az ~k sorainak alkalmazása.
OLDALNYOMÁS, boltnyomás: a -^boltozat tartóelemeire a szerkezet függőleges irányban átadott súlyán kívül ható nyomóerő, amelynek nagysága a boltozat súlyától és formájától függ. Káros hatásának megelőzésére meghatározott támasztószerkezetek szükségesek, (-►még támív, támpillér, támrendszer)
OLLÓ VÉDŐMŰ: rendszerint földből épített, kifelé szélesedő, elöl ék alakban megtört alaprajzú elővédmű. A kettős ollónál az ék alakú törés megkettőződik azáltal, hogy középre ék alakban kiugró rész kerül. [110]
110. olló védömü és kettős olló
OLTÁR: emelvény az áldozat bemutatására. Az antik kő~t szabad ég alatt, többnyire a templom előtt helyezték el. A kát. oltár a 3. sz. óta ereklyét foglal magába. Fő részei a mensa (oltárasztal), oltárelő (antependium), alépítmény (stipes) és az ereklyetartó (sepulcrum), felépítménye a mensa felett cibóriumból, baldachin- ból, kősátorból áll.
OMAJJÁD-ÉPÍTÉSZET: az ar. uralom alatt álló Spanyolország építészete a 7—10. sz.-ban. Jellemző épülettípusa a nyílt mecsetudvar, a -tmihráb és a ->minaret. Jellegzetessége a gazdag márvány-, lüszter-, mozaik- és stukkódíszítés.
OPEION (gör.): eredetileg az ókori gör. építészetben a tető központi, áttört, általában kiemelt része, amelyen keresztül az épület belső tere fényt kapott. Később a ->kupola záradékán nyitott kerek világítónyílás. (->lanterna)
94
OPISZTHODOMOSZ
OPISZTHODOMOSZ (gör.): az ókori gör. templom ->naosza mögötti helyiség. Lényegében a -tpronaosz megismétlése, amelyet többnyire csak kívülről lehetett megközelíteni. Az ~t néha -tadyton értelemben is használják. [111]
111. opiszthodomosz
OPPIDUM (lat.): 1. az ókorban erődített hely v. település; 2. a róm. -tcircusok. kifutóállásai melletti torony; 3. a késő kk.-i és az újkori magyarországi latin terminológiában a földesúri tulajdonban álló mezővárosok gyűjtőneve
OPUS CAEMENTICUM (lat); viszonylag kisméretű, megdolgozatlan kövekből, bő habarccsal készített, ún. öntött falazat az ókori róm.-aknál
OPUS DIAMICTUM (lat.): ókori róm. falazat, amelyben a 2 falsík között nincsenek harántirányú átkötések.
OPUS EMPLECTUM: -^töltött fal
OPUS INCERTUM, opus antlquum (lat.): meg- munkálatlan v. csak.kevéssé megdolgozott kövekből készített, habarccsal kötött, szabálytalan hézagvonalú ókori róm. falazat
OPUS MIXTUM: -tvegyes falazat
OPUS QUADRATUM (lat.): szabályos, négyszögletes hasáb formájúra faragott ->kváder- kövekből álló ókori róm. falazat
OPUS RETICULATUM (lat.): ferde, hálós hézagvonalú, sima felületű, ókori róm. falazat,
amelyet négyzet v. szabályos sokszög alakú, rendszerint különböző színű kövekből alakítanak ki.
OPUS RUSTICUM (lat.): a látható felületükön megmunkálatlan, kidomborodó -tkváderkö- vekből álló falfelület (-»még rusztika)
OPUS SECTILE (lat.): geometrikus v. más (figurális, növényi stb.) alakúra formált, rendszerint színes márványlapokból álló padló- v. falburkolat. Berakásos technikával is előállítható (->inkrusztáció); ebben az esetben bármilyen kőfelületet díszíthet. Tulajdonképpen a ->mo- za/ktechnika egyik válfaja, amelyet elsősorban Itáliában alkalmaztak.
OPUS SPICATUM: ->halszálkamintás falazat
ÓRAÍVES PÁRKÁNY: a toronyóra v. helye fölött ívesen megtört toronyfőpárkány
ORATÓRIUM (lat. oratio = imádság szóból): 1. önálló kápolna, plébániatemplomoknál alacsonyabb jogállással; 2. újkori templomokban elkülönített, gyakran a sekrestye fölötti emeleten kialakított helyiség, a szentélybe nyíló ablakkal, rendszerint a kegyúr és családja számára
ORGANIKUS ÉPÍTÉSZET: általában építészeti felfogás, amely az emberi test arányrendszeréből indul ki. Ebben az értelemben beszélnek ~ ról a gör., a róm. és a ren. építészetben. — A modern építészetben elsősorban az F. L. Wright (1869—1959) elméleti és gyakorlati munkáiból leszűrt elveket nevezik így.
ÓRIÁS OSZLOPREND: 2 v. több szintet összekapcsoló oszlop-, ill. pillérrendszer homlokzatok tagolására
ORIENTÁLÁS, orientatio: -tkeletelés
ORKESZTRA, orchestra (gör.): 1. a kórus kör alaprajzú helye az ókori gör. -^színházban. A lépcsőzetes nézőtér (theatron) patkó alakban veszi körül, szabadon maradó részén pe
OSZLOPGYŰRŰ
95
dig a ->szkéné zárja le; 2. a mai színházban a színpad előtti mélyített tér a zenekar részére
ORNAMENTIKA (lat. ornare = díszíteni szóból): általában a művészi díszítés legősibb formája, építészetben az épület egyes részeinek felületét díszítő elemek együttese. Főbb formái a geometrikus, a növényi és az állati. [112]
OROMCSÚCS: az -^oromzat, ill. a -^timpanon egymással szemközt fekvő 2 ferde élének felső összemetsződése
OROMDÍSZ: az oromfal csúcsát v. indításait hangsúlyozó, szabadon kiemelkedő, körplasztikus dísz (-►még akrotérion)
OROMFAL: a nyeregtető végeit lezáró fal (-►még oromzat). Legegyszerűbb formája a tető keresztmetszetét követő 3szög, de lehet a tetősíkon túlemelkedő íves, tört vonalú, lépcsős is (-^lépcsőzetes oromfal).
OROMGERENDA: -^szelemen
OROMZAT: tágabb értelemben vett -^oromfal. Ide tartoznak az ereszes homlokzatok gyakran rizalitos kiugratással is hangsúlyozott rövidebb szakaszait koronázó, kiemelkedő falmezők (orommező), valamint a nyíláskeretelések v. másfajta épülettagozatok oromfalra emlékeztető formájú lezárásai is. (->még pedimentum)
[13/7]
OROMZATI ABLAK: oromfalban elhelyezkedő, gyakran kör alakú v. ovális ablak
ORRTAG: orrhoz hasonlóan kinyúló g. formaelem. 1. Pálcatagok tengelyében kinyúló lemez; 2. egymással szomszédos karéjos -tkőrács- elemek közös, szabad pálcát alkotó csúcsa
OSSARIUM: -^csontház
OSZLOP: kör alaprajzú, függőleges alátámasztó elem. Anyaga lehet faragott kő, fa, tégla, falazat, acél v. vasbeton.
OSZLOPCSARNOK, oszlopos előcsarnok, sztoa: 1 v. több oszlopsorral körülvett terem v. folyosó, amelynek mennyezetét az oszlopok tartják, (-►még hypostylos, pronaosz, peristyli- um, kolonnád)
OSZLOPDOB: az oszloptörzs henger v. korong alakú része
OSZLOPFÖ, fejezet, capitellum (lat. ‘fejecske’): az oszlop felső, koronázó része az oszloptörzs és a gerendázat k. A terhet közvetíti a gerendá- zatról a kisebb keresztmetszetű oszloptörzsre, ezért alakja erőtani okok miatt lefelé keskenye- dő, és négyszögből kör alaprajzba vezet át.
[115/5/e]
OSZLOPGYŰRŰ, torus (lat.): az oszloplábazatnak félkör keresztmetszetű, rendszerint ornamentikával díszített tagozata [113/b]
113. oszlopgyürű a: kannelura b: oszlopgyűrű c: horony d: talplemez
96
OSZLOPHORONY
OSZLOPHORONY, trochilus (gör.): az oszlop lábazatán a 2 oszlopgyűrű k.-i homorú tagozat [113/c]
OSZLOPKÖTEG: egy középső mag köré csoportosított 1/z v. 3/< oszlopokból képzett, összetett oszlop
OSZLOPKÖZ: 2 szomszédos oszlop k. vízszintesen mért távolság [114]
114. oszlopköz
OSZLOPLÁB, oszloplábazat: az oszloptörzs alatti, annál nagyobb keresztmetszetű rész (-►még bázis) [115/5/a]
OSZLOPNYAK: a törzs és a fejezet találkozási helye
OSZLOPREND: a klasszikus építőművészet alapfogalma, az építészet elemeinek olyan ösz- szefüggő rendszere, amely az egyes tagozatok (~>bázis, oszloptörzs, fejezet) szerves arányait állapítja meg. Mivel az ~eket a klasszikus hagyomány az -^emberi arányokra vezeti vissza, fajtáik is jellemtípusokat követnek, s műfajokhoz, ill. kifejezésmódokhoz (komoly-tragikus; köznapi-komikus; paraszti-szatirikus) alkalmazkodnak. Alaptípusai a görög ~ek: -+dór oszloprend, ->ión oszloprend, -+korinthoszi oszloprend, kompozit oszloprend. Alapformáik oszlopos-gerendázatos szerkezetekre vonatkoznak, további variációik falazott v. több szintes homlokzati rendszerekhez való alkalmazásuk során keletkeztek (féloszlop, colosseum- motívum, óriás ~ stb.). [115]
OSZLOPSZÉK: -^piedesztál
OSZLOPTÖRZS: az oszlop lábazata és fejezete k.-i, kör keresztmetszetű, hengeres teste
[37/a, 115/5/b]
OSZTÓPÁRKÁNY: -> övpárkány
OSZTÓSUDÁR: g. ablakok merevítésére és üvegének rögzítésére szolgáló, ennek megfelelő profillal, a béllet legbelső részével azonosan kiképzett, függőleges tagozat.
OTTOCENTO (ol. ’nyolcszáz’): az 1800-as évek, a 19. sz. művészete
ÖKÖRSZEM, oculus (lat.): főként a b. épületek attikaemeletén alkalmazott, általában díszes keretelésű kerek v. ovális ablak
ÖNTÖTT FALAZAT: ->opus caementicum
ÖREGTORONY: többnyire a vár legjobban védhető pontján álló torony. A lakótoronynál kisebb alapterületű, falvastagsága is csekélyebb, és csak az őrség tartózkodására, ill. utolsó menedékül szolgált.
ŐRTORONY: vár- v. városfal magas tornya, amelynek ablakaiból, lapos tetejéről v. a tornyot körülfutó folyosóról a környéket szemmel lehet tartani.
ÖVPÁRKÁNY, osztópárkány, választópárkány: az emeleteket v. a homlokzat eltérő kiképzésű részeit egymástól elválasztó, alárendelt, rendszerint nem teljes, csak a ->geiszonna\ v. annak zárótagozatával ellátott -> párkány. A homlokzat teljes szélességében húzódik.
PADLÓMOZAIK: mozaik
PADLŐTÉGLA: a téglapadló alapeleme. Hosz- szúkás, négyzetes, szabályos sokszögű v. a mintázatnak megfelelő alakú. Lehet negatívba préseléssel előállított plasztikus v. bemélyített mintájú, de elterjedtek a majolika ~k is.
PADLÓZAT: az épület belső helyiségeit fedő, kopásnak ellenálló réteg. Anyaga szerint meg-
PALATÍNUS-STÍLUS
97
különböztethetünk meleg- és hidegpadlózatot. Előbbiek általában fából, utóbbiak kőlapokból, kőmozaikból, műkő elemekből v. öntött kivitelben habarcsból, betonból, műkőből készülnek.
PAGODA (szanszkrit, portugál közvetítéssel): buddhista kultikus épület ereklyék őrzésére. Eredete az indiai ->sztupa, neve is indiai szó eltorzítása. Szögletes alaprajzú, többemeletes, ívelt tetős, toronyszerű formája lakó- és őrtornyokból fejlődött ki Kínában és K-Ázsiában az időszámításunk kezdete körüli időben.
PALAESTRA, palaistra (gör.): szúkebb értelemben birkózóiskola, ill. gyakorlótér neve az antik gör.-öknél. Tágabb értelemben a -tgymnasion oszlopos folyosóval szegélyezett, nyitott udvara. Gyakran a gymnasionnal azonos értelmű.
PALÁNKVÁR: gerendákból, cölöpökből, vesz- szőfonadék közé döngölt földből épített erődítmény
PALATÍNUS-STÍLUS (a lat. palatínus = nádor szóból): a magyarországi ki. építészet régebbi elnevezése az irányzat egyik pártfogójáról, József nádorról (1776—1847)
98
PALATIUM
PALATIUM (lat., a római császárok lakóhelyének, a Palatínus- dombnak a nevéből): palota. A kk.-i építészetben általában uralkodó székhelye. Legfontosabb része egy hosszanti elrendezésű terem.
PÁLCATAG, pálca: domború, rendszerint körív profilú, vékonyabb építészeti tagolóelem. A -> profil körívének mértéke szerint lehet 1/», 1/z, 3A ~. [61/3]
PALLADIANIZMUS: az A. Palladio (1508— 1580) által kialakított stílust utánzó, v. annak hatását magán viselő építészeti irányzat, amely a 17. sz. e.-től Angliában, később másutt is virágzott.
PALLADIO-MOTÍVUM: hármas nyílás. Egy középső, szélesebb, félköríves lezárású és 2 szélső, keskenyebb, az ív vállmagasságában egyenesen lezárt nyílásból áll, amelyeket oszlopok v. pillérek választanak el egymástól. Alkalmazása A. Palladio (1508—1580) építészete nyomán terjedt el.
PALMETTA (ol. ’pálmácska’): pálmafát v. -levelet utánzó, álló, szimmetrikus díszítőmotívum. K-i minták nyomán mind önállóan (->akrotéri- onokon), mind frízzé kapcsolva, az antik építészeti dekoráció gyakori eleme. A kk.-i ornamentikának is egyik legkedveltebb alapmotívuma.
116. palmetta
PALOTA: urasági lakóhely céljára szolgáló, reprezentatív épület v. épületcsoport (->még palatium}
PALOTAKÁPOLNA: különleges egyházi kiváltság és engedély alapján, feudális urak lakásához épített magánkápolna
PÁLYÁZAT: -^tervpályázat
PANEL: 1. faburkolatú fal 1—1 négyszögletes felületrésze, mezője; 2. nagyméretű, előregyártóit fal- v. födémelem
PANNÓ, panneau (fr.): keretezett, díszített falmező v. falra alkalmazott, keretbe foglalt egyéb díszítmény, olykor a nagyobb méretű falburkolat egy keretezett eleme.
PANTHEON (gör.): 1. az összes isteneknek szentelt templom az antik építészetben; 2. egy nemzet elhunyt nagyjainak kultuszhelyéül szánt épület v. építészeti tér
PAPIRUSZFEJEZET: ókori egyiptomi fejezettípus a papirusznád leveleinek és virágának motívumaival
PARAPET: mellvéd, fal, ma különösen -^ablakmellvéd, az ablakkönyöklő és a padló k.-i falazat
PARASZKÉNION, paraskénion (gör.): az ókori gör. -> szín házban a -»szkéné-falnak az -+or- kesztrába nyúló szárnya.
PARK (lat.): nagyméretű, mesterségesen kialakított, füves, bokros, fás terület, amelyet gyakran szobrokkal, medencékkel, szökőkutakkal díszítenek.
PÁRKÁNY, párkányzat: általában az épület falfelületeinek minden vízszintes, egyes esetekben ferde plasztikus tagolóeleme. Szerepe az eső távoltartása, valamint az építészeti tagozatok összefogása. Helyzete szerint lehet -^koronázó párkány, -tövpárkány, -tkönyöklőpárkány, -lábazati párkány, ->szemöldökpárkány, -tvállpárkány. [115/5/j]
PÁRKÁNYKONZOL: a párkány függőlemezét alátámasztó gyámkő
PERSPEKTÍVA
99
PARKETTA: kisebb, szabályos geometrikus alakúra vágott elemekből különféle mintájúra rakott keményfa padlóburkolat
PARLATÓRIUM (lat parlare = beszélni szóból): a kk.-i kolostorok társalgóhelyisége, rendszerint az épületegyüttes K-i szárnyában
PÁRNATAG, echinus: a ->ctór oszlopfő kiduzzadó része, amely összekötő tag a fedőlap (abakusz) és az oszlop k. Alsó részén -^gyűrűk tagolják. A korai időkben a ~ erősen duzzadt és messzire kinyúló volt, a klasszikus időkben feszesebb és megmerevedett, míg a késői korban alakja a csonkakúphoz közelített.
PÁRTÁZAT, merlatúra: a városépítészetben a falak karimáján kialakított, lőrésekkel áttört, tört körvonalú mellvéd. Alkalmazták pusztán díszítő célzattal is. 16—17. sz.-i m. elnevezése: olaszfok. (->még pártázatos reneszánsz)
PÁRTÁZATOS RENESZÁNSZ: a középeurópai késői ren. építészet egy áramlatának megjelölése, különösen a régebbi m. szakirodalomban. Lakóházak, várkastélyok, templomtornyok homlokzatainak, attikáinak, oromfalainak -^pártázatos lezárása jellemzi. Széles körben elterjedt Magyarország, Lengyelország, Csehország, Németország 16—17. sz.-i építészetében. Olykor ->sgraffito is díszíti.
PARTERRE (fr.): 1. földszint; 2. színházban a nézőtér földszinti része; 3. épületek előtt kialakított sík parkterület, geometrikusán elrendezett gyepfelületekkel és virágágyakkal
PASSAGE (fr.): általában fedett, utcaszerű átjáró, épületek földszintjén, kétoldalt üzletekkel
PASTOFÓRIUM (gör.): 1. eredetileg istenszobor felállítására szolgáló -»cella; 2. az óker. és a bizánci építészetben Szíriában kialakult melléktér az áldozat előkészítésére (protheszisz), a papság felkészülésére (-tdiakonikon); 3. a m. szakirodalomban tévesen szentségfülke, -* szentségház értelemben is használatos.
PATICSFAL: sárral tapasztott fal, amelynek magja földbe ásott karók közé font vesszőfonat, sövény
PATIO (sp.): szökőkúttal ellátott, kertes belső udvar a sp. lakóházakban. Mór hatásra alakult ki.
PATKÓÍV: az iszlám építészet egyik jellegzetes eleme, kerek v. csúcsíves záradékú 3A körívből áll. Több változata van.
PAVILON, pavillon (fr.): eredetileg sátor, sátorépület. Kisméretű, egyterű, szabadon álló, könnyed, földszintes építmény (-tkerti pavilon, zene-, újság-, kórház-, kiállítási ~) v. nagyobb épület végéhez, közepéhez csatlakozó, olykor áttört szerkezetű kis kiugró épület, (->még pergola)
PEDIMENTUM: az antik épület -^oromzata, amely a timpanonból és a párkányból, valamint a hozzá tartozó díszekből áll.
PENTASTYLOS (gör. ’ötoszlopos’): véghomlokzatain 5osz!opos ókori gör. templom. Ritka típus.
PERGOLA (ol.): 1. 2 v. több oldalról nyitott ->pavilon; 2. kúszónövényekkel befuttatott oszlopos lugas1, ill. szabad tornác
PERIPTEROSZ (gör.): antik templomtípus, amelyben a —>ce//át mind a 4 oldalról 1 sor oszloppal szegélyezett folyosó veszi körül.
PERISTYLIUM, perisztülion (gör.): oszlopokkal körülvett tér, elsősorban az ókori lakóházak oszlopos folyosókkal körülvett belső udvara. Néha az épületet körülvevő oszlopsort is nevezik ~nak. [16/g]
PERPENDICULAR STYLE: függélyes stílus
PERSPEKTÍVA (lat. perspicere = átlát, áttekint szóból): tágabb értelemben annyi mint optika,
100 .
PERZSA OSZLOP
117. perspektíva
a látás törvényszerűségei. Szűkebb értelemben az optikai törvényszerűségeknek megfelelően, a tárgyak térbeliségét érzékeltető sík ábrázolás geometriai szerkesztéseinek gyűjtőneve. Az építészetben a ~ törvényszerűségeinek alkalmazása az antikvitás óta szokásos: 1. épülethomlokzatok v. épületrészek optikai torzulásának korrekciójára; 2. bizonyos korszakokban az épület elrendezésében v. képzőművészeti eszközökkel (pl. szobrászat, falfestészet) történő díszítésében illuzionisztikus térhatás elérésére (-+architektúrafestészet, látszati tér). [117]
PERZSA OSZLOP: az óperzsa építészet jellegzetes oszloptípusa. A kannelurás oszloptörzs magas lábazaton áll. Az oszlopfőt 2, egymásnak hátat fordító oroszlángriff- v. bikatest képezi, amelyek k. keresztgerenda van.
PIANO NOBILE: -^főemelet
PIAZZA (ol. ‘tér’): az itáliai városok többnyire 4szög alaprajzú főtere. Általánosítva így nevezik a 4 oldalról épületekkel körülvett, olaszos hangulatú városi tereket is.
PIEDESZTÁL (fr.): 1. szűkebb értelemben oszlopszék. A róm. építészetben az oszlopok alá helyezett négyzethasáb alakú elem lábazati és zárótagozatokkal; 2. tágabb értelemben minden talapzat, amelyen építészeti támaszt v. szobrot helyeznek el.
PIKKELYDÍSZ: építészeti díszítőmotívum a halpikkelyhez hasonló elemekből. Frízdíszítményként a leggyakoribb, de előfordul oszloptörzseken is. Lemezszerű eleme a pikkelylemez.
PILASZTER: -> fal pillér
PILASZTERDÍSZ: pilasztertörzs homlokoldalán mélyített, keretezett tükörben alkalmazott díszítmény. Jellegzetes motívumai függőleges tengelyre szimmetrikusan elrendezett levelek, indák, virágok, gyümölcsök, füzérek v. emblémák. Elsősorban a ren.-ban alkalmazták.
PILLÉR: 4szög v. sokszög keresztmetszetű, szabadon álló, függőleges támasz, amelynek az oszlophoz hasonlóan fejezete és lábazata van (->még falpillér). [118]
118. pillér
PÓDIUM
101
PILLÉRFÖ, pillérfejezet: a pillér keresztmetszetének megfelelően, az oszlopfő formáival kialakított fejezet
PILLÉRKÖTEG, kötegpillér: a r. és a g. építészetben szokásos összetett pillérforma, amely 4szögű v. sokszögű pillérmagból és az oldalához csatlakozó, a boltozati bordákat alátámasztó % v. 3/» oszlopokból áll. [119]
PILLÉRMAG: a pillérköteg % és 3A oszlopokkal körülvett, általában 4- v. sokszög keresztmetszetű része
PILON, pylon (gör.): 1. 4szögletes alapú, felfelé keskenyedő falú, hatalmas méretű kapuépít
mény, amely az ókori egyiptomi templomok bejáratát 2oldalt szegélyezte. Homlokzatán általában 4 zászlótartó fülkét alakítottak ki. A szentélyhez vezető utat gyakran egymás mögött elhelyezett ~ok szegélyezik. 2. -tfüggőhidak láncait, ill. kábeleit tartó kapuzatszerű pillér
PIRAMIS: ókori egyiptomi, gúla alakú, monumentális, többnyire uralkodói sírépítmény. Magja a királysír kamrája, amelyhez rejtett bejáratú lejtős folyosó vezet. A kamra bejáratát a temetés után elfalazfák. Kincseskamra is tartozott hozzá, (-♦még lépcsős piramis)
PISCINA (lat. ‘halastó’): 1. a római thermák vízmedencéje; 2. a korai kér. egyházi építészetben a ->keresztelőkápolna alámerítéses keresztelésre készült víztartó medencéje (keresztelőmedence); 3. a templom szentélyében, az oltár melletti D-i falban levő fülke, amelyben a pap kezének és a szertartáshoz használt edényeknek a lemosására szolgáló kis medence van.
PISLOGÓABLAK: olyan kisméretű tetőablak, amelyet a tető felülről hullámvonalasán keretez.
PITTORESZK: 1. épületfelületen a megvilágított és a homályban hagyott részek keltette hatás, amit kiemelkedő és bemélyedő elemek váltogatásával érnek el; 2. 18. sz.-i kertek jelzője, amelyeket külöhféle stílusú építményekkel tesznek változatossá.
PLATERESZK STÍLUS: mór, antik és g. elemekből kialakult, a késő g.-ból a ren.-ba átvezető épületdíszítő stílus a 15—16. sz.-i sp. építészetben
PLINTHOSZ: -rtalplemez
PÓDIUM (gör.): 1. épület kiemelésére szánt, ókori eredetű, függőleges oldalú alépítmény; 2. az ókori róm. templomok etruszkoktól átvett jellegzetes alépítménye lábazati és zárópárkánnyal, a templom bejárati véghomlokzata előtti oldalán lépcsőzettel
102
POLIGONÁLIS SZENTÉLY
POLIGONÁLIS SZENTÉLY: sokszögű alaprajzú, fallal záródó -^szentély (-♦még szentélyzáródás)
POLIKRÓMIA (gör.): az építőanyagok természetes színéből v. a falak festéséből eredő színhatás, az építészeti felületképzés fontos tényezője. Egyes stíluskorszakaiban az anyagszerűségtől az illuzionisztikus hatásokonát a képzőművészeti jellegű falfestészeti ábrázolásig igen különböző elvek és törvényszerűségek érvényesülnek.
POROSZSÜVEG-BOLTOZAT: kb. 1 m tengelytávolságban kiosztott lapos szegmensívű, többnyire I-keresztmetszetű (vas)gerendák k.-i -> dongaboltozat. A 2—3 cm ívmagasságú boltmezők alulról vízszintes síkúra vakolhatók, így ezek sorával síkmennyezet alakítható ki.
PORTA (lat. ‘kapu’): 1. -+kapu; 2. nagyobb lakóépületek, középületek kapusfülkével kialakított főbejárata; 3. parasztudvar, ház, főleg paraszti ház a körülötte levő gazdasági épületekkel, udvarral, kerttel; 4. „Magas Porta”, a török nagyvezír székhelye
PORTÁLÉ (lat. porta = kapu szóból): kapuzat, templomok, középületek és paloták díszes ke- retelésű főbejárata. Ma a köznyelvben többnyire boltok, üzletek bejárati és kirakati nyílásainak kiképzését nevezik így.
PORTICUS, portikusz: -»tornác
POSZTAMENS, posztamentum: talapzat szobor, váza v. oszlop számára
POSZTÓCSARNOK: a posztócéhek székháza, amelyben raktár- és elárusítóhelyiségek, valamint a társas összejövetelek céljaira szolgáló termek voltak.
PRAETÓRIUM: 1. parancsnoki épület v. sátor a róm. tábor közepén; 2. helytartói épület a provinciák fővárosában
PRESBITÉRIUM, presbyterium: -^szentély
PROFIL: az építészeti tagozat keresztmetszetének körvonala.
PROFILÁLT: tagozott
PROFILTÉGLA: ->idomtégla
PRONAOSZ: az ókori gör. templom ->ce//ájá- nak (naosz) falnyúlványokkal, antepillérekkel közrefogott, ezek k. gyakran oszlopokkal v. bejárattal áttört fallal határolt oszlopcsarnoka.
PROPORCIÓ, proportio: ->arány
PROPÜLAIA, propylaia (gör.): ókori gör. kapuépület, bejárati csarnok [120]
PROSZKÉNION (gör.): az ókori g. ->színház- épület -> szkénéje előtti, oszlopokon álló emelvény, eredetileg talán a színészi játék háttere. Legkésőbb az i. e. 2. sz.-tól a színészek a ~on játszottak. [121]
121. proszkénion
PSZEUDOPROSZTILOSZ
103
PROSZTILOSZ, prostylos (gör.): antik templomtípus, amelynek csak a főhomlokzatát tagolják oszlopok (->még pszeudoprosztilosz)
[122]
PROTHESZISZ: -rpastofórium
PROTODÓR OSZLOP: ókori egyiptomi oszloptípus, amelyet vájatos (kannelurázott) törzsével, -^abakuszra emlékeztető fejezetével a gör. dór oszlop elődjének tartanak [115/1]
PROTORENESZÁNSZ, előreneszánsz: klasszikus antik formák megjelenése a ren. előtti építészetben
PSZEUDOBAZILIKA: ->álbazilikális elrendezés
PSZEUDODIPTEROSZ (gör.): olyan templom, amelynek ->ce//ája és egyetlen körülfutó oszlopsora k. akkora a távolság, mint a -tdipte- rosznál, és az épületrészek k. egy második oszlopsor is elhelyezhető lett volna.
PSZEUDOKLASSZIKUS: álklasszikus, a klasz- szikus gör. és róm. emlékek erőtlen, csupán formai jegyeket átvevő utánzataira használt kifejezés
PSZEUDOOPISZTHODOMOSZ (gör): ritka gör. templomtípus, amelynél az -»opiszthodo- mosz nélküli naosz (cella) hátsó homlokzatát antepillérek és közöttük % oszlopok tagolják.
PSZEUDOPERIPTEROSZ: (gör ): antik templomtípus, amelynél a naoszt nem veszi körül szabadon álló oszlopokkal határolt folyosó (pteron). Ehelyett 7z oszlopok tagolják homlokzatait. Ritka típus.
PSZEUDOPROSZTILOSZ, pseudoprostylos (gör.): antik templomtípus, amelynél a főhomlokzatok szabadon álló oszlopsora (-tproszti- losz) helyett a naosz homlokfalát 1/z oszlopok tagolják.
104
PTEROMA
PTEROMA, pteron (gör.): az ókori gör. templom ->ce//ája és oszlopsora k.-i felület
PURIZMUS (lat. purus = tiszta szóból): 1. a teljes „stílustisztaságra” törekvő irányzat a -> műemlékvédelemben; 2. a „tiszta művészet” mozgalma, amelyet A. Ozenfant (1886—1966) kezdeményezett és Le Corbusier-vel (1887— 1965) propagált.
PYLON: -> pilon
QUADRATURA: 1. -»négyzethálós rendszer; 2. kolostornégyszög: a kolostor 3 szárnya és a templom által közrezárt, ->kerengőve\ övezett udvara. A szerzetesek számára fenntartott.terü- let.
QUADRIFÓLIUM: -> négy karéj
QUATTROCENTO (ol. ‘négyszáz’): az 1400-as évek, a 15. sz. olasz elnevezése; a művészettörténetben az itáliai kora ren.
QUEEN ANNE STYLE: ->Anna-stílus
QUEEN ELIZABETH STYLE: ->Erzsébet-stílus
RABICFAL: sodronyhálóra csapott, gipszhabarcsból v. sejttéglából álló, könnyű, vékony fal
RÁMPA: 1. lépcsőt helyettesítő, meneteles lejtésű feljárat a szintkülönbségek áthidalására; 2. lépcsőkorlát; 3. várfalak erősítésére szolgáló belső földtöltés
RASZTER: általában négyzetes v. 4szöges szerkesztési vonalhálórendszer, választott modul alapmérettel. Tervezési segédeszköz, amellyel a ~ csomópontjai és vonalai szerint oldják meg az alaprajzi elrendezést és a szerkezeti elemek kiosztását.
RAVELIN (fr.), rivellino (ol.): elősánc, a várfal előtt, rendszerint bástyák közé helyezett sáncárok
REDŐNY: ablakra, ajtóra szerelhető, felhúzható és leereszthető, többnyire fából, újabban műanyagból készült sötétítő berendezés
REDŐS OSZLOPFÖ: a bizánci és a r. építészetben használatos ->kockafe/ezet-típus, amelynek alsó, gömbölyű felületét barázdák tagolják.
REDUT, redoute: 1. bástyaszerű, különálló erődrész; 2. zenés, táncos ünnepségek tartására szolgáló, reprezentatív épület (vigadó)
REFEKTÓRIUM, refectorium (lat.): kolostorok étkezőterme, a -»káptalanterem és a -*dormi- tórium után a harmadik legnagyobb helyiség. Berendezéséhez kézmosó és felolvasó is tartozik.
RÉGENCE STÍLUS: főként az építészetben és az iparművészetben érvényesülő fr. művészeti irányzat 1715—1723 k. Átmenet az érett b. és a rokokó k. (->még Lajos-stílusok)
REGULAE (lat): a dór oszloprendben plasztikus szalagocskák a fríz triglifjei alatt függő cseppekkel [63/10]
REKESZES MENNYEZET: -^kazettás mennyezet
REKONSTRUKCIÓ: valamely épület eredeti formájába való visszaállítása, helyreállítása a fennmaradt részletek, maradványok felhasználásával
RENESZÁNSZ ÉPÍTÉSZET: stíluskorszak a 15—16. sz.-ban. Az antik művészet szellemének, formáinak az újjáélesztését tűzte ki célul, és a kortárs művészetnek az antikkal felérő színvonalát igyekezett megvalósítani. Az ókori róm. építészet elemeit, homlokzati rendszereit átvette, de tovább is fejlesztette. Tömegei nyugodtak, kiegyensúlyozottak. A téralakításban — a ~ harmóniára, zártságra, egyensúlyra törekvő felfogásának megfelelően — a centrális elrendezés is szerephez jutott. A szabadon álló oszlop — mind szerkezeti, mind pedig dekoratív rendeltetésénél fogva — a stílus legálta
ROMÁN KORI ÉPÍTÉSZET
105
lánosabb motívumai közé tartozik. Újra alkalmazták az oszlopos-íves elemeket. Az épületek külsején a szimmetria, világos tagolás, a részek és az egész organikus kapcsolata figyelhető meg.
RESTAURÁLÁS: -* helyreállítás, -^műemléki helyreállítás
REZIDENCIA: uralkodói v. más magas méltóságot viselő személy székhelye, lakóhelye. Nem kapcsolódik egyetlen stíluskorszakhoz. Kialakításában az építtető legfőbb törekvése hatalmának érzékeltetése, a reprezentálás.
RÉZSŰ: -tablakrézsű
RITMUS: homlokzati tagolóelemek (oszlopok, nyílások, díszítőelemek) szabályos rendben, távolságban való ismétlődése
RIZALIT (ol. ‘kiugrás’): az épület homlokzatsíkjából — rendszerint a teljes épület magasságában — kiemelkedő falszakasz. A homlokzat tagolására, fény-árnyékhatásának gazdagítására szolgál. A homlokzaton elfoglalt helye alapján lehet közép- és sarok~. (-»még kettős rizalit, lépcsőzetes rizalit)
ROCAILLE: -> kagylódísz
ROKOKÓ ÉPÍTÉSZET: a b. stílus késői fázisára (kb. 1730—1780) használatos, nem általános érvényű elnevezés. Nevét leggyakrabban alkalmazott díszítőeleméről, a rocaille-ról kapta. Az érett b. súlyos formáit, szimmetrikus tagolását aszimmetrikus elrendezés, könnyű, kecses motívumok váltják fel. Az alaprajzban, a falazatok csatlakozásában íves, kanyargó, hullámzó vonalakat alkalmaznak. A belsők összképében a rafinált luxus, a gazdag, mindent elborító, játékosan könnyű díszítés uralkodik.
ROM: 1. elpusztult épület maradványa. Építészettörténeti v. régészeti jelentősége indokolja megőrzését, -* konzerválását; 2. romantikus kertkompozíciók dísze. Lehet valódi v. mesterséges (épített) ~, mű~.
RÓMAI DÓR OSZLOPREND: -* etruszk oszloprend
RÓMAI ÉPÍTÉSZET: az ókori mediterráneum építészetének utolsó stíluskorszaka, amely egyrészt az etruszk, másrészt a gör. művészetben gyökerezik. A ~ alapvető vonásai (boltozat, kupola, öntött falazat) a késő köztársaság korában (i. e. 2. sz. közepe—1. sz. vége) alakultak ki. Jellegzetes létesítményei a hidak, fürdők, vízvezetékek, vásárcsarnokok, a császárkorban a diadalívek, circusok. A ~ a provinciák építészetét is meghatározta, és a birodalom bukása után fennmaradt alkotásai révén hatott a kk. építészetére.
RÓMAI KERESZTBOLTOZAT: a -> keresztboltozat alapvető formája. 2 egymásra merőleges tengelyű, azonos szélességű, félköríves ->don- gaboltozat átmetszéséből származtatható. Négyzetes alaprajzú, 4 azonos boltsüvegből áll, záradékai vízszintes egyenesek, átlós ívei félellipszisek, homlokívei félkörök. Csak a 4 sarkán igényel alátámasztást. [87]
ROMÁN KERESZTBOLTOZAT: a keresztboltozatnak a római keresztboltozatból származtatható, emelt záradékú, kk.-i típusa, amely borda nélküli és bordás változatban egyaránt előfordul. [88]
ROMÁN KORI ÉPÍTÉSZET: a 19. sz. közepe óta a korábbi kk.-i építészeti stílusnak a -> gótikus építészettől való megkülönböztetésére alkalmazott kifejezés. Uralkodó építészeti műfajai: egyházi épületek, ill. rendszerint erődített feudális rezidenciák. Ezek típusai a korábbi kk.-i építészeti fejlődés során módosított késő antik tradíciókon alapulnak, s az udvari művészet összefüggései, az egyház és különösen a szerzetesrendek, zarándoklatok révén terjedő egységes típusok mellett mind szerkezet, mind tagolás tekintetében számos helyi változatot képviselnek. E változatosságon alapul az a nézet, amely a ~ben elsősorban a helyi v. a szerzetesrendi iskolákat ismeri el. Ennek ellenére Európa országaiban jól meghatározhatók általános stílustörténeti szakaszai: a korai, az érett
106
123. román temnlom az anszis falni
SAROKLEVÉL
107
123. román templom az apszis felöl | 12: kúptető |
1: lábazat | 13: faloszlop |
2: lábazati párkány | 14: lóhereív |
3: kapubéllet | 15: törpegaléria |
4: timpanon | 16: tető |
5: archivolt | 17: ablak |
6: nyeregtető | 18: vakív |
7: lizéna | 19: tetőpárkány |
8: ablak | 20: piramistető |
9: ablakbéllet | 21: orommező |
10: apszis | 22: hármas ablak |
11: félköríves fríz | 23: tető |
amely a 11. sz. II. f.-ben alakult ki, s amelyet a 12. sz. II. f.-ben először Franciaország központi vidékein váltott fel a g. építészet. Ugyanakkor Közép- és D-Európában a ~ világosan elkülönülő, a 13. sz. közepéig virágzó késői szakasza kezdődött. [123]
ROMANTIKUS ÉPÍTÉSZET: a 18. sz. utolsó harmadában induló, a 19. sz. első kétharmadában Európa-szerte elterjedt építészeti stílus, amelynek jellemzője a ki.-ellenesség, az érzelmek és a fantázia hangsúlyozása a rációval szemben, a múlt és az egzotikum iránti érdeklődés. Középkorias formákat kedvelt.
ROMBUSZ ALAKÚ ABLAK: sarkára állított négyzet alakot mutató ablakforma
RONDELLA: -> kerek bástya
ROTUNDA (lat.), rotonda (ol.): kerek épület, többnyire körtemplom, a centrális épület osztatlan terű alapformája (->még körépítmény)
ROZETTA: stilizált rózsa; többnyire kerek, néha szögletes, karéjos szélű díszítmény. Az ókori gör. építészetben gyakran alkalmazott dekoráció; később is elterjedt.
RÓZSAABLAK, ablakrózsa: kerek ablak késői r. és g. formája. Rendszerint a templomok főhomlokzatát, valamint a kereszthajók végeit díszíti. Korai típusa a küllőkkel tagolt -tkerék- ablakból alakult ki úgy, hogy a küllők helyett -t kő rácsot alkalmaztak. Kisugárzó, centrális elrendezésű alaptípusát a késő g.-ban örvénylő
formák váltották fel, majd megjelent halhólyagos kőráccsal (-thalhólyagmotívum) díszített formája. [60/10]
RUSZTIKA (ol.): durván megdolgozott, kinagyolt homlokfelületű kváderekből rakott falazat (->opus rusticum) v. ennek utánzata (pl. vakolatból). A késői ren.-ban olykor pillértörzsön is alkalmazták.
SAKKTÁBLAFRÍZ: sakktáblaszerűen, kis
négyzetes mezőkkel díszített szalagfríz
SÁNC: általában mesterséges, földből emelt védőmű, az erődítések (->erőd) falán kívül -tárokkal (sáncárok) megerősített földgát. A 17. sz.-tól bonyolult rendszerű, nagy kiterjedésű erődövezetet fejlesztettek belőle. Maga a ~ is képezheti az erődítést. (->még elősánc, koronasánc)
SÁNCÁROK: -tárok, elősánc
SARAVERZSI: a szabályoktól, jelképrendszertől eltérő, de művészi megjelenésű kert megnevezése a kínai és japán kertművészetben, újabban a városrendezésben
SAROKARMÍROZÁS: az épület sarkain végighúzódó, kőből v. habarcsból készített szilárdító, ill. díszítő elem (~>még armírozás)
SAROKÁTMENET: tagozott építészeti részletek (nyíláskeret, oszloppillér) és az alattuk levő más formájú lábazatok k. az átmenetet biztosító áthidalás. Megoldása többféle lehet, pl. pirami- sos, prizmás, rézsűs ~ (->még saroklevél).
SAROKBOLTFÜLKE, trompus: fülkeszerűen boltozott átlós ív falsarokban. Az alsó 4- v. sokszögű tér és a felette nyíló, kupolával fedett tér k.-i átmenet megteremtésére szolgál. A K-i és közép-európai építészetben fordul elő.
SAROKKŐ: -> kerékvető
SAROKLEVÉL: az oszlop lábazatát alkotó elemek összekapcsolását szolgáló díszítmény, a
108
SAROKOSZLOPFÖ
->bázis alsó gyűrűjétől (-toszlopgyűrú) a négyzetes -»talplemez sarkaira hajló levéldísz
SAROKOSZLOPFÖ: ->kompozit oszlopfő
SÁTORTEMPLOM: orosz templomtípus, formája a faépítészetből ered. Vízszintes rakású fagerendás oldalán hordófedéldíszítés (bocski) van, tömege lépcsős felépítésű. Kőből készült 16. sz.-i példáin a négyzetes teret függőleges irányban kitágítja a 8szögúvé alakított torony, s ezen van a meredek sátortető, csúcsán olykor kis, kupolás toronnyal.
SÁTORTETŐ: 4- v. sokoldalú, gúla alakú tető, négyzet, 4- v. sokszög alaprajzon. Az É-i területeken főként a faépítészetben kedvelt tetőforma. [124]
SEDILIA: -+ülőfülke
SEICENTO (ol. ’hatszáz’): az 1600-as évek, a 17. sz. olasz elnevezése
SEJTBOLTOZAT: a közép-európai késői g. építészetben a 15. sz. végén és különösen a 16. sz.- ban alkalmazott -»hálóboltozat- v. -^csillag boltozat-típus. Többnyire borda nélküli, élekkel határolt boltmezói -»kolostorboltozatokhoz hasonló, homorú kiképzésűek.
SEKRESTYE, sacristia (lat.): a kát. templomok ->szentélyének oldalához csatlakozó helyiség. A liturgikus ruházat és felszerelés őrzőhelye; a papság felkészülésére, önözésére is szolgál.
SEPULCRUM: ->confessio
SETTECENTO (ol. ’hétszáz’): az 1700-as évek, a 18. sz. olasz elnevezése
SGRAFFITO (ol.): sík felületdíszítés. A falfelületre 2 v. több egymásra vékonyan felhordott, különféle színű vakolatrétegből a tervezett képnek megfelelő foltokban és vonalak mentén a kívánt szintig lekaparják a fedőrétegeket. A ->pártázatos reneszánsz építészetben is fontos szerepe van.
SÍKALAPOZÁS: -^alap
SÍKFÖDÉM: nem boltozással készült, alul és felül egyaránt sík felületű, fa-, acél-, vasbeton -tfödém
SIMA: ->szima
SÍRÉPÍTMÉNY, síremlék: halottak nyugvóhelyét jelölő, a holttestet tartalmazó építmény. A családi emléktemplomok, emlékcsarnokok, a -> mauzóleumok az ókori kisázsiai Mausszó- leion utódai. A gör. sírsztélék, róm. szarkofágok a kk.-ban tumbává és fali síremlékké alakultak. (->még dolmen, kupolasír, lépcsős piramis, masztaba, piramis, tholosz, tumulus)
124. sátortető
STRUKTÚRA
109
SKANZEN (svéd): szabadtéri néprajzi múzeum. Nevét a Stockholmban 1891-ben felállított szabadtéri múzeumról (Skansen) kapta. Ennek mintájára szervezik az egy-egy népcsoportra, tájegységre jellemző ház- és településtípus természetes rekonstrukcióját megvalósító szabadtéri múzeumokat.
SOLARIUM (a lat. sol = nap szóból): 1. napóra; 2. magasan fekvő, általában napos épületrész (erkély, terasz, karzat)
SÖVÉNY: 1. é/ő~: gyakran nyírással is alakított, tértagoló, szél- és csapadékvédő szerepű cserje- v. fasor. A b. díszkertek fontos eleme, intim zugok kialakítására, a panoráma lezárására (labirintkert); 2. karók k. vesszőből, faágból font kerítés falusi kert, udvar védelmére. Sárral tapasztva fal a népi építészetben.
SPIN A: ->circus
SPORTCSARNOK: versenyekre, edzésekre alkalmas, többnyire vasbeton- v. acélszerkezettel épített, tetején üveg v. átlátszó műanyag borítással készült nagyméretű csarnoképület
STADION, stádium (gör.): ókori gör. atlétikai versenypálya, amely nevét az ókori gör. hosszmértékről kapta (kb. 192 m). Általában egyik végén lekerekített, hosszú négyszög alakú tér, amelyet lelátóknak szolgáló természetes v. mesterséges földrézsűk vesznek körül levágott lépcsős üléssorokkal.
STALLUM (lat.), szentélypad, kóruspad: templom szentélyében v. kórusában a papság v. a kar elhelyezésére szolgáló ülőbútorzat. Olvasóállvánnyal ellátott imazsámolyhoz kapcsolt, faragott kartámlával elválasztott üléssorból áll (->misericordia). Magas háttámlája (dorsale) felett baldachin v. koronázópárkány van.
STÍLUS (gör. ‘íróeszköz’): eredetileg íróeszközt, átvitt értelemben írásmodort jelentő kifejezés. A művészetre és különösen az építészetre a késői ren. idején alkalmazták. Ez váltotta fel a
korábban használt, konkrétabb jelentésű „ma- niera” (modor) és az építészet minőségét jelző „opus” (mű, munka, mód) szavakat. Mai, építészettel kapcsolatos használatában: 1. építészegyéniségek, művészcsoportok, iskolák műveire jellemző közös formai vonások gyűjtőneve; 2. az építészeti alkotás művészi tényezőinek, formai és tartalmi sajátosságainak elválaszthatatlan egységét fejezi ki; 3. az építészet művészettörténeti korszakainak megjelölésére szolgál.
STÍLUSKRITIKA: az a művészettörténeti módszer, amely megbízható okleveles v. egyéb adatok híján a vizsgált műalkotás korát és mesterét a feltételezett kor és más mesterek műveivel, stílusával való összehasonlítás útján dönti el.
STIPES (lat. ‘fatönk, cölöp’): a kér. ->oltár lapjának, mensájának alépítménye
STOA: ->sztoa
STRIGILIS (lat. ’vakaróvas’): 1. az ókori gör. és róm. atléták nyeles, hajlított, kanál formájú kaparóeszköze, amellyel beolajozott testükről eltávolították a szennyet; 2. hullámvonal: S-alakú vájatdíszítmény, amely sorozatosan frízként a róm. szarkofágok oldallapján gyakori, és elvétve a ren. építészetben is előfordul. [125]
125. strigilis
STRUKTÚRA (lat. ‘összetűzés, szerkezet’): 1. az építészet technikai oldala, másként konstrukció; a szó szoros értelmében építőanyagok ösz- szekapcsolása mesterséges, teret záró v. lehatároló szerkezetekké; 2. az építészeti alkotás mint műszaki alkotás; 3. átvitt értelemben az építészeti alkotás mint művészi -^kompozíció
110
STUKKÓ
X
STUKKÓ (ol.): gipsz, homok, esetleg márványliszt és mész, enyves víz és festék keverékéből álló habarcsból mintázott gipszvakolat. Főleg belső felületek plasztikus díszítésének és egyes szobrászati munkáknak (főként domborműveknek) anyaga. A fal v. mennyezet alapvakolatára vékony, egyenletes rétegben felhordott anyagot húzó sablonnal v. szabad kézzel mintázzák, majd szilárdulása után lecsiszolják. Használata K-en nagyon régi, az ókori Rómában, az óker., majd a b. művészetben is szívesen alkalmazták.
STYLOBATÉS (gör.): az ókori gör. templom alépítményének (->krepidóma) felső szakasza, a tulajdonképpeni járószint, amelyre az oszlopokat és a cellafalat építették. Optikai hatás érdekében általában enyhén domború.
[63/2]
SUDARASODÁS (entázis, gör.): az antik és ren. oszloptörzs felfelé enyhén ívelő elvékonyodása
SUGÁRKÁPOLNA: sugár alakban elrendezett kápolnasor. Az 5hajós templomban a belső v. a belső és külső mellékhajópár egyaránt ívesen körülöleli a szentélyt.
SUPRAPORTA (lat. ‘ajtó fölött’): ajtó feletti, festéssel, faragással díszített, kereteit mező. Különösen a b. és a rokokó belső terekben gyakori.
[13/5]
SÜLLYESZTETT KERT: a környezeténél alacsonyabban fekvő, kis területen, alacsony növésű növényekkel kialakított, intim hangulatú kert. A szintek változásából fakadó panorámaélményre szerkesztett fr. b. parkok kedvelt tartozéka. Felette általában terasz v. kilátó van.
SZABADON ÁLLÓ BEÉPÍTÉS: a beépítésnek az a módja, amelynél az épületek egymástól kisebb-nagyobb közökkel elkülönítve, minden oldalukon láthatóan épülnek.
SZALAGDÍSZ, entrelacs (fr.): szalagszerű elemből formált, egymást keresztezve, összefonódva különféle ismétlődő mintát alkotó díszí
tés. Az építészetben és az iparmüvészetben egyformán kedvelt szegélydísz. (->még fonatdísz)
SZALAGPÁRKÁNY: -> lemezpárkány
SZALON (fr.): 1. reprezentatív lakások, kastélyok, kúriák díszes, vendégek fogadására szolgáló terme; 2. átvitt értelemben kiállítóterem v. kortárs művészek rendszeresen ismétlődő kiállítása
SZAMÁRHÁTÍV: kettős görbületű, alul domború, felül homorú ívszárakból álló, csúcsban záródó ív. Szerkesztése 4, ugyanazon körön fekvő középpontból történik. [126]
126. szamárhátiv
SZAMÁRLÉPCSÖ: -^csigalépcső helyett alkalmazott, fokok nélküli feljárat, tulajdonképpen csigavonalú lejtő
SZÁRAZÁROK: >árok
SZÁRNY: épületszárny
SZARUFA: a -> fedélszerkezetnek az ereszekre merőleges, a héjazatot tartó, lécezést, deszká
SZENTÉLYZÁRÓDÁS
111
zatot hordó, a tetősíkokat alkotó, nagyobb hosszúság esetén többnyire ->szelemennel alátámasztott gerendája
SZECESSZIÓS ÉPÍTÉSZET: a 19. sz utolsó évtizedeiben kialakuló, egész Európát és Amerikát érintő művészeti stílus, szembefordulás az -^eklektikával. Az új stílus ornamentális, stilizáló, szívesen alkalmazta a növényi motívumokat, a különös színeket, a síkszerű képépítést, a vonalas ábrázolásmódot. Külső és belső egységes alakításával a 20. sz. építészetének előfutára.
SZEGMENTÍV, szegmensív, körszeletív: vállvo- nal alatti középpontból szerkesztett, körszeletből álló lapos ív. Különösen a 18. sz.-ban alkalmazták nyílások lezárására. [127]
127. szegmentív
SZÉKESEGYHÁZ: -> kátéd ralis
SZELEMEN, oromgerenda: az ereszvonallal párhuzamos helyzetű, vízszintes gerenda, amely a -»szarufákat támasztja alá. Helyzete szerint lehet talp-, derék- és gerinc- v. karéj ~. Utóbbiak alátámasztására a székoszlopok szolgálnak.
SZÉLKAKAS: tetőcsúcsokon (és kéményeken) elhelyezett, függőleges vastengelyre húzott, szélben forgó, annak irányátjelző bádogzászló v. -kakas
SZEMÖLDÖK: ablak- v. ajtókeret felső, vízszintes lezáró eleme
SZEMÖLDÖKGYÁM: 1. egyenes záródású g. ajtó- és kapukeretezések vízszintes áthidaló gerendájának, szemöldökkövének fesztávolsá- gát csökkentő, a szárkövek felső végéből kiugró, a nyílás felső sarkait kitöltő különféle alakú gyám; 2. ajtó- és ablaknyílás szemöldökpárkányát 2oldalt alátámasztó, gyakran csak díszítő célú ->gyámkő, általában ->állókonzol
SZEMÖLDÖKPÁRKÁNY: ajtó- és ablaknyílás felett alkalmazott, kőkeretelésükhöz olykor képszék közvetítésével kapcsolódó, általában a geiszon tagozataiból álló ->párkány
SZENTÉLY: 1. kultikus rendeltetésű terület, épület v. épületrész; 2. a kér. templomnak a papság számára fenntartott, a laikusok elől elzárt része (presbitérium). Rendszerint a főoltár tere, szúkebb értelemben a templom apszisa. (->még szentélyzáródás) [59/c]
SZENTÉLYKÖRÜLJÁRÓ: kóruskor ül járó
SZENTÉLYNÉGYSZÖG: a ->szentély meghosszabbítására szolgáló, 1 hajós templomokban a hajó és a szentély közé iktatott, bazilikákban a négyezeten túl a főhajó meghosszabbításaként fölépített térrész. Rendeltetése szerint tulajdonképpen -»kórus.
SZENTÉLYPAD: ->stallum
SZENTÉLYREKESZTÖ: a -^szentély terét a laikusok belépésére vonatkozó tilalom alapján a templom hajójától elválasztó mellvéd (->még doxale, kórusrekesztó)
SZENTÉLYTORONY: a templom utolsó szakasza, többnyire szentélye fölé épített torony
SZENTÉLYZÁRÓDÁS: a ^szentély hátsó lehatárolásának alaprajzi megoldása. Az épület stílusára és korára jellemző főbb típusai: íves (félkör-, patkó-, szegment-, kosáríves) — ennek sajátos formája az apszis; sokszögű (pl. a 8szög 5 oldalával, a 1 üszög 7 oldalával záruló szentély stb.) és egyenes.
112
SZENTHÁROMSÁGABLAK
SZENTHÁROMSÁGABLAK: -t hármas ablak
SZENTIMENTÁLIS KERT: -tangóikért
SZENTSÉGHÁZ: kát. templomokban az oltáron v. az oltár fölött őrzött oltáriszentség elhelyezésére szolgáló építmény (cibórium). A késői g.-ban alakult ki a szentély evangéliumi oldalán alkalmazott, zárható szentségfülkébőt Építészeti típusa, amely a késő g. kőfaragóművészet bravúros teljesítményeire adott alkalmat, ötvösművű monstranciákat utánoz, v. a fiáleszer- kesztés szabályait követi. A tridenti zsinat (1542) után feleslegessé vált, mivel a kát. templomokban ekkor elrendelték az oltáriszentség- nek az oltárra helyezett ~ bán (-ttabernáku- lum) való őrzését.
SZERÁJ (ar.): sok udvarból, épületből és pavilonból álló török palota
SZERDAB: 1. a -tmasztaba belső részében az előcsarnokból nyíló kamra. Itt őrizték az ókori egyiptomiak az elhunytról készült szobrokat; 2. meleg napszakokban tartózkodás céljára szolgáló, körülfalazott föld alatti pincehelyiség Iránban és Irakban
SZFÉRIKUS HÁROMSZÖG: gömbháromszög (-tcsegely)
SZIKLASÍR: kőzetbe mélyített, temetkezésre szolgáló üreg v. tér
SZIKLATEMPLOM: nem épített, hanem a kőzetbe vájt, belőle faragott templomtértípus (esetleg hasonló módon előállított homlokzattal), amely különböző építészeti kultúrákban fontos szerephez jutott. Az építészet határesete: építés nélkül, tulajdonképp szobrászi módszerrel létrehozott tér.
SZIMA, sima (gör.): tágabb értelemben az ókori gör. építészetben a -tgeiszon tetején levő tagozat. Szűkebb értelemben a geiszont lezáró, koronázó, fölül homorú, alul domború felületű párkányelem. A ~, mint álló hullámtagozat a
befejezettséget érzékelteti. Gyakran díszíti növénymotívum-füzér. Esővíz elvezetésére is szolgált. [37/i, 63/17]
SZIMMETRIA (gör.): a klasszikus építészetelméletben az építészeti arányossággal (propor- ció) összefüggő fogalom, amelynek lényege, hogy az egyes részek egymás k.-i ->aránya megfelel az egészhez való viszonyuknak (^■aranymetszés). Példája az emberi test szerves arányrendszere. Az újabb építészetelméletben általában geometriai törvényszerűségként (az ún. szimmetrikus alakzatokkal) határozzák meg. Mint a díszítőművészet elvont formai szabályát, az ->aszimmetriával szemben törvényszerűség rangjára emelte az újkori klasszicizá- ló építészetelmélet. A szimmetrikus alakzatok geometriai felépítésén alapuló sajátos válfajai: tengelyes és középpontos ~, azonban nem az építészet örök természeti törvényeit, hanem az építészeti kompozíció speciális eseteit jelentik.
SZÍNHÁZ: a színpadot és a nézőteret, valamint tartozékaikat egységbe foglaló építmény. Az i. e. 5. sz.-ban kialakult gör. ~ részei: a kar helye, az ->orkesztra; az ezt patkó alakban körülvevő lépcsőzetes nézőtér, a theatron; az orkesztrát lezáró -> szkéné, a játék háttere, amely az öltözőket, kelléktárakat is magában foglalja. A szkéné 2 oldalszárnya, a -tparaszkénionok által közrefogott térség pedig a színjátszás helye, a -tproszkénion. A róm. ~ nézőtere pilléreken nyugszik, előtte félkör alakú orkesztra, majd a -tpódium és az emeletes palota homlokzatát utánzó szkéné következett. Az antik ~ szerkezete tért vissza a ren. ~építésben. Az újkori ~ teljesen különválasztja a színpadot és a nézőteret. A legújabb ~építészet olykor mellőzi ezt a szétválasztást.
SZKÉNÉ: az ókori gör. -tszínház színpadterét (-tproszkénion) hátulról lezáró építmény
SZÓSZÉK: templomban eredetileg a lecke és az evangélium felolvasására, a prédikáló pap számára épült, lépcsőn megközelíthető emelvény. Anyaga fa v. kő. Előzménye az -tambo.
TAGOZAT
113
15
A r.-ban szabadon állt a főhajó., majd pillér előtt, később inkább a falra függesztették. Oszlopokon v. pilléren nyugvó, kerek v. sokszögű, reliefekkel díszített mellvédes kosárból, lépcső- zetből és esetenként gazdag szobordíszű -> hangvető koronábóll áll. A -»dzsámi ~e a mimbar. (->még béma)
SZÖKŐKÚT: a közlekedő edények elve alapján működő díszkőt, a ren. és a b. kertek fontos alkotórésze. A nagy nyomás alatt levő víz többnyire szobrok által rejtett kis csövekből, sugárban felszökik, és a köréje épített medencébe visszahullik.
SZTALAKTITBOLTOZAT: -> cseppkőboltoza t
SZTÉLÉ, stéle (gör.): eredeti jelentése szerint tetszőleges formájú álló oszlop v. tábla. A mai művészeti szaknyelvben elsősorban a domborművel díszített kőtábla (sír~, fogadalmi ~, ok- irat~).
SZTOA, stoa (gör.): az ókori gör. építészetben az -> oszlopcsarnok elnevezése. Szűkebb értelemben a gör. szentélyeket, többnyire a városi tereket (->agora) szegélyező, egyik homlokoldalán oszlopsorral megnyitott, hosszú keskeny, gyakran 2szintes csarnok.
SZTUPA (szanszkrit): buddhista kultikus célú emléképítmény, Buddha és szent szerzetesek hamvainak, ereklyéinek őrzésére. A ~k eredetileg az ázsiai sírhalmok megfelelői voltak.
SZUROKÖNTÖ: a várfal elé nyúló, zárterkély- szerűen kiugró rész kiöntőnyílással, amelyből a vár védői az ellenségtől védetten forró szurkot stb. öntöttek ki a homlok- és oldalfalakat támadókra. Leggyakrabban a kaputornyoknál alkalmazták. [128]
TABERNÁKULUM, tabernaculum (lat. ‘kis ház, sátor’): 1. a kk.-i építészetben oszlopokon v. pilléreken álló, tetővel ellátott, nyitott építmény. Gyakran szobor elhelyezésére használták (~>még baldachin, cibórium). 2. ->szentségház
TABLINUM (lat.) : az ókori róm. lakóház -nátriuma mögötti helyiség, amely központi elhelyezkedése miatt a családfő fogadó- és dolgozószobája, ill. a ház étkezőhelyisége volt. Köny- nyen mozgatható fafal választotta el a kerttől v. a ->peristyliumtó\.
TAENIA, tainia (gör.): az ókori gör. építészetben eredetileg a faszerkezeteken alkalmazott szegélyező, ill. díszítő, 4szög keresztmetszetű szalagtagozat neve. A ->dór oszloprend párkányán a triglifek k., tehát a metopék alatt a -nfrízt választja el az -> architrávtóL [63/11]
TAGOZAT: az építészeti felületképzés elemeinek gyűjtőneve. Az elnevezés organikus szemléletet tükröz, feltételezi, hogy a részletek úgy függnek össze az egésszel, ahogyan a test tagjai is szerves egység részei. Ez az elképzelés leginkább az ->oszloprendek klasszikus rendszerében valósult meg. A ~ ok fő típusai: bázisok, lábazatok, párkányok, nyíláskeretezések, párkányzatok stb. eredetileg az alkalmazott építőanyagokból és építéstechnikákból ered
114
TÁJKERT
nek, de konstruktív szükségességükön túl hamarosan az -^ornamentika elemeivé váltak, nem egyszer elszakadva a formájukat kezdetben meghatározó tényezőktől. így a ~ok alkalmazása az építészetben reprezentatív tényezővé vált, alapformáik az ókorba visszanyúló kulturális hagyomány részei.
TÁJ KE RT:-> a ngo/kert
TÁJOLÁS: az épületek funkcionális (bevilágí- tás, benapozás stb.) v. más (vallási) okból történő, égtájak szerinti elrendezése v. kitűzése. Ilyen a kk.-i kér. templomok -*keletelése.
TALPLEMEZ, plinthosz (gör.): négyzetes kőlap, az oszloplábazat (->bázis) alsó eleme
[113/d]
TÁMASZ: 1. általában egy épület szerkezeteit hordozó függőleges elem: pillér, oszlop; 2. -►tartóknak az a pontja, ahol a rájuk háruló erőket a földre átviszik
TÁMASZKÖZ: függőleges teherhordó szerkezet, támaszok egymással szemközti síkjai k. mért távolság
TAMBUR: -^-kupoladob
TÁMFAL: 1. a falakhoz közvetlenül támaszkodó, íves áthidalás nélküli, tömör ->támpillér; 2. kertekben kialakított -^teraszok földanyagát az erózió ellen védő, biztosító fal, amely díszes építészeti és szobrászati kiképzést is kaphat (pl. a ren. kertépítészetben); 3. azon várfalak, amelyek nem nyúlnak a mögöttük levő földsánc fölé, így védelmi szerepük csupán annyi, hogy a földsáncot támasztják, megközelítését megnehezítik.
TÁMÍV: a szó tágabb értelmében minden olyan ív, amelynek oldalnyomása valamely fal kidőlés elleni biztosítására szolgál. Szorosabb értelemben a g. építészetben a 12. sz. utolsó harmada óta használt szerkezet: eredetileg a bazilikális épületek mellékhajói felett a szabadon álló támp/7/érekről induló ‘A körívnyi v. ahhoz közeli
-^boltív, amely ->oldalnyomásá\/a\ ellensúlyozza a boltozat oldalnyomását.
TÁMPILLÉR: a fal erős ->oldalnyomásr\ak kitett pontjait megerősítő, a fal síkjából kiugró, függőleges faltömeg. Kialakításának legcélszerűbb módja az alul erősebben kiugró, felfelé karcsúsodó forma: megoldására legtöbbször a vízvető párkányokkal tagolt, rézsűsen lefedett, lépcsőzetes típus szolgál. Művészi eszközként a g. építészetben jut nagy szerephez. A bazilikális elrendezésű 12. sz.-i fr. katedrálisokon alakult ki tám/vekkel kombinált formája, amelynél a mellékhajók ~einek szabadon álló, rendszerint fiáiéval (-tfiatorony) koronázott felmagasításai támív útján veszik át és ellensúlyozzák a főhajó boltozatának oldalnyomását. A késői g. építészeti rendszerben oldalkápolnák v. csarnok- és teremtemplomok fülkéi k. a befelé vont ~ ek rendszere alakult ki. [59/g, 62/4]
TÁMRENDSZER: építészeti szerkezet, amely az épületet az ->oldalnyomás ellen biztosítja. Állhat egymás oldalnyomását kiegyensúlyozó épületrészek, falak célszerű elrendezéséből, és — mint a klasszikus g. építészetben — megjelenhet külső ~ként, egyúttal mint önálló esztétikai tényező.
TÁMVÁLTÁS: -»váltakozó támrendszer
TÁRCSASORFRÍZ: egymás után sorakozó plasztikus korongokkal díszített fríz [129]
129. tárcsasorfriz
TARÉJ: -^tetőgerinc
TARTÓ: teherviselő, rendszerint nyílást áthidaló szerkezet általános elnevezése. Feladata a rá háramló terhek átvitele a földre, miközben benne belső erők lépnek fel. (-»még támasz)
TEMENOSZ
115
TÉGLA: agyagból, kézzel v. gépi úton, általában négyszöghasáb alakúra formált és kiégetett falazó- v. burkolóelem (->még idomtégla)
TÉGLAÉPÍTÉSZET: kőben szegény vidékeken mesterséges építőanyagból, égetett agyagtég- /ából létrejött építésmód. Meghatározott szerkezeti jellegét a soronként váltakozó helyű hézagokkal illeszkedő, egymásra rakott, vakolatlan téglasorok adják. Zártság, nagy falmezők, boltozatok, ->idomtéglák használata, egyszerű formai megjelenés jellemzi. I. e. 4000-ben már ismerték Mezopotámiában. Egyik változata a téglagótika. A 20. sz.-i építészetben burkolóanyagként és a homlokzatképzésben stílusteremtő igénnyel alkalmazták a -+klinkertéglát.
TÉGLAGÓTIKA: a g. stílusnak É-Európa kőben szegény vidékein a tégla használatából adódó regionális változata. Valamennyi szerkezeti és formaeleme téglából készült. Zárt, vakárkádokkal tagolt, vakolatlan falsíkok, keskeny ablakok jellemzik dísztelen, monumentális templomait és egyéb épületeit.
TEGULA: lapos cserép ókori gör. és róm. épületeken
TEHERHÁRÍTÓ ÍV: falnyílások áthidaló gerendája v. boltíve fölött, ezek tehermentesítésére kialakított -> boltöv. Az áthidaló és a ~ közét általában befalazzák. [130]
TEKNÖBOLTOZAT: tégla alaprajzú, 2 végén ->vaknegyedekkel lezárt, csúcsíves dongaboltozat. A teljes vállvonal mentén alátámasztást igényel. [131]
TELJES PÁRKÁNY: 3 fő részből, ->architráv- ból, -^frízből és -»geiszonbó\ álló klasszikus főpárkány (->koronázópárkány).
TEMENOSZ (gör.’ kihasított’): az ókori gör.- öknél istenek kultuszhelyéül „kihasított”, fallal elkerített szentélykörzet, ahol a templom és más kultuszépületek, ill. a fogadalmi ajándékok v. azokat tároló épületek, kincsesházak álltak.
130. teherhárító ív
116
TEMPIETTO
TEMPIETTO (ol. ‘kis templom’): 1. kisméretű, centrális alaprajzú templom v. kápolna; 2. a b. oltárokon előforduló, rendszerint Betlehemet jelképező kis templomszerú motívum; 3. kertépületek kedvelt formája
TEMPLOM (lat. templum): mindenfajta vallási kultuszépület közös elnevezése. A lat. ’temp- lum’ szó eredetileg antik, pogány kultuszépületet jelent. Az elnevezést a kér. épületekre a ren. óta alkalmazzák gyakrabban. A kér. ~ fő típusainak elnevezése részben egyházi jogi helyzetüket, részben nagyságukat tükrözi: -»kated- rális, ->dóm, kisebb épületekre: -^kápolna. Építészeti típusát, amelynek első megjelenési formája az óker. -»bazilika, alapvetően a kér. közösség igényei határozták meg. Állandó részei: a papság ‘számára fenntartott -^szentély, a hozzá csatlakozó mellékterekkel (pl. -^sekrestye), a laikusokat befogadó -*hajó s az ezekhez járuló különféle előcsarnokok, esetleg torony. Az alapvető építészeti típus módosulásában, további alakulásában jelentős szerepet játszik a liturgikus funkció, amely a ~ot használó közösség jellegétől, társadalmi összetételétől, történeti tényezőktől és esetleg a szerzetesrendek szokásaitól is függően, más-más megoldások kialakulásához vezetett.
TEMPLOMERÖD, erődtemplom: védelmi célra is kiépített v. utólag erődített templom. Az erődítés módja a mindenkori hadiépítészet technikájának felel meg, s kiterjedhet csak a templom tornyára v. egész épületére. A legegyszerűbb erődítési forma, a kk.-i templomok cintermét (->cinterem) kerítő fal, szinte mindenütt megtalálható. Szorosabb értelemben ~ nek a kiépített védelmi övezettel ellátott templomokat nevezik.
TENGELY, ax/’s: a koordináta-rendszerben azoknak az egyeneseknek egyike, amelyre vonatkoztatva valamely sík- v. térbeli pont helyzete meg van határozva.
TENGELYES SZIMMETRIA: -taxiális szimmetria
TEPIDARIUM (lat.): az ókori római fürdő (~>thermae) langyos vizű medencét magába foglaló, langyos levegőjű helyisége
TERASZ: 1. lapos tetejű házakon mellvéddel határolt tér (tető~) nagyobb, többnyire fedetlen tornácok elnevezése; 2. a kertművészetben vízszintes tereplépcső v. a lejtős terepen lépcsőzetesen kialakított felület (->még függőkért)
TERASZOS KERT: bevágásokkal v. feltöltéssel készült tereplépcsőkön kialakított kert v. kertrészlet. A tereplépcsőket, teraszokat támfalak, lépcsőzetek v. rézsűk választhatják el egymástól.
TEREMTEMPLOM: osztatlan terű, többnyire négyszögletes alaprajzú templomtípus
TÉRRÁCS: terek laza elhatárolására, tagolására szolgáló, áttört szerkezetű v. üreges elemek összekapcsolásából alakított fal. Irányt jelöl, újabb térbe terel, esetleg illuzionisztikus hatásával gazdagítja a térélményt. Anyaga lehet fa, kó, fém, kerámia, beton, textília stb.
TERRAKOTTA (ol. ‘égetett föld’): tisztítás után vizesen megformált, máz nélkül kiégetett agyag, az épületkerámia egyik fajtája, az ókori művészet egyik legfontosabb alapanyaga. Formálási lehetőségei, sokszorosíthatósága révén a plasztikus díszítés és tagozatok (oromzat, párkány, konzol) olcsó és kedvelt anyaga.
TERRAMARE (ol. terra marna = zsíros föld): bronzkori, gyakran mocsaras terepre épített ->cő/öpépítmény-település. Általában árokkal és sánccal védett, szabályos utcahálózatú település.
TERV, tervrajz: általános értelemben az építészeti alkotás művészi és technikai koncepciója. Szorosabb értelemben e koncepció szemléletes rögzítése 3dimenziós -unodell v. tervrajz útján. A tervrajzok alapvető fajtái -»■ alaprajzok, metszetek és nézetek, esetleg perspektivikus ábrázolások. Míg az előbbi 2 válfaj a részlettervekkel
T’ING
117
(műhelyrajzok) együtt a kivitelezők munkájának alapja, az utóbbi — mint szemléletesebb ábrázolás — nagy szerepet játszik az építtető tájékoztatásában.
TERVPÁLYÁZAT: épület v. épületegyüttes tervezésére meghatározott feltételek mellett kiírt pályázat
TETŐ: -^tetőformák
TETÖÉL: kiszögellő épületsarok fölött össze- metsződő tetősíkok ferde metszésvonala. Be- szögellő sarkok fölött a tetősíkok vályúszerű hajlatban, -» vápában metsződnek össze.
TETŐFORMÁK: a tető formáját az épület alaprajz